Ana Sayfa Pratik Bilgiler Kredi Kartı Limit Düşürme İşlemleri

Kredi Kartı Limit Düşürme İşlemleri

Kredi kartı kullanımı ülkemizde çok yüksek seviyelerde. Ortalama kişi başına düşen kredi kartı sayısı 3’ün üzerinde. Durum böyle olunca bankalarda düzenli ödeme yapmayanların kredi kartı limitlerini düşürme yoluna gidiyor.

Kredi kartı limiti düzenli ödeme yapılması durumunda otomatik olarak artarken limit düşürmek için bankalardan başvuru yapmak gerekiyor. Bu yazımızda kredi kartı limiti düşürme işleminin nasıl yapılacağını ve limit düşmesi durumunda bunun kredi notuna olan etkilerinden bahsedeceğiz.

Kart Limiti Neye Göre Belirlenir

Bankalar kredi kartı verirken kullanıcıların kredi notuna dikkat etmektedir. Düzenli ödeme yapan kişiler ise gelirinden daha yüksek limitli kartlara sahip olabilirler. Tabi ki bu riskli bir durumdur çünkü tüm kredi kartlarının kullanılması durumunda gelirin yetmemesi sebebiyle borç bir sonra ki aya devredilir. Eğer borç 3 ay içerisinde tamamen ödenmez ise yasal takip süreci başlamaktadır. Bu sebeple kredi kartı alırken limite dikkat etmek çok önemlidir.

Kart Limiti Düşürme İşlemleri

Kredi kartı limiti düşürmek basit bir olaydır. İlgili kartın alındığı bankanın şubesine giderek müşteri temsilcisinden sıra alınarak talep oluşturulabilir. Talep ise birkaç gün içerisinde işleme koyulmaktadır. Bankalar limit yükseltirken çeşitli taleplerde bulunsa da limit azaltırken herhangi bir talep de bulunmazlar.

Şubeye gitmek için zaman yoksa İnternet bankacılığından da bu işlem rahatlıkla yapılır. Telefon bankacılığı, mobil bankacılık veya İnternet bankacılığı kullanılarak ilgili menüden işlem yapılmaktadır. Neredeyse her bankanın telefon uygulamasında limitler ile alakalı bir sekme bulunmaktadır. Eğer yoksa şubeye gitmek geriye kalan tek çözümdür.

Otomatik Limit Artışı

Kredi kartı kullanmak bilgi ve tecrübe gerektiren bir durumdur. Bu sebeple alışverişte kendine güvenmeyen kullanıcılar otomatik limit artış özelliğini devre dışı bırakmak zorundadır. Kredi kartı verilirken genellikle bu özellik devrededir. Özelliği kapatmak için ise yukarıda anlattığımız işlemlerin benzerleri yapılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz