Ana Sayfa Pratik Bilgiler Kredi Kartının Çalınması Durumunda Yapılması Gerekenler

Kredi Kartının Çalınması Durumunda Yapılması Gerekenler

Kredi kartlarında ki en büyük tehlike şifresiz işlemlerdir. Kart bilgilerinin çalınması veya fiziksel olarak başka birinin eline geçmesi durumunda, şifresiz işlemler vasıtasıyla kartın limiti tutarınca işlem yapılabilir. Şüpheli işlemler olarak da geçen bu harcamalar oldukça can sıkıcı ve sancılı bir sürece sebep olur.

Çalınan kredi kartları ile genellikle fatura ödemeleri yapılmaktadır. Alışveriş yapmak kişinin kargo bilgilerinden dolayı risk teşkil ettiği için art niyetli kişiler kartları bu yöntemle boşaltmaktadır. Kartların illegal faaliyetlerde kullanılması ise çok daha sancılı bir süreçtir. Bir kişinin kartı illegal bir faaliyette (izni olmadan) kullanılsa bile dava açılabilir.

Kartın Çalınması Durumunda

Kredi kartının çalınması durumunda ilk yapılması gereken bankanın çağrı merkezini aramaktır. Her çağrı merkezinde “Çalıntı kart bildirimleri” adı verilen bir seçenek vardır ve bu seçenek tuşlanmalıdır. Müşteri temsilcisine durum izah edilmeli ve kartın iptali sağlanmalıdır.

Kredi kartlarını mobil uygulamalar üzerinden kontrol etmenin bir diğer avantajı da uygulamalarda yer alan “çalıntı kart” bildirimleridir. Birçok bankanın mobil uygulamasında bu seçenek üzerinden müşteri hizmetleri aranmadan kartın iptali sağlanmaktadır.

Kredi Kartı mesai saatleri içerisinde çalınmış ise ve ilgili bankaya erişim kolaysa bu işlemlerin hepsi şubeden de gerçekleştirilebilir.

Kart çalındığı anda telefon ile bunu bildirmenin yanı sıra mobil uygulamadan da takip etmek önemlidir. Kartın nerede kullanıldığı ve miktarının ne olduğunun tespit edilmesi erken önlem alınmasında büyük rol oynar.

Şüpheli harcamalar ile ilgili tüm detayı ilgili yazımızdan bulabilirsiniz. Bazı harcamalar ise bekleyen provizyona düşecektir. Bekleyen provizyon ile ilgili de detaylı bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

İşlemlere İtiraz

Kart çalındı, harcama yapıldı ve kısa sürede müşteri temsilcisine ulaşarak kartın iptali sağlandı. Bu aşamadan sonra yapılması gereken şubeye giderek itiraz etmektir. Bankalar kişinin isteğini dilekçe olarak alır ve gerekli incelemeleri yapar. Birçok banka bu hakkı kullanıcılarına tanır ve şüpheli işlemlerin tutarını kişiye iade eder. İtirazın kabul olasılığını arttırmak için kart iptali ve itirazın en kısa sürede yapılması çok önemlidir.

Eğer banka ilgili tutarı size geri iade etmiyorsa Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Banka normal şartlarda ilgili harcamalar için bilgi vermez. Suç duyurusunda bulunulması durumunda ise harcamanın kimin tarafından yapıldığı ortaya çıkacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz