Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır Kuru Buz Nedir?

Kuru Buz Nedir?

Kuru buz karbondioksitten elde edilen bir maddedir. Normal şartlarda gaz halinde bulunan karbondioksit öncelikle yüksek basınç ile sıvı hale getirilir. Ardından laboratuvar ortamında katı hale getirilerek kuru buz elde edilir. Kuru buzun ısısı -78.5 derecedir. Bu özelliğiyle donma noktasından 78.5 derece daha düşük olduğu görülmektedir. 

Kuru buzun düşük ısı derecesine rağmen insan vücuduna oldukça zararlıdır. Elinize aldığınız kuru buz ile elinizde bulunan hücreler çok kısa zaman içerisinde donabilmektedir. Bu donma eylemi, elinize yanma hissi vermektedir ve oldukça acı vericidir. Kuru buz kullan kişiler genellikle kalın eldivenler kullanarak işlerini gerçekleştirirler. Bu sebeplerden ötürü kuru buz yenilemez, yutulamaz. 

Kuru Buz Hangi Alanlarda Kullanılır?

  1. Gıda sektöründe kullanılmaktadır. Soğuk olma özelliğinde öne çıkan kuru buz, özellikle dondurma ya da et gibi soğuk ortamlarda taşınması gereken gıdaların lojistiğinde ve depolanmasında oldukça kullanılmaktadır. Unutmamalıdır ki kuru buz zaman zaman tehlikeli hale gelmektedir çünkü buz halinden sıvıya değil gaza dönüşmektedir. Özellikle araba ya da küçük odalarda bulunması tehlike arz edebilir. Bulunduğu ortamı düzenli havalandırarak kullanılabilmektedir. 
  2. Temizlik malzemesi olarak kullanılabilmektedir. Kuru buz püskürterek temizlik yapma anlayışı oldukça sık kullanılan bir yöntemdir. Deterjan ve benzeri kimyasallar ile temizlik yapmaya karşı olan vatandaşlar kuru buz ile temizlik yapmaya yönelmektedir. Makine temizliği için de kuru buz kullanımına oldukça rastlamaktayız. Makineyi durdurmadan, çalışıyorken de kuru buz ile temizlenebiliyor olması, kuru buzun daha fazla tercih edilmesine sebep olmaktadır. Böylelikle makineyi parçalarına ayırma ve tekrar birleştirme gibi sorunlarla uğraşmak zorunda kalınmaz. 
  3. Sunuma farklılık katma amaçlı kullanılabilir. Kuru buz çıkardığı duman ile birlikte oldukça farklı bir görünüme sahiptir. Müşterinin ilgisini çekmek amacıyla birçok restoran ve kafe tarafından da oldukça tercih edilmektedir. Müşterinin siparişine süs olarak kuru buz eklenerek şık bir görünüm elde edilebilmektedir. 
  4. Düğünlerde ve eğlence sektöründe de kuru buzun kullanımına oldukça fazla rastlamaktayız. Özel günlerde hizmetin üst seviyeye çıktığı eğlence sektörlerinde kuru buz yardımı ile sis havası yaratılmaktadır. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz