Ana Sayfa Kişisel Finans-Yatırım Kriz Anında Yapılması Gerekenler

Kriz Anında Yapılması Gerekenler

Hemen hemen herkes belirli dönemlerde finansal krizler yaşayabilir. Bu finansal krizlerin derin olması durumunda ise ailevi sorunlar ortaya çıkabileceği gibi strese bağlı çeşitli sağlık problemleri de baş gösterebilir.

Maddi sıkıntılar yaşandığında insanlar doğru kararlar alamazlar ve kriz durumu daha da derinleşebilir. Motivasyon düşeceği gibi ve insanlar kendilerini sıkışıp kalmış hissederler. Bu yazımızda finansal sıkıntılardan nasıl kurtulabileceğinizi 5 yöntem ile anlatacağız.

Borç Durumu

Finansal sorun yaşayan kişilerin ilk yapması gereken var olan borçları ödemektir. Borçları ödemek kadar yeni borçlanmalara karşı önlem almakta çok önemlidir. Bu tarz durumda ilk yapılması gereken, kredi kartı kullanımını azaltmak, zaruri ihtiyaçlar dışında ki tüm maliyetleri kısmaktır.

Harcamaları nakit yapmakta, finansal bataktan kurtulmanın başka bir yoludur. İnsanlar kredi kartı olduğu zaman gerekli gereksiz harcamalar yaptığı için nakit harcamalar ile bunların önüne geçilebilir.

Harcamaları kategori haline getirip; yiyecek giderleri, faturalar ve borçlar şeklinde, bu kategorilerde ki giderlerinizi daha net bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

Tasarruf

Tasarruf etmek, finansal sıkıntılar ile başa çıkmanın başka bir yoludur. Lig TV gibi abonelikleri iptal etmek, dışarıda yemek yerine evde yemek yemek, sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkları bırakmak, tasarruf etmenin yollarındandır. Yine tasarruf ettiğiniz tutarları da not alırsanız ayrı bir motivasyon kazanabilir ve daha fazla tasarruf edebilirsiniz.

Faturalar

Faturaları takip etmekte çok önemlidir. İnternet veya elektrik faturasının zamanında ödenmemesi durumunda açma kapama gibi gereksiz bedeller yansıtılmaktadır. Faturaları takip ettiğinizde normalde 100 TL gelmesi gereken fatura 150 TL geldiğinde bu tutara itiraz ederek arada ki farkı geri almanız mümkündür.

Bu şekilde tüm faturaların takibini yaparak da tasarruf edebilirsiniz. Yine otomatik ödeme talimatı vermekte faturaları kontrol altına almanın en önemli yöntemidir. Bu şekilde gecikme faizi ve açma kapama gibi bedellerden kurtulabilirsiniz.

Birikim

Birikim yapmak, finansal krizi atlatmanın en önemli yöntemidir. İnsanlar çok para kazandıkları dönemlerde genellikle birikim yapmayı umursamazlar. Finansal kriz döneminde birikim yaparak hem tasarruf yapmış olursunuz hemde birikim alışkanlığı kazanırsınız.

Gereksiz harcamaları kısarak birikim yaptığınızda iki kat daha kazançlı çıkabilirsiniz.

Yatırım Yapmak

Buraya kadar finansal kriz anında yapılması gerekenlerden bahsettik. Kriz dönemine girmemek için ve krizi en az zararla atlatmak için krize karşı önlemler almalısınız. Yatırım yapmak en önemli kriz engelleyicidir. Günümüzde birçok farklı yatırım aracı vardır ve uzun pozisyon şeklinde yapılan yatırımlar, kriz dönemlerinde size can suyu olacaktır.

5 yıl önce aldığınız bir hisse senedi, aradan geçen 5 yıl içerisinde çok değer kazanmış olabilir. Kriz dönemlerinde bu hisse senedini satarak borçlarınızı ödeyebilir veya birçok ihtiyacınızı buradan gelen parayla yapabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemi

Yukarıda ki linkten web sitemizde Bireysel Emeklilik Sistemi ile alakalı detaylı bir makale bulabilirsiniz. Bu tarz sistemlerde kriz anlarınızda ki kurtarıcınız olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz