Ana Sayfa Pratik Bilgiler Kredi Notu Düşük Olan Kredi Çıkma Durumu

Kredi Notu Düşük Olan Kredi Çıkma Durumu

Kredi notu düşük olan kredi çekme durumu riskine göre değişkenlik gösterir. Şöyle ki, bildiğiniz üzere kredi çekme adına sizlerin belli bir puan tablosu mevcuttur. Bu puan tablosunda kaç puana sahip olduğunuz büyük önem arz eder. Eğer kredi puanınız düşük ise kredi çekmekten önce kredi kartı edinin ve bu kredi kartını düzenli olarak kullanın. Örnek olarak 12 aylık bir nakit avans çekip ödemelerinizi geciktirmeden yaparsanız, kredi puanınız da ciddi anlamda yükselmeler gerçekleşir. Eğer size kredi çıkmıyorsa bu bahsettiğimiz yönteme başvurun ve kredi puanınızı yükseltin.

Kredi Notu Düşük Olan Nasıl Kredi Çekebilir?

Yukarıda bahsettiğimiz üzere kredi notu düşük olanların belirli sınıfarı vardır. Dilerseniz önce bu sınıflardan bahsedelim:

 • Kredi puanı, 0-699 arasında olan kişiler “çok riskli”
 • Kredi puanı, 700-1099 arasında olan kişiler “orta riskli”
 • Kredi puanı, 1100-1499 arasında olan kişiler “az riskli”
 • Kredi puanı, 1500-1699 arasında olan kişiler “iyi”
 • Kredi puanı, 1700-1900 arasında olan kişiler ise “çok iyi”

Kredi puanlarına göre insanların sınıflandırılması bu şekilde gerçekleşir. Bu tablodan yola çıkacak olur isek, “çok riskli” grubunda yer alan insanların herhangi bir kredi kullanması oldukça zordur. Bu tip insanlar hagi şartları taşırsa taşısın kredi çekmeleri çokta mümkün değildir. Kredi puanının çok riskli gruba kadar düşmesinin sebebi ya bir idari takip yüzünden ya da kredi kartı borcunuzun yada çektiğiniz kredinin devamlı geç ödenmesinden kaynaklanır. Kredi notu düşük olan kredi çekme durumu çok riskli grupta yer alanlar için maalesef neredeyse imkansızdır.

Bizlerde bu yazımızda kredi notu düşük olan kredi çekme durumu başlığı altında “orta riskli” ve “az riskli” gruptaki insanların kredi çekme yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Kredi Notu Düşük Olanlara Kolay Kredi Veren Bankalar

 • com
 • CEPTETEB
 • N Kolay Kredi(Aktif Bank)
 • ING Bank E-Kedi

Yukarıda madde madde paylaştığımız bankalar en kolay kredi veren bankalardır. ING Bank E-Kredi hariç diğer üç banka da kredi çekme hususunda herhangi bir evrak talep etmemektedir. ING Bank E-Kredi değerlendirme sonucu evrak talep edebiliyor. Bu bahsettiğimiz 4 bankanın hiçbiri kefil istememektedir.

Kredi Notu Düşük Kişilerin Uygulayabileceği Yöntemler

 1. Gelirine oranla düşük bir kredi istenebilir,
 2. Herhangi bir teminat gösterilebilir,
 3. Kefil gösterilebilir.

1-) Gelir Yüksek İse Düşük Tutarlı Kredi Kullanılması

Gelirinize oranla küçük miktarda kredi çekmeyi talep ederseniz bankanın bu krediyi onaylaması çok daha kolay bir hale gelir. Diyelim ki aylık 3000 TL geliriniz var ve siz 30000 TL yerine ilk aşamada 5000 TL kredi talep ederseniz riskli grupta olmanıza rağmen bankanın bu krediyi vermesi oldukça muhtemel bir hal alacaktır. Böyle bir kredi çekme talebinde bulunmanızda ki amaç ise kredi notunuzu yükseltmektir.

Bu bağlamda bankaların insanlara sunduğu küçük miktarlarda kredi kampanyaları vardır. Hane halkında ki tüm gelirlerinizi bankaya beyan ettiğiniz takdirde bu kampanyadan yararlanma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Bu yönteme başvurduğunuzda yapmanız gereken tek şey çektiğiniz krediyi düzenli olarak ödemektir. Böylelikle kredi puanınız artış gösterir.

2-) Teminat Gösterilmesi

Bildiğiniz üzere çekeceğiniz kredi adına bankaya herhangi bir teminat gösterirseniz bankanın krediyi verme ihtimali oldukça yükselir. Bunun sebebi ise banka sizi risk olarak görse bile siz bankaya kredi ödemesini aksattığınız/ödemediğiniz takdirde ona zararını karşılayabilecek bir mal göstermenizdir. Banka bu teminatı hesaplarına dahil eder ve size kredi vermek adına daha sıcak bakar. Fakat bu hususta göstereceğiniz teminatında belirli özellikleri taşıması gerekir. Bu bağlamda taşınır ve taşınmaz malların krediye uygunluk şartlarını yerine getirmesi gerekmektedir.

Taşınmaz malların krediye uygun olup olmadığını tespit etmek adına bankalar tarafından değerleme uzmanı yani eksper gönderilir. Eksperin krediye uygunluk raporuna ve fiyat bilgilerine göre bankalar teminatın kabul edilip edilmeyeceğine karar verir.

3-) Kefil Gösterilmesi

Kefil olacak kişi, kredinin ödenmediği takdirde kendinin ödeyeceğini beyan ettiği için kredi ödenmeme riski otomatik olarak düşer. Bu hususta bankalar önüne gelen kişiyi tabiki de kefil olarak kabul etmemektedir. Kefil olmanın da belirli şartları vardır. Ancak bu şartları yerine getirebilen kişiler kefil olabilmektedir.

Kefil olacak kişilerde aranan şartlar:

 1. Öncelikle kefil olacak kişi evli ise eşinin bu bağlamda yazılı bir rızası gerekmektedir.
 2. Kefil olacak kişinin kredi kullanma hususunda puanının yeterli olması gerekir.
 3. Kefil olacak kişinin SGK kaydının olması ve çekilecek kredinin ödenmesine göre yeterli gelirinin olması gerekir.

Yukarıda bahsettiğimiz şartlar kefillerde aranan şartlardır. Bu şartlar dışında özel bankaların daha farklı şartlar da isteyebileceğini ayrıca belirtmek gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz