Ana Sayfa Pratik Bilgiler Kredi Kartı Provizyon Nedir? Nasıl İptal Edilir

Kredi Kartı Provizyon Nedir? Nasıl İptal Edilir

Bankalararası Kart Merkezi’nin yaptığı bir araştırmaya göre kredi kartına sahip olan kişilerin birden fazla kredi kartı bulunuyor. Bu rakam ise yıllardan buyana artarak devam ediyor. Bu yüzden kredi kartı ülkemizde çok popüler bir konu ve bu alanda sıklıkla mağduriyetler oluşabiliyor.

Bekleyen provizyon birçok kişinin aşina olduğu fakat bilmediği bir konudur. Provizyon, ön onay anlamına gelen bir kelimedir. Bekleyen provizyon ise, onay aşamasında bekleyen harcamalar veya finansal hareketlere verilen isimdir.

Kredi kartı ile yapılan tüm işlemler bankalar tarafından incelenmektedir. Onay aşamasında ki işlemler ise kartın harcama yapıldığı yeri, tutarı ve kartın durumunu incelemek için bekletilir. Bu işlemler ise herhangi bir olumsuz durumunda mağduriyeti engellemek içindir. Provizyonda ki işlemler genellikle gün sonunda yani mesai saati 17:00’a kadar bekletilir. Kısacası gün içerisinde yapılan tüm işlemler gün sonuna kadar provizyon aşamasındadır. Gün sonunda ise bankanın onayından geçmesi durumunda harcama onaylanır.

Kredi kartı ile POS cihazı farklı bankaların ise provizyona düşen işlemlerin süresi 2 güne kadar çıkabilir. 2 günden daha fazla süren işlemler için ise telefon bankacılığı veya şubeye başvurmak gerekmektedir.

Provizyon İptali

Kredi kartından yapılan harcama tutarı direkt olarak karttan düşmektedir. Bu sebeple kredi kartının kullanıldığı bankanın telefon uygulamasında ilgili işlemler 5 dakika içerisinde gözükür. Durum böyle olsa da bankalar işlemleri hemen onaylamazlar.

Provizyon iptali ise zor bir süreçtir. Bir işlem provizyon aşamasından onay aşamasına geçtiğinde bu işlemin geri dönüşü oldukça zordur.

İnternet üzerinden yapılan kredi kartı harcamaları basit bir dilekçe ile geri alınabilirken temaslı kredi kartından yapılan harcamalarda bu durum söz konusu değildir. Eğer kredi kartınız çalınmış ise ve provizyon aşamasında bir işlem görünüyorsa en kısa zamanda bankayı arayarak provizyon iptalini sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz