Ana Sayfa Gezi Macaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Macaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Orta Avrupa’nın en çok merak edilen ülkelerinden biri de Macaristan olmaktadır. Macaristan hem dikkat çekici hem de oldukça merak edilen ülkelerdendir. Orta Avrupa’nın en ucuz ve en eğlenceli ülkelerinden olmaktadır. Sizlerde Macaristan’ı ziyaret etmek ve Macaristan’da vakit geçirmek istiyorsanız nasıl vize alabileceğinize dair bilgiler vereceğiz. Vize konusuna girmeden önce Macaristan hakkında önemli bilgiler vermeye çalışacağız. 

Macaristan Hakkında Önemli Bilgiler

Macaristan Orta Avrupa’da bulunan bir ülkedir. Para birimi HUF olarak geçmektedir. Avrupa Birliğine üye devletlerden biri olduğu için vize aldığınızda Schengen vizesine sahip olursunuz. Schengen vizesini aldığınız zaman diğer Avrupa ülkelerini de rahatlıkla gezebilirsiniz. Tarih severler için Macaristan çok önemli bir noktadır. Çünkü Osmanlı Devleti zamanında bu topraklara uzun yıllar Osmanlı yönetmiştir. En meşhur yemeği de Gulaştır. Gulaş yemeğinin kökeninin yine Osmanlı olduğu bilinmektedir. Çünkü Osmanlı askerlerinin orada olduğu zamanlar kul aşı olarak tükettikleri yemektir. Kul asker anlamına geldiği için bu zamanla ismi değişerek Gulaş ismini almıştır. 

Macaristan’nın başkenti ise Budapeşte’dir. Başkentin tam ortasından Tuna Nehri geçer ve Buda ile Peşte olmak üzere ikiye ayırır. Gidip görülmesi gereken güzellikleriyle ünlü Macaristan’nın şimdi sizlerle birlikte nasıl vize alabileceğiniz konusuna değineceğiz. 

Macaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Macaristan’a ziyaret etmeyi düşünüyorsanız ve yeşil pasaportunuz varsa vize almanıza gerek yoktur. Yeşil pasaportunuz ile birlikte direkt geçiş yapabilirsiniz. Ama bordo pasaportunuz varsa vize almalısınız. 

Macaristan vizesi C tipi vize ve uzun süreli vize olmak üzere iki tipten oluşur. C tipi vize konaklama sürenizin 90 gün olması koşuluyla sizlere verilir. Ama 90 günden daha uzun eğitim, çalışma gibi işlemler için alacağınız vize ise uzun süreli vize kapsamına girmektedir. 

C tipi vize için konsolosluğa direkt olarak başvurmanıza gerek yoktur. Herhangi bir seyahat acentesinden rahatlıkla alabilirsiniz. Ama uzun süreli başvurular için konsolosluktan randevu almalısınız. Konsolosluktan randevu almadan önce evraklarınızın tam ve eksiksiz olması gerekir. Aksi takdirde vizeniz onaylanmayacaktır. 

Macaristan Vizesi İçin Evraklar Nelerdir?

  1. Macaristan vizesi başvuru formunun eksiksiz ve doğru olarak doldurularak sunulmalıdır.
  2. Kalacağınız gün ve daha fazlası kadar geçerli pasaportunuz olmalıdır. 
  3. Macaristan vizesi başvurularında ibraz edilmesi gereken evraklar genel olarak yapılacak seyahatin amacını, seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını ve başvuru sahibinin Türkiye’ye dönme durumunu gösterir belgelerdir. 
  4. Macaristan vizesi için talep edilen evraklar, diğer Schengen ülkeleri tarafından da vize başvurusunda sunulması gereken evraklarla büyük oranda aynıdır. 
  5. Macaristan vizesi için istenen fotoğraf 35x45mm ölçülerinde biyometrik olmalıdır. Fotoğrafın güncel ve beyaz fon üzeri de olmalıdır.
  6. Öğrenci iseniz öğrenci belgeniz, davet mektubunuz, Türkiye’de ki üniversitenizden aldığınız belgeleri de konsolosluğa sunmanız gerekmektedir.

Ayrıca vize ücretini gelmeden önce gerekli bankalara yatırmanız çok daha doğru olmaktadır. Bu belgeleri eksiksiz ve tam bir şekilde hazırladıktan sonra Macaristan konsolosluk orijinal sitesine girerek size en uygun tarihte randevu almalısınız. Şunu da hatırlatmakta fayda var. Erasmus öğrencileri özellikle de yaz sonuna doğru çok fazla doluluk oranı gösteriyor. Bundan dolayı vize randevu işlemlerinizi önce yapmaya çalışırsanız okul başlama tarihine sorunsuz yetişebilirsiniz. 

UZUN SÜRELİ MACARİSTAN VİZESİ ALANLARA ÖNEMLİ NOT!!!

Size verilen Macaristan vizeniz tek girişlik bir vizedir. Ülkeye girdikten sonra 1 ay içinde yabancı şubeye gidip oturma izni almanız gerekmektedir. Oturma izni aldıktan sonra ülkeye giriş çıkış işlemlerini rahatlıkla gerçekleştirebilmeniz mümkün olacaktır. Konu ile ilgili konsolosluk sizleri bilgilendirecektir. 

Macaristan Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

En çok merak edilen konulardan biri de Macaristan vizesinin ne kadar sürede çıktığıdır. Özellikle de öğrenci iseniz mutlaka vize başvurunuzu erken yapmalısınız. Yoğunluk olmaması durumunda vizeniz 1 2 hafta içinde çıkacaktır. Sizlere telefon ile bilgi verilecek ve gelip vizenizi almanız istenecektir. Böylelikle vizeniz çıktığı zaman konsolosluğa giderek vizenizi teslim alabilirsiniz. Vizenizi aldıktan sonra rahatlıkla Macaristan’a giriş çıkış yapma hakkına sahip olabileceksiniz. 

Macaristan Vizesi İle Hangi Ülkelere Gidilebilir?

Macaristan vizesi ile Avrupa Birliğine üye olan bütün ülkelere gidebilirsiniz. Macaristan’a gittikten sonra İngiltere’ye gitmek istiyorsanız mutlaka Macaristan’da bulunan İngiltere konsolosluğundan vizenizi almanız gerekmektedir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz