Ana Sayfa Pratik Bilgiler Kredi Kartı Borç Erteleme Nedir?

Kredi Kartı Borç Erteleme Nedir?

Kredi kartı borç erteleme, kredi kartı borçlarını zamanında ödeyemeyen kişiler için bankalar tarafından yüksek faiz karşılığında sunulan bir hizmettir. Bankalar kredi kartı verdikleri müşterilerinin, temerrüde düşerek daha zor durumda kalmaması amacıyla ekstre borçlarının ertelenmesine imkan veriyor.

Kredi kartı ekstre erteleme, yapılan her harcama için sadece bir defa kullanılabilen bir fırsattır. Kredi kartının ödemesi gelen borcunu ertelemek isteyen kişiler bu hususta bankalara başvuru yaparak kredi borçlarını 9 aya kadar erteleyebilirler.

Bankalar, kural olarak müşterilerine verdiği kredi ve kredi kartlarının zamanında ödenmesini şart koşarlar. Ancak, bankaların birbiriyle rekabet halinde olduğu şu dönemde elindeki müşterileri kaybetmek istemeyen bankalar, kredi kartı borcunu ödeyemeyen insanların kart borçlarını yüksek faiz oranları ile erteleyerek bu durumu fırsata çeviriyor.

Kredi Kartı Ekstre Atlatmanın Avantaj ve Dezavantajları

Kredi kart sahipleri, kredi kartı borçlarını erteleme talebinde bulunarak o hesap dönemine ilişkin ödemesi gereken kredi borcunu erteleyebilirler. Kredi kart ekstresini bu yöntemle erteleyen kart sahipleri, ekonomik olarak rahat bir nefes alarak diğer taksitleri gününde ödeyebilmek için bir fırsat yakalarlar.

Kredi kartı borcunun zamanında ödenmemesi halinde kredi kartı sahibinin kredi notu olumsuz etkilendiği göz önünde bulundurulduğunda kredi kartı borcunun ertelenmesi ile beraber kart sahibinin kredi notuda korunmuş olur. Ayrıca, bankanın alacağını almak için icra takibi başlatmasının da önüne geçilmiş olur.

Kredi kartı ekstre atlatmanın avantajlarının yanında tek dezavantajı, ertelenen borç miktarına %4 ve 5’e varan aylık faiz uygulanmasıdır. Ekonomik olarak sıkıntı içerisinde bulunan kredi kart sahibi, faiz oranlarını iyi hesap edemediği takdirde ileride daha büyük borçlar ile karşılaşabilir. Bu nedenle kredi kart ekstresini ertelemeden evvel faiz oranlarını iyi değerlendirmek gereklidir.

Kredi Kartı Ekstresi Nasıl Ertelenir?

Kredi kartı ekstresini ödeyemeyen kredi kart sahipleri, son ödeme gününden birkaç gün öncesine kadar kredi kartlarının ekstrelerini erteleyebilirler. Kredi kart ekstre erteleme işlemi, internet bankacılığı, telefon bankacılığı kullanılarak yapılabileceği gibi bankadan bankaya değişmekle beraber kısa mesaj yolu ile yahut doğrudan şubeye giderek de yapılabilir.

İnternet Bankacılığı İle Kredi Kartı Ekstresi Erteleme

 • Kredi kartı ekstresinin ertelenmesine imkan veren bankalar, internet bankacılığı ile bu işlemin yapılmasına izin veriyor. İnternet bankacılığı kullanan kredi kart sahipleri, son ödeme gününden 1 gün öncesine kadar kredi kart ekstrelerini atlatabilirler.
 • Bu işlemi yapmak için öncelikle internet bankacılığı hesabınıza giriş yapın. Akabında kredi kartlarımı yönet sekmesine tıklayarak işlem yapmak istediğiniz kredi kartını seçebilirsiniz. Kredi ekstresini ertelemek istediğiniz kart için daha önceden ekstre atlatma işlemi yapmadıysanız, kartınızın son ödeme tarihinin yanında “Kredi kartı ekstresini atlat” butonunu görürsünüz. Bu butona tıklayarak kredi kart borcunuzu ileri bir vadeye erteleyebilirsiniz.
 • Kredi kartı ekstresini ertelemeden evvel bankanın size gösterdiği hesap özetini kontrol ederek ne kadar faiz ödeyeceğinizi tespit edebilirsiniz.

Telefon Bankacılığı ile Kredi Kartı Ekstre Erteleme

 • Kredi kartına sahip olduğunuz bankanın müşteri hizmetlerini arayarak kredi kartınızın son dönem borcunu erteleyebilirsiniz. Müşteri temsilcisine bağlandığınızda, müşteri temsilcisi size kredi kartı ekstre erteleme işlemini yapmanız halinde, borcunuza ne kadar faiz işleyeceğini ve diğer prosedürleri anlatacaktır. Kredi kartı borç atlatma şartlarını onaylamanız halinde en fazla 3 ila 9 ay arasında kredi borcunuzu erteleyebilirsiniz.

Bu yöntemlerin dışında; bankaların kredi kartı erteleme kısa mesaj bilgilerini öğrenerek kısa mesaj yöntemi ile de kredi kartı ekstre erteleme işlemini yapabilirsiniz. Ayrıca doğrudan bilgi almak isterseniz bu işlemi şubeye giderek de yapabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcunu Erteleyen Bankalar

Kredi kart ekstresini erteleme hizmeti, tüm bankalar tarafından verilen bir hizmet değildir. Bankalar, müşterilerine verdikleri kredilerin zamanında ödenmesine göre plan ve program yaptığı için normal olarak zamanında ödeme yapmayan müşterileri de sevmezler. Ancak; bu durumu fırsata çevirmek isteyen bankalar, hem müşterilerini başka bankaya kaptırmamak hem de hatırı sayılır bir faiz ücreti kazanmak adına;

 • Garanti Bankası
 • Akbank
 • QNB Finansbank
 • İNG Bank
 • Yapı Kredi Bankası
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • İş Bankası

bu hizmeti müşterilerine sunuyor. Bankalar, müşterilerinin bu hizmeti kullanabilmesi için bazı şartları sağlamasını arayabilirler. Bu şartların neler olduğunu ilgili bankaların resmi sitelerinden öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz