Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır Kronik Hastalık Nedir?

Kronik Hastalık Nedir?

Corona virüs salgının ülkemizde görülmesinden itibaren bu kapsamda alınan tedbirler gün geçtikçe ilerlemektedir. 65 yaş üstüne ve 20 yaş altına gelen sokağa çıkma yasağı ile birlikte kronik rahatsızlığı olan vatandaşların da sokağa çıkması yasaklanmıştır. Çünkü corona virüsünden en çok etkilenen kesim 65 yaş üstü iken aynı zamanda kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların da corona virüsüne karşı güçsüz durumda olduğu bilinmektedir. 

Kronik Hastalık Ne Demektir?

Kronik kelimesi, uzun zamandır süren anlamına gelmektedir. Dolayısıyla kronik hastalıklar da bireyin uzun zamandır mustarip olduğu hastalıklar anlamına gelmektedir. 

Kronik Hastalıklar Nelerdir?

Sağlık Bakanlığının yapıla bildirinin sonucunda sokağa çıkması yasaklanan kronik hastalıklar şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Astım
  • Böbrek
  • Hipertansiyon
  • Bağışıklık sistemi düşüklüğü
  • Kronik akciğer hastalıkları
  • KOAH
  • Karaciğer hastalığı

Astım Hastalığı Nedir?

Astım akciğerin hava yollarında daralmaya sebep olan bir hastalık türüdür. Bu hastalıkta birey ataklar yaşayabilir ve nefes alma zorlukları ile karşılaşabilmektedir. Dünya genelinde 300 milyon birey bu hastalığa sahiptir, oldukça sık görülmekte olan bir hastalıktır ve gün geçtikçe sayısı artış göstermektedir. 

KOAH Nedir?

Açılımı Kronik (Müzmin) Obstrüktif (Tıkayıcı) Akciğer Hastalığı olan KOAH, ilerleyici bir akciğer hastalığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Halk arasında az biliniyor olmasına rağmen 40 yaş üstü 5 kişiden birinde görülebilecek kadar sık rastlanan bir hastalıktır. KOAH için en tehlikeli olan durum sigara ve benzeri dumanlı ortamların bulunmasıdır. Dolayısıyla sigara içen bireyler, içmeyenlere kıyasla daha fazla risk altındadırlar. KOAH’nın en bilinen belirtileri nefes darlığı, öksürük ve balgamdır.

Bağışıklık Sistemi Düşüklüğü Nedir?

Bağışıklık sistemi bireyin bedenini olası bütün hastalıklardan koruyan ve mikroplara karşı savaş açan bir sistemdir. Dolayısıyla her birey bağışıklık sisteminin güçlü durumda olmasını arzu etmektedir. Bu sayede karşılaşabileceği birçok hastalığı kolaylıkla atlatabilir.

Öte yandan bazı sebeplere dayanarak kimi insanlarda bağışıklık sistemi oldukça düşük ve güçsüz durumda olabilmektedir. Stres, düzensiz beslenme, normalin üstünde kilo, zararlı madde kullanımı ve daha birçok sebep bağışıklık sistemine zarar vererek görevini yerine getirmesini engelleyebilmektedir. Düşük bağışıklık sistemi sürekli halsizliğe, kolay hasta olmaya, kanser ve daha birçok ciddi hastalığa sebep olabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz