Ana Sayfa Pratik Bilgiler Kredi Kartında ki Şüpheli Harcamalar

Kredi Kartında ki Şüpheli Harcamalar

Kredi kartları çalınabilir veya dışarıdan müdahale ile hacklenebilir. Bu durumda kredi kartını ele geçiren kişi limit tutarınca kredi kartından dilediği gibi harcama yapabilir. Günümüzde bu konuda mağdur olan birçok kişi bulunmaktadır. İşin garip tarafı ise, mağdur olan kişilerin birçoğu tutarın yüksek olmaması durumunda harcamaların farkında bile değildir.

Eğer kredi kartı hareketlerinizde şüpheli bir harcama fark ettiyseniz hemen paniğe kapılmayın. Öncelikle bu harcamanın nereye yapıldığını tespit edin ve kredi kartını kullandığınız banka ile iletişime geçin. Bankalar bu noktada kullanıcılara yardımcı olmaktadır.

Şüpheli harcama tutarına itiraz hakkınız bulunmaktadır. Şubeye giderek şüpheli harcamayı banka görevlisine izah etmeniz durumunda banka yetkilisi önce bu harcamayı inceleyecektir. İtiraz aşamasında birçok farklı prosedür ve şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar bankalardan bankaya değişiklik gösterse de ortak nokta dilekçe doldurmaktır.

Banka görevlisinin talimatları ile boş bir kağıda tarih, ad, soyad, TC kimlik numarası ve şüpheli harcama tutarını yazarak doldurduğunuz dilekçeyi şube çalışanına vermeniz durumunda bu durum banka tarafından değerlendirilmektedir. Eğer banka gerçekten bu harcamayı sizin yapmadığınıza kanaat getirirse ilgili tutar kredi kartınıza eklenmektedir.

Şüpheli Harcamalara İtiraz Etme Aşamaları

Kartın yasal sahibi kimliği ile birlikte bankaya gider.

Banka görevlisi sizden bir dilekçe yazmanızı talep eder ve yazılan dilekçeyi sizden alır.

Dilekçe verildikten sonra diğer tüm aşamalar banka tarafından halledilmektedir. Banka harcamayı değerlendirdikten sonra sizi haklı bulması durumunda ilgili tutar kredi kart borcunuzdan düşülmektedir.

Şüpheli harcama olması durumunda ilk yapılması gereken müşteri temsilcisine bağlanmaktır. Kartı hemen bloke etmeli ve yeni kart talebinde bulunmalısınız. Eğer kartınız ele geçirilmiş ise en azından ileride yapılacak olan harcamaların önüne geçebilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz