Ana Sayfa Genel KYK Toplam Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

KYK Toplam Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

KYK toplam borcu sorgulama hizmetinden yararlanarak, toplam borç durumunu öğrenmeniz mümkün. Özellikle üniversite eğitimlerini tamamlayan gençler tarafından en fazla sorulan soruların başında gelen KYK toplam borç sorgulama hizmeti için e-Devlet üzerinden borcunuzu sorgulayabilirsiniz. Borç ödemeleri, üniversitesinin bitmesinden bir sene sonra başlar ve her ay asgari borç ödemesi yapılmazsa faize biner. KYK üniversite ve lisans üstü eğitim gören kişilere verilen maddi destektir. Sosyal ve kültürel gelişimlerine katkı sağlamak için yapılan bu ödemeler, öğrencilere verilen borç paradır. Öğrenim kredisi alabilen öğrenciler:

• Ön lisans öğrencileri,

• Lisans öğrencileri,

• Açık Öğretim öğrencilerinden sadece önceliğe sahip öğrenciler; şehit veya gazi çocuğu, anne ve babası her ikisi de ölü vb.),

• İki yıllık okullardan mezun olan ancak dört yıllık okullara dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yaptıran öğrenciler,

• Master ve doktora gibi yüksek lisans öğrencileri, öğrenim kredisinden yararlanabilirler.

KYK Toplam Borç Silinir mi?

KYK borçlarının silinmesi için çıkan yasalara göre Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından çıkarılan yeni yasa; yeni evlenen gençlerin KYK borcunun silineceği üzerinde. 13 bin TL’ye kadar olan borçlar, evlenen gençler için silinecek. KYk borçlarının sorgulanması ya da silinip silinmediğini öğrenmek için:

  • E- Devlet kapısı,
  • Ziraat Bankası,
  • T.C Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu web siteleri üzerinden sorgu yapabilirsiniz.

Bu siteler üzerinden ödemeniz gereken toplam miktar ve ödeme seçenekleriniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ödeme yapacağınız asgari tutar veya borç durumunuzu kolaylıkla sorgulayabilirsiniz. Eğer daha önce ödeme yaptıysanız, bu sistemler ödeme yaptığınız miktarları da göstermektedir.

KYK Toplam Borç Sorgulamak Nereden Yapılır?

Katkı kredisi toplam borç sorgulama hizmetinden faydalanmak için E-Devlet şifreniz ile E- Devlet üzerinden KYK borcunuzu sorgulayabilirsiniz. Toplam borç, KYK borcu kategorisinde, en altta yer almaktadır. KYK toplam borçları sorgularken erken ödeme indirimlerinden de yararlanmanız mümkün. Ödeme başlangıç gününden itibaren yapılan ödemeler sonucunda erken ödeme indirim imkanlarından faydalanabilirsiniz. E- Devlet dışında Ziraat Bankası üzerinden de kyk borcunu sorgulamanız mümkün. Bursun geri ödemesi için Ziraat Bankası’ndan yararlanacak olanların Ziraat Bankası’nın resmi sitesine giriş yapması ve T.C kimlik numarasını girmesi gerekmektedir. Ardından kredi ödeme seçenekleri ve toplam borç bilgileri çıkacaktır. Yurtkur üzerinden de KYK borç sorgulama yapılabilir. Yurtkur’un resmi internet sitesi üzerinden Kredi Borcunu Sorgula kısmına tıklayabilir ve toplam KYK borcunuzu öğrenebilirsiniz.

KYK Borçları Ne Zaman Silinir?

KYK borçları affı çeşitli durumlar söz konusu olmaktadır. KYK borcunun silinmesi için evlenmek ya da hayatını çalışarak kazanamaz, belgesine sahip olmak gerekmektedir. Kredi aldıktan sonra vefat edenlerin borçları herhangi bir aile üyesine devredilmemektedir.

KYK Toplam Borç Nasıl Ödenir?

Öğrenim ve katkı kredisi borç ödeme hizmetleri için öğrencinin mezun olması gerekmektedir. Mezun olduktan 2 yıl sonra borç ödemeleri başlar. KYK toplam borç aylık taksitler halinde ödenir. Eğer öğrenci kredi almaktan vazgeçmişse, bu noktada krediyi aldıkları süreçten sorumludur. Bunun dışında:

  • KYK borçları her dönemin son ayının en geç sonuncu iş gününde, mesai bitimine kadar ödenmelidir. Taksitlerini daha geç ödeyenler, borcu ödememiş sayılacağı için faiz ile karşılabilir.
  • Ödeme ve ödeme gününün kanıtlanması ise borçluya ait bir sorumluluktur. Eğer ödemelerde aksaklık ya da problem meydana gelirse kurumun kayıtları esas alınmaktadır.
  • Ödeme günün belirlenmesi taksitin ödenmesi gereken günler, bankanın dekontunda belirtilmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz