Ana Sayfa Genel Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? (Sebepleri, Tedavisi)

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? (Sebepleri, Tedavisi)

Kulak ağrısını geçirmek için doktora başvurulabileceği gibi evde uygulanacak alternatif tedavi yöntemleri ile kulak ağrısında azalma ve kulak ağrısını tamamen ortadan kaldırma görülebilir. Kulak ağrısı, küçük büyük her yaştan kadın ve erkekte ortaya çıkabilen ve sık rastlanan rahatsızlıklardan biridir. Kulak ağrısına neden olan bir sürü sebep olabilir. Bu sebepler net bir şekilde belirlenmeden kulak ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevabını vermek mümkün olmayabilir. Dolayısıyla kulak ağrısı çeken kişinin öncelikle kulak ağrısına sebep olabilecek ihtimalleri gözden geçirmesi gerekir. Eğer ciddi bir sebep olduğunu düşünüyor ve kulak ağrısı tıbbi bir tedaviye ihtiyaç duymadan ortadan kalkmayacaksa, kişi mutlaka en yakın doktora başvurmalıdır. Doktorun direktiflerine uyarak kulak ağrısının daha başka sorunlara neden olup büyük rahatsızlıklar yaratmasının önüne geçilebilir.

Kulak Ağrısı Nasıl Olur?

Her yaştan insanın yaşayabileceği bir rahatsızlık olan kulak ağrısında sabit olan belirtiler vardır. Bunlar;

 • Kulakta hissedilen sızlama
 • Kulağın içine bir şey batıyormuş hissi
 • Kulakta yoğun kaşıntının olması
 • Kesintisiz süren kulak çınlaması
 • Kulakta meydana gelen akıntılar
 • Geçici işitme kaybı ya da az duyma

Bu belirtilerden biri ya da birden fazlası yaşanıyorsa kulak ağrısının tedavi edilmesi gereklidir. Kulak ağrısının azalmasında ve dinmesinde evde tedavi yöntemleri uygulayabileceğiniz gibi doktora başvurarak da tıbbi destek alabilirsiniz. Kulak ağrısına ne iyi gelir evde tedavi yöntemleri uygulamayı düşünüyorsanız yazımızın devamında bu yöntemleri bulabilirsiniz. Fakat bundan önce kulak ağrısının nedenleri tespit edilmelidir.

Kulak Ağrısına Sebep Olan Rahatsızlıklar

Genellikle kulakta meydana gelen ağrılar, kulağın içinde bulunan östaki borusunun tıkanmasıyla ortaya çıkmaktadır. Bu tıkanıklığa sebep olacak birçok neden bulunmaktadır. Bunlar; gribal enfeksiyona bağlı kulak iltihaplanmaları, zona hastalığı, travmalar, kulak kirinin birikmesi ve orta kulağın sıvıyla dolmasıdır. Bu rahatsızlıkların detaylarına inmek gerekirse;

 1. Enfeksiyona bağlı kulak iltihaplanması: Özellikle çocuklarda çok görülen bir rahatsızlıktır. Nezle, soğuk algınlığı gibi gribal enfeksiyon yaşayan kişilerde üst solunum yollarının tıkanması akabinde kulakta da tıkanıklık ve ağrı meydana gelmektedir. Çocuğun kulak ağrısı nasıl geçer diye merak eden anneler yazımızın devamında yer alan tedavi yöntemlerinden faydalanabilirler.
 2. Zona hastalığı: Suçiçeği virüsünün sebep olduğu bir hastalıktır. Baş dönmesi ve çınlamayla da fark edilebilen bu rahatsızlık kulakta yoğum kaşıntıya sebep olmaktadır.
 3. Kulak kirinin birikmesi: Özellikle kulak pamuğu olarak adlandırılan cisimlerle kulak temizliği yapılması sonucu daha gerilere ittirilen kulak kirleri birikerek ağrıya sebep olmaktadır.
 4. Travmalar: Kulağa gelen darbeler, kulak delinmesi gibi fiziksel etkilerle birlikte uçağa binmek ve dalış yapmak gibi kulakta yaşanan basınç değişiklikleri sonucu kulak ağrıları ortaya çıkabilmektedir.

Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kulak ağrısına iyi gelen tedavi yöntemini bulmak için öncelikle kulak ağrısının sebebini iyi kavramak gerekmektedir. Nitekim travma sonucu oluşan kulak ağrısında buz tedavisi ve dinlenmek gibi çözümler ortaya atılırken, kulak kirinin birikmesi sonucu oluşan ağrıların tedavisinde tıbbi cihazlardan yardım alınmalıdır. Buna göre, kulak ağrısına ne iyi gelir evde çözüm arayanlara birtakım yöntemler tavsiye edilmektedir.

Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?
 • Çocuklarda meydana gelen enfeksiyona bağlı kulak ağrılarının tedavisinde öncelikli olarak gribin atlatılması gerekmektedir. Enfeksiyon sebebi olan virüslerin zamanla etkisini kaybetmesiyle kulak ağrısı da dinecektir. Bununla beraber dilerseniz aşağıdaki alternatif yöntemleri çocuğunuz için kullanabilirsiniz.
 • Kulağa şifalı bitkiler ile yapacağınız karışımdan damlatarak ağrının hafiflediğin ve ortadan kalktığını görebilirsiniz. Bu karışımlar aşağıdaki gibidir:
 1. Meyan kökü ve iki yemek kaşığı tereyağı
 2. Turp ve hardal yağı
 3. Soğan
 4. Zencefil

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz