Ana Sayfa Pratik Bilgiler Kredi ve Kredi Kartı Borç Taksitlendirmesi Nedir?

Kredi ve Kredi Kartı Borç Taksitlendirmesi Nedir?

Kredi kartlarına ödenmesi gereken borçlar biriktikçe, kullanıcılar aylık ödemelerde daha da zorlanmaktadır. Borçlular belirli bir noktadan sonra telefon bozdurma gibi farklı finansal hatalar yaparak borçlarını ödemeye çalışsa da, bu hatalar mevcut borçları daha fazla arttırmaktadır. Kredi kartı yapılandırması kullanıcı odaklı bir işlemdir ve bankaların paralarını alabilmeleri için en iyi yollardan birisidir.

Borç Yapılandırma veya Taksitlendirme Nedir?

Borç taksitlendirme veya yapılandırma işlemleri, borçlarını ödemekte zorlanan kullanıcıların başvuracağı bir işlemdir. Toplam borç yapılandırıldığında artmakta ve faiz oranları değişmektedir. Bu durumun temel sebebi aylık ödenecek tutarın azalmasıdır. Kişi aylık 2000 TL ödemektense borçlarını yapılandırarak bu tutarı 3/4 oranında azaltabilir.

Borç Taksitlendirmesi İşlemi Nasıl Yapılır?

Bu hizmeti her banka vermektedir. İlgili bankanın müşteri hizmetlerinden detaylı bilgi sahibi olunabilir. Şubeye giderek de bu işlem yapılabilir. Kişi bu işlemleri İnternet veya mobil uygulama üzerinden yapamaz. Bu işlemi yapmak için en uygun yöntem kişinin şubeye direkt olarak başvuru yapmasıdır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vade süresi arttıkça bankanın uyguladığı faiz oranı da artacağı için toplam borç artacaktır. Bu sebeple borçlu taksitlendirme yapmadan önce aylık ödeyebileceği tutarı iyi belirlemeli ve vade süresini buna göre belirlemelidir.

Taksitlendirme veya Yapılandırma gibi işlemler hem kredi kartlarında hemde kredilerde geçerlidir.

Kredi Kartı Taksitlendirmesi

Kredi kartlarında ki işlemler kredilere oranla görece daha kolaydır. Kişiden bu talep alındığında kredi notu gibi durumlar pek önemli olmamaktadır. Önemli olan tek şey vade süresi ve belirlenecek olan faiz oranıdır.

Kredi kartlarında ki taksitlendirme oranı 12 ay olarak belirlenmiştir.

Kredi Taksitlendirmesi

Kredilerde belirlenen taksit sınırı 36 aydır. Kişinin kredi notu, taksitlendirme için önem arz etmektedir. Kredi notu düşük olan kullanıcıların taksit imkanları vade süresi bazında düşüktür. Kullanıcının kredi notu yüksekse vade sınırı maksimum olan 36 aya kadar çıkabilir.

Borç Taksitlendirme ve Kredi Notu İlişkisi

Kredi notu, finansal gelecek için önem arz ettiğinden yapılandırma yapacak kişinin konu ile alakalı bilgi sahibi olmasında fayda var.

Taksitlendirme sonunda kişi aylık ödemelerini düzenli yaparsa kredi notu bu durumdan olumsuz etkilenmeyecektir. Günü geçmiş ödemeler yapmak ise kredi notunu olumsuz etkileyecektir. Kişi bu sebeple aylık ödeyeceği tutarı iyi belirlemeli, yapılandırma sonunda borçlarını düzenli ödemelidir.

Son zamanlarda ipotek, kefil veya teminat vermeden bile kredi çekmek zorken, yapılandırma aşamasında olan bir kişinin kredi alması neredeyse imkansızdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz