Ana Sayfa Pratik Bilgiler Kredi Notu Kaç Günde Güncellemektedir?

Kredi Notu Kaç Günde Güncellemektedir?

Kredi notu konusunu daha önce ki yazılarımızda da anlatmıştık. Bu yazımızda ise kredi notunun güncellenme süresinden bahsedeceğiz. Kredi notuna etki eden birçok faktör var. Bu faktörlerden dolayı not durumu zamanla artmakta ve azalmaktadır. Kredi not bilgisi, finansal kuruluşların ilgili finansal hareketleri KKB’ye bildirimleri sonrasında güncellenmektedir.

Bu sürecin ise genellikle 1 ay olduğunu belirtmekte fayda var. Finansal kuruluşlar kavramı ise  banka, esnaf kefalet, faktoring ve leasing şirketleri gibi geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır. Bu kuruluşlardan alınan kredi, çek veya kredi kartı ödemeleri gibi hareketler aylık olarak KKB’ye bildirilir. KKB’de gelen verilerden yola çıkarak kredi notunu olumlu veya olumsuz olarak günceller. Bu sürecin ise her zaman 1 ay olmadığını bazı durumlarda 45 güne kadar uzadığını belirtmekte fayda var.

Gayrimenkul ve diğer taşınmaz mal varlıkları arttıkça bu durum nota olumlu etki etmektedir. Yine sahip olunan bir çekin, senedin veya kredinin ödenerek kapanması da notu olumlu etkilemektedir. Siz krediyi 1 ay önce kapatmış olabilirsiniz fakat kredi kapanma süreçleri uzun işlemler olduğu için bu durum 2 ay sonra değerlendirmeye alınabilir.

Kredi notu için Findeks uygulamasından sorgulama ücretli olarak yapılabilir. Bunun dışında kredi kartı başvurusu yaparken de kredi not bilgisi ücretsiz olarak öğrenebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz