Ana Sayfa Kullanım Koşulları

Kullanım Koşulları

‘bilgirehberim.net’ sitesine erişim ve sitenin kullanımı hem Türkiye’de, hem de diğer ülkelerde bilgirehberim.net tarafından aşağıdaki koşullara tabi olarak sağlanmaktadır:

1. bilgirehberim.net sitesini kullanmakla, siteyi ilk kez kullandığınızda derhal geçerli hale gelecek olan bu koşulları kabul etmiş olmaktasınız. Aşağıda yer alan koşulların herhangi birine uymayı kabul etmiyorsanız lütfen bilgirehberim.net sitesine girmeyin, siteyi kullanmayın ve/veya katkı göndermeyin.

2. bilgirehberim.net bu koşulları zamanla değiştirebileceği için koşulları düzenli olarak kontrol etmeniz gerekir. bilgirehberim.net sitesini kullanmaya devam etmenizin güncellenmiş ve/veya değiştirilmiş koşulları kabul ettiğiniz anlamına geldiği varsayılacaktır. Koşullardaki değişiklikleri kabul etmiyorsanız siteyi kullanmayı bırakmalısınız.

Sitenin Kullanımı

3. bilgirehberim.net sitesini sadece yasal amaçlarla ve başka herhangi bir kimsenin siteyi kullanma ve huzurunu kaçırma hakkına tecavüz etmeyecek ve bu hakkı kısıtlamayacak ve/veya engellemeyecek şekilde kullanmayı kabul etmektesiniz. Herhangi bir kimsenin taciz edilmesi ya da rahatsız olmasına yol açılması ya da sıkıntıya sokulması, müstehcen ya da itici ve kırıcı nitelikte içeriklerin iletilmesi ve bilgirehberim.net sitesi içinde normal diyalog akımının bozulması yasaklanan bu davranışlara dahildir.

4. Site, içerikleri ve özellikleri, önceden bildirim veya gerekçeler olmaksızın, kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılamak için bilgirehberim.net tarafından herhangi bir zamanda, teknik veya başka nedenlerle genişletebileceğini, sınırlandırabileceğini, değiştirilebileceğini veya tamamen sonlandırılabileceğini kabul etmektesiniz.

Sitedeki yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir

5. bilgirehberim.net sitesini kullanarak, sitede yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyelerin yatırım danışmanlığı kapsamında olmadığını, yatırım danışmanlığı hizmetinin; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulduğunu bildiğinizi kabul etmektesiniz. Burada yer alan yorum ve tavsiyelerin, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayandığını, bu görüşlerin mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabileceğini ve bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı vermenizin beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabileceğini kabul etmektesiniz.

6. bilgirehberim.net sitesini kullanarak gerek site üzerindeki, gerekse site için kullanılan kaynaklardaki hata ve eksikliklerden ve sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda uğrayabileceğiniz doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan, kar yoksunluğundan, manevi zararlardan ve üçüncü kişilerin uğrayabileceği zararlardan dolayı bilgirehberim.net’un hiçbir şekilde sorumlu tutulamayacağını kabul etmektesiniz.

Fikri Mülkiyet

7. bilgirehberim.net sitesine ve (yazılımlar da dahil olmak üzere) sitenin bütün içeriğine ilişkin her türlü telif hakkı, markalar, tasarım hakları, patentler ve (tescil ettirilmiş olsun, olmasın) diğer fikri mülkiyet hakları bilgirehberim.net’a ya da (başka kullanıcılar/kuruluşlar da dahil olmak üzere) kendisine lisans ve/veya izin verenlere aittir. bilgirehberim.net sitesinin içeriğini, ticari amaçlı olmayan kişisel kullanımınız dışında, önceden izin almaksızın  herhangi bir amaçla kopyalamanız, çoğaltmanız, yeniden yayımlamanız, parçalarına ayırmanız, çözmeniz, tersine mühendisliğe tabi tutmanız, indirmeniz, bir siteye asmanız, radyo ve televizyon gibi yöntemlerle yayımlamanız, iletmeniz, kamuya sunmanız ya da başka herhangi bir şekilde kullanmanız yasaktır. Ayrıca, bilgirehberim.net sitesinde yer alan herhangi bir içeriği, ticari amaçlı olmayan kişisel kullanımınız dışında herhangi bir amaçla uyarlamamayı, değiştirmemeyi ya da bu içerikten yola çıkarak başka bir yapıt üretmemeyi kabul etmektesiniz. bilgirehberim.net sitesi içeriğinin ticari amaçlı olmayan kişisel kullanımınız dışında herhangi bir amaçla kullanılması bilgirehberim.net’dan önceden izin alınmasına tabidir.

8. bilgirehberim.net’u ya da üçüncü şahısları veya ürün ve hizmetlerini gösteren isim, görüntü ve logolar bilgirehberim.net ve/veya üçüncü şahıslara ait telif hakları, tasarım hakları ve markalara tabidir. Kullanım koşullarında yer alan hiçbir şey bilgirehberim.net’a ya da herhangi bir üçüncü şahsa ait herhangi bir marka ya da tasarım veya telif hakkını kullanmak konusunda siteyi kullananlara herhangi bir ruhsat, lisans ya da hak verildiği şeklinde yorumlanmayacaktır.

Gönderilen Katkılar ve Katkıda Bulunma

9. (Herhangi bir metin, fotoğraf, grafik, video kaydı da dahil olmak üzere) herhangi bir katkıyı bilgirehberim.net’la paylaşmakla bilgirehberim.net’a söz konusu katkıyı ücretsiz olarak bilgirehberim.net hizmetleri için dünyanın herhangi bir yerinde herhangi bir ortamda (katkının işletimsel ya da editöryel nedenlerle değiştirilmesi ya da uyarlanması da dahil olmak üzere) dilediği herhangi bir şekilde kullanma izni vermektesiniz.

10. Göndereceğiniz katkının telif hakkı size ait olmaya devam edecek olup yukarıda anılan izin sadece bilgirehberim.net’a verilmiş değildir. Dolayısıyla, söz konusu malzemeyi, başkalarının da kullanmasına izin vermek de dahil olmak üzere, dilediğiniz şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

11. bilgirehberim.net’un göndereceğiniz katkıyı kullanabilmesi için bu katkının kendi özgün yapıtınız olduğunu, hakaret içermediğini ve herhangi bir Türkiye Cumhuriyeti yasasını ihlal etmediğini, katkıyı yukarıda belirtilen amaçlarla kullanması için bilgirehberim.net’a izin vermeye hakkınız olduğunu kabul etmektesiniz.

12. Normal şartlarda, aksini talep etmediğiniz sürece, gönderdiğiniz katkıyla birlikte isminizi de gösteririz, ama işletimsel nedenlerle bu her zaman mümkün olmayabilir. bilgirehberim.net’un, gönderdiğiniz katkıyla ilgili olarak, idari nedenlerle ya da doğrulama amacıyla sizinle bağlantı kurması gerekebileceği gibi, belli projelerle ilgili olarak bağlantı kurması da gerekebilir. Sizinle ne zaman ve ne şekilde bağlantı kurabileceğimiz konusunda ayrıntılı bilgi için bilgirehberim.net’un Gizlilik Politikası ile geçerli olabilecek kurallara bakın.

13. bilgirehberim.net ile paylaşabileceğiniz içerikler yaratırken lütfen kendinizi ya da başkalarını tehlikeye atmayın, gereksiz risklere girmeyin ya da herhangi bir yasayı çiğnemeyin.

14. bilgirehberim.net’a gönderdiğiniz katkılarınız hakkında:

  • Katkılarınız terbiye ve incelik sınırları içinde kalmalıdır. Negatif görüşler bile pozitif ve diplomatik çerçevede anlatılabilir.
  • Yıkıcı, itici ve kırıcı ya da saldırgan davranışlara izin yoktur. Gönderilen katkılar yapıcı ve kibar olmalı, tatsızlık yaratmak ya da olay çıkarmak amacıyla gönderilmemelidir.
  • Yasadışı ya da rahatsızlık verici içeriğe izin yoktur. Yasadışı, taciz edici, hakaretamiz, saldırgan, tehdit edici, zararlı, müstehcen, küfürlü, cinsel nitelikli, ırkçı ya da başka bir şekilde rahatsız edici olan içerikler kabullenilemez.
  • Konu dışı katkı gönderilemez. Aynı ya da birbirine çok benzeyen katkıların birçok defa gönderilmesine izin verilmez. Lütfen aynı katkıyı birden fazla tartışmaya sunmayın ya da belli bir konu ele alınırken konu dışı katkı göndermeyin. Sadece sitemizle ilgili olan katkılar kabul edilmektedir.
  • Reklam ya da ürün destekleme amaçlı katkı gönderilemez.
  • Katkılarınızı yalnızca Türkçe gönderebilirsiniz.
  • Başka birisinin kimliğiyle katkı gönderilemez.
  • Uygun olmayan (örneğin küfürlü ya da itici ve kırıcı) kullanıcı adlarına izin yoktur. Katkılarınızı göndermek için bir takma ad seçebilirsiniz. Bir takma ad seçerseniz, takma adınızı kullanarak yapacağınız eylemlerden sorumlu olmaya devam edersiniz.
  • ‘URL’ler (web sitesi adresleri) yalnızca iç kurallar izin verdiği takdirde siteye konulabilir.
  • Yatırım araçlarının sistem ve prensiplerini bozan, diğer yatırımcıları aldatma niyetiyle gönderilen içerikler kabullenilemez.

15. bilgirehberim.net sitesine katkıda bulunurken site kurallarına uymayacak olursanız, size, katkınızın neden reddedildiğini ya da değiştirildiğini açıklayan bir e-posta iletisi gönderilir. Bu iletide, kuralları çiğnemeye devam edecek olursanız hesabınız hakkında işlem yapılabileceğini belirten bir uyarı da yer alabilir.

Söz konusu işlem, gönderebileceğiniz içeriklerin siteye girmesine izin verilmeden önce kontrol edilmesini ya da bilgirehberim.net sitesine katkıda bulunma olanağınızın geçici ya da sürekli olarak askıya alınmasını içerebilir.

bilgirehberim.net sitesinde itici ve kırıcı ya da uygunsuz içerikler sunar ya da paylaşır veya bilgirehberim.net’un düzenini bozucu başka herhangi bir davranışta bulunursanız ve bilgirehberim.net bu davranışın ciddi olduğu ve/veya tekrarlandığı görüşünde olursa, kuralları çiğnemeye devam etmenizi önlemek için elinde bulunan size ait bütün bilgileri kullanabilir.

bilgirehberim.net, herhangi bir noktada, herhangi bir nedenle herhangi bir katkıyı silme ya da herhangi bir bilgirehberim.net hesabı hakkında işlem yapma hakkını saklı tutar.

16. Yukarıda belirtilen “katkı” iznini bilgirehberim.net’a bu koşullara tabi olarak vermek istemiyorsanız, lütfen bilgirehberim.net sitesine katkı göndermeyin ya da siteyle katkı paylaşmayın.

Feragatnameler ve Sorumluluğun Sınırlandırılması

17. bilgirehberim.net sitesinde yer alan içeriğin çoğu kamu üyeleri tarafından yaratılır. Aksi özel olarak belirtilmedikçe, açıklanan görüşler, bilgirehberim.net’a değil, bu kimselere aittir. Kamu üyeleri tarafından bilgirehberim.net sitesine yerleştirilen herhangi bir içeriğe, ya da bilgirehberim.net sitesinden erişilebilen, üçüncü şahıslara ait sitelerin mevcudiyetine ya da içeriğine ilişkin olarak bilgirehberim.net’un herhangi bir sorumluluğu yoktur. bilgirehberim.net sitesinden üçüncü şahıslara ait sitelere link verilmesi bilgirehberim.net’un söz konusu siteleri herhangi bir şekilde onayladığı anlamına gelmemekte olup bu sitelerin kullanımı kendi riskinizdedir.

18. bilgirehberim.net, ürün ve hizmetleri (ya da üçüncü şahısların ürün ve hizmetleri) hakkında ya da bunlara ilişkin bilgiler, isimler, görüntüler, resimler, logolar ve ikonalar dahil olmak üzere, bilgirehberim.net sitesinin içeriği “OLDUĞU ŞEKİLDE” ve “MEVCUT OLDUĞU KADARIYLA” sunulmaktadır. bilgirehberim.net, ima edilen tatmin edici kalite, belli bir amaç için uygunluk, zarar vermeme, uyumluluk, güvenlik ve doğruluk garantileri dahil olmak üzere, (yasaların açıkça belirttiği ya da ima ettiği) bütün beyan ve garantilerin yasaların izin verdiği ölçüde dışında durur. bilgirehberim.net, web sitesinin ya da bu sitedeki herhangi bir içeriğin güncelliğini, eksiksizliğini ya da performansını garanti etmemektedir. bilgirehberim.net tarafından sunulan bütün içeriklerin yayımlanma aşamasında doğru olmasını sağlamak için çaba gösterilmesine rağmen, web sitesindeki yanlışlar, eksikler ve doğru olmayan içerikler için bilgirehberim.net adına hiçbir sorumluluk kabul edilmez.

19. bilgirehberim.net şu hasar ve kayıpların hiçbirinden sorumlu olmayacaktır: (a) gelir ya da beklenilen kar kaybı; (b) veri kayıpları; (c) fırsat kaybı; (d) iş kaybı; (e) iyi niyet ya da itibar kaybı; (f) üçüncü şahısların uğradığı kayıplar; ya da (g) davanın türü ne olursa olsun, bilgirehberim.net’un kullanılmasından kaynaklanan dolaylı, neticesel, özel ya da cezai tazminatlar.

20. bilgirehberim.net, sitedeki mevcut olan işlevlerin kesintisiz ve hatasız olacağını, kusurların düzeltileceğini ya da bilgirehberim.net sitesinin ya da sunucusunun virüs ve çaparlardan arındırılmış olduğunu garanti etmez. Kendinize özgü giren ve çıkan veri doğruluğu gereksinimlerinize karşılık verecek yeterli süreçler ve (anti-virüs kontrolleri ve başka güvenlik kontrolleri de dahil olmak üzere) virüs kontrolleri uygulamanın kendi sorumluluğunuz olduğunu kabul etmektesiniz.

Genel

21. Bu koşulların herhangi birinin koşulların geçerli olmasına niyet edilen herhangi bir eyalet ya da ülkedeki yasalara göre yasadışı, geçersiz ya da başka nedenlerle uygulanamaz olduğunun saptanması halinde söz konusu koşul yasadışı, geçersiz ve uygulanamaz olduğu ölçüde ilgili yasaların hüküm sürdüğü bölgede bu koşullardan ayrılacak ve çıkarılacak, kalan koşullar ise geçerliliklerini koruyacak, bağlayıcı ve uygulanabilir olmaya devam edecektir.

22. bilgirehberim.net’un bu koşullardan kaynaklanan herhangi bir hakkını kullanmaması ya da uygulamaması veya kullanmak ya da uygulamakta gecikmesi bilgirehberim.net’un söz konusu hakkından feragat edildiği anlamına gelmeyecektir.

23. Bu koşullar Türkiye Cumhuriyeti yasalarına tabi olacak, bu yasalara göre yorumlanacak ve herhangi bir uyuşmazlık halinde yargı yetkisi münhasıran Türkiye’deki mahkemelere ait olacaktır.

24. Kullanıcı sözleşmemiz ve hizmetlerimiz hakkında başka sorularınız veya endişeleriniz varsa, lütfen editor@bilgirehberim.net adresinden bizimle iletişime geçin.

Son Güncelleme: 05 Mart 2020