Ana Sayfa Pratik Bilgiler Kredi Kartı Hırsızlığına Karşı Önlemler

Kredi Kartı Hırsızlığına Karşı Önlemler

Kredi kartı dolandırıcılığı can sıkan bir süreçtir. Kartların boşaltılması durumunda kartlar kişiler mağdur olmaktadır. Yıllardır ATM’lere koyulan fiziksel cihazlar aracılığı ile banka kartları kopyalanabiliyor.

Kredi kartı şüpheli harcamalar ile alakalı yazımızda bu paranın nasıl geri alınabileceğini aktardık. Kredi kartının çalınması ile ilgili yazımızda da konu ile ilgili bilgiyi verdik. Bu yazımızda ise bu süreçleri yaşamamak adına yapılması gerekenleri aktaracağız.

Banka Kartları Nasıl Kopyalanır

Bu durumu yaşamamak adına öncelikle kartların nasıl kopyalandığını bilmek gerekiyor. ATM’lere yerleştirilen fiziksel cihazlara ulaşım oldukça kolay. Dolandırıcı çeteler ATM’lere uzaktan erişim imkanına sahip cihazları yerleştiriyorlar. Kişi, kartını ATM’ye taktığında ise bu cihazlara tüm bilgiler kaydediliyor.

Uzmanlar ise bu yönteme karşı önlemin kolay olduğunu belirtiyorlar. ATM’ye kartı takmadan önce para çekilen bölüm ile kartın takıldığı bölümün incelenmesi gerekiyor. Bu kısımlarda ATM’ye ait olmayan bir cihaz tespit edilmesi durumunda ise ATM’de işlem yapılmaması gerekiyor.

İkinci yöntemin ise tespiti oldukça zor. Skimmer adı verilen yazılım kişiler tarafından ATM’ye entegre ediliyor. Bu yöntemi kullanan kişilerin tespit edilmemek adına tüm kartı boşaltmak yerine ufak çaplı harcamalar yaptığı belirtiliyor. Bu yüzden kartı sürekli olarak kontrol etmek ve yapılan harcamaları önceden not almak oldukça önemli.

Kart Hırsızlığına Karşı Önlemler

Fiziksel cihaz kontrolü ile ilk yöntem rahatlıkla engellenebiliyor. Yazılım noktasında ise kullanıcıların yapacağı tek şey kartta ki şüpheli harcamaları tespit etmek. Harcamalar tespit edildiği anda bankaya gidip itiraz dilekçesi verilmesi gerekiyor.

Uzmanların aktardığı bir diğer bilgi ise bu tarz dolandırıcılık faaliyetlerinin genellikle çok kullanılmayan ATM’lerde yapıldığı. Kişiler fark edilmemek adına çok kişinin yaşamadığı yerlerde ki ATM’leri hedef alıyorlar. Bu sebeple bu tarz ATM’lerde işlem yaparken daha dikkatli davranmak gerekiyor.

Bankalar konu ile ilgili çeşitli hizmetler veriyorlar. Bunların başında ise SMS bilgilendirmesi yer alıyor. Kredi kartı kullanıcıları müşteri hizmetlerini arayarak her harcamanın bilgisinin telefonuna gelmesini talep etmeli. Bu şekilde siz işlem yapmadığınız halde telefonunuza harcama bilgisi geldiğinde direkt olarak kartı iptal etmeli ve geri iade talebinde bulunmalısınız.

İlgili yazılarda da belirttiğimiz gibi hızlı başvuru tutarın geri alınmasında önem arz ediyor. Bu yüzden kartları sürekli olarak kontrol etmekte fayda var.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz