Ana Sayfa Pratik Bilgiler Kredi Kartı Ekstresi ve Dönem Borcu Kavramları

Kredi Kartı Ekstresi ve Dönem Borcu Kavramları

Son paylaşılan verilere göre, ülkemizde aktif kredi kartı sayısı 60 milyondan fazla. Hesap kesimi, kart ekstresi, asgari ödeme ve toplam borç gibi kavramlar, kredi kartlarının temelini oluşturmaktadır. Bu yazımızda ise kredi kartı ekstresi ve dönem borcu kavramlarını kısaca anlatacağız.

Kart ekstresi, ilgili kredi kartından yapılan harcamaların yer aldığı bir dökümdür. Hesap kesim tarihinden önce yapılan tüm harcamalar kredi kartı ekstresinde yer almaktadır. Bu döküm kişinin yaptığı harcamaları, dönem borcunu ve ödemesi gereken asgari tutarları da içermektedir.

Her kredi kartının hesap kesim tarihi bulunmaktadır. Bu tarihten önce yapılan tüm harcamalar ilgili ayda borç olarak gözükürken, hesap kesimi sonrası yapılan harcamalar bir sonra ki dönemin kart ekstresinde yer almaktadır. Hesap kesim tarihini takip eden 1 hafta içerisinde kredi kartı borcu ödenmelidir. Hesap ekstresi ise son ödeme tarihinden 10 gün önce belirlenir.

Hesap kesim tarihi, kişinin maaş gününe veya farklı bir güne göre de ayarlanabilir.

Kart ekstresi hesap kesildikten sonra ve son ödeme tarihinden önce kullanıcıya gönderilir. Kredi kartı ekstreleri eskiden zarf olarak gönderilse de artık kullanıcıların mail adresine gönderilmektedir. Kart ekstresi gelmeden de kişi kredi kartı borcunu ödeyebilir.

Kart ekstresi mail dışında SMS ve ATM’den de alınabilir. Bu evrakları kontrol etmek önemlidir çünkü şüpheli işlemlerin hepsi ilgili ekstrede yer almaktadır. Bunun dışında kart ekstreleri artık eski öneme sahip değildir çünkü bu döküm mobil uygulamada da yer almaktadır. Bankanın mobil uygulamasını indirerek kişi kredi kartı ile ilgili yaptığı tüm harcamaları görüntüleyebilir.

Kart Ekstresi ile Dönem Borcu Farkları

Bu iki kavram birbirine en çok karıştırılan kavramlardır. Dönem borcu hesap kesim tarihine kadar ilgili aydaki işlemlerin tutarlarının toplamının yer aldığı bir kavramdır. Kart ekstresinde ise geçen aydan ödenmeyen işlemler de yer almaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz