Ana Sayfa Pratik Bilgiler KYK Bursu Nedir? Nasıl Alınır?

KYK Bursu Nedir? Nasıl Alınır?

KYK bursu, kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, yüksek öğrenim görmekte olan ihtiyaç sahibi ve başarılı öğrencilere verilen bir burstur. Bursu almanın bazı şartları bulunuyor. KYK bursundan faydalanabilecek öğrenciler şu şekildedir:

-Lisans öğrencileri

-Ön lisans öğrencileri

-Öncelikli olan açık öğretim öğrencileri (Babası şehir veya gazi olanla, anne ve babasından her ikisini de kaybetmiş olanlar)

-Dikey geçiş sınavı ile iki yılık bölümlerden ara vermeden dört yıllık bölümlere geçen öğrenciler

-Master ve doktora öğrencileri (hazırlık sınıfında burs verilmemektedir)

-Yapılan üniversite sınavında sözel, sayısal, yabancı dil ve eşit ağırlık alanlarında ilk 100’e giren öğrenciler

-Milli olmuş sporcular

KYK bursunun yanı sıra KYK kredisi de sunulmaktadır. Fakat burs alan öğrenciler öğrenim kredisi, öğrencim kredi alan öğrenciler ise burs alamazlar. Aynı zamanda öğrenim kurumuna kayıt yaptırdıktan sonra bir öğrenim dönemi kaybı olan kişiler de burs imkanından faydalanamamaktadır. Çalışan ve en az asgari ücret tutarında aylığı olan kişilerin de KYK bursu imkanından faydalanamadığını görebilirsiniz. Kurumdan burs alacağınız sırada eğer öncelikli öğrenci konumundaysa kuruma öncelikli öğrenci olduğunuzu belirtecek olan belgeyi göndermeniz gerekir. Belgeyi gönderirken belirtilen süre içerisinde göndermeye de özen göstermeniz gerekiyor. Aksi takdirde gönderdiğiniz belgeler kabul görmeyecektir.

Ön Lisans Yapanlar Ne Kadar KYK Bursu Alır?

KYK bursu alacak olan öğrenciler ne kadar KYK bursu alabileceğini merak etmektedir. Ön lisans yapanlar ne kadar KYK bursu alır? Sorusu özellikle ön lisans öğrenciler tarafından sıklıkla sorulan soruların arasında yer alıyor. Ön lisans yapmakta olan öğrenciler lisans yapan öğrenciler ile aynı miktarda burs almaktadır. Yapılan son açıklamalara göre 2018 yılında bu KYK burslarının 470 TL olması bekleniyor. Ön lisans öğrencileri 470 TL’yi 2019 yılının Ocak ayında almaya başlayacak. Bursların verileceği tarihler ise şu şekildedir:

-TC kimlik numarası son hanesi 0 olanlar: 6 Ocak 2019

-TC kimlik numarası son hanesi 2 olanlar: 7 Ocak 2019

-TC kimlik numarası son hanesi 4 olanlar: 8 Ocak 2019

-TC kimlik numarası son hanesi 6 olanlar: 9 Ocak 2019

-TC kimlik numarası son hanesi 8 olanlar: 10 Ocak 2019

Doktora Yapanlar Ne Kadar KYK Bursu Alır?

KYK bursu eğitim görülen seviyeye göre değişiklik göstermektedir. Bu yüzden yüksek lisans ve doktora öğrencisi olan kişilerin alacakları KYK bursu da değişiklik gösteriyor. Doktora yapanlar ne kadar KYK bursu alır? Sorusu doktora öğrencileri tarafından sıklıkla soruluyor. Yüksek lisans seviyesinde eğitim görmekte olan öğrenciler 940 TL KYK bursu alma imkanına sahip olacaktır. Doktora seviyesine eğitim gören öğrenciler ise 1410 TL KYK bursu alabilirler. Doktora ve yüksek lisans öğrencilerinin alacakları burslar da ön lisans ve lisans öğrencilerinin alacakları burslar ile aynı zamanda yatacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz