Ana Sayfa Finans Kredi Sicili Ne Zaman Düzelir? Sicil Düzeltme Yöntemleri

Kredi Sicili Ne Zaman Düzelir? Sicil Düzeltme Yöntemleri

Dövizin ani artışı temel gıda ürünlerindeki fiyatların aniden yükselmesini tetiklemiştir. Birbiri ardına konkordato ilan eden firmalar ile birlikte ülkemiz zor günlerden geçmektedir. İnsanlar konkordato eden firmaları önemsemeyebilir fakat bu firmalar birçok ürünlerini KOBİ sınıfında yer alan esnaflardan almaktadır. Yukarıda başlayan sıkıntı, halkın neredeyse her kesimini olumsuz etkilemiştir.

Yukarıda anlattığımız tüm sebeplerden dolayı kişiler kredi kartlarını ve kredilerini ödeyemez hale geldi. Özel sektörde sürekli yaşanan işçi çıkarmalarını da düşünürsek, insanların yıllardır yükseltmeye çalıştıkları kredi sicilleri bu durumdan olumsuz etkilendi. Bu sebepten dolayı son zamanlarda “Kredi sicili ne zaman ve nasıl düzelir” sorusu sıkça sorulmaya başlandı.

Kredi Sicilini sorgulamak için Findeks uygulamasını kullanabilirsiniz. Eğer ödemelerde sorunlar meydana gelmiş ise kredi sicili bu durumdan en geç 1 ay içerisinde olumsuz etkilenir. Hele ki kişi 3 ay boyunca bankaya olan borcunu ödeyememiş ise kara listeye alınır. Kredi sicil bilgisini Merkez Bankası kendi veritabanında saklamaktadır.

Kredi Sicili Nasıl Yükseltilir

Ödemeleri düzenli yapmak en kolay sicil yükseltme yöntemidir. Kredi kartı kullanıp bunları düzenli ödemekte kredi siciline olumlu etki eder. Var olan krediler her zaman risk teşkil ettiği için kişiler kredi borçlarını tamamen kapattıklarında da kredi sicilleri düzelir.

1000 TL’lik bir kredi kartı alıp bunu her ay düzenli kullandıktan sonra toplam borcu sürekli olarak yatırmak, en kolay sicil düzelten yöntemlerin başında gelmektedir. Kısa vadeli düşük tutarlarda kredi çekip geri ödemekte kredi sicilini yükselten bir başka yöntemdir.

Kredi Sicili Ne Zaman Düzelir

Bu durum için kişinin net durumu hakkında bilgi sahibi olmak önemli olsa da ortalama süre 1 yıldır. Eğer 1 yıl boyunca yapılan harcamalar yüksek tutarlara sahip değilse bu süre daha da uzayabilir. Kısacası durum tamamen kişinin sicili ne kadar puan düşürdüğüne ve ne kadar harcama yaptığına bağlıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz