Ana Sayfa Girişimci Marketing (Pazarlama) Nedir?

Marketing (Pazarlama) Nedir?

Pazarlama, müşterilerin ihtiyaçlarını karşılayarak kar etmeyi amaçlayan bir organizasyonun faaliyetidir. Analitik fonksiyon, organizasyonu etkileyen dış ve iç faktörleri, tüketici tatlarını ve mal çeşitlerini inceler. Pazarın rekabet gücünü kontrol etmek için kurumun iç çevresini analiz etmenin gerekli olduğunu belirtmek gerekir. Üretim fonksiyonu, yeni teknolojilerin geliştirilmesi ve asimilasyonunu, mal ve hizmet üretiminin örgütlenmesini, işletme için gerekli olan malzeme ve teknik kaynakların tedarik organizasyonunu içerir. Ek olarak, üretim fonksiyonu, bitmiş ürün veya hizmetin kalitesi ve rekabet edebilirliğinin, yani ürünün belirlenen standartlara uygun olarak kalitesine uygunluğunun yönetimi olarak anlaşılmaktadır.

Kontrol ve izleme fonksiyonu, kuruluşta planlama ve tahmin süreci, iletişim sisteminin organizasyonu, bilgi desteği ve risk yönetimi sağlar. Satış fonksiyonu, kuruluşun fiyat ve ürün politikalarını içerir, meta dolaşım sistemini ve talebin genişlemesini sağlar. Pazarlamada yenilikçi bir işlev, yeni bir ürün veya hizmetin geliştirilmesinde ve yaratılmasında rol oynar.

Demarketing, talebi azaltmayı hedefleyen bir tür pazarlamadır. Bu talep, arzın arzını önemli ölçüde aştığı zaman mümkündür. Tüketicileri caydırmak için kuruluş bir ürünün veya hizmetin fiyatını yükseltir, reklamları reddeder ve müşteriyi yeniden yönlendirmeye çalışır.

Dönüşüm pazarlaması, talep yaratmayı amaçlayan bir tür pazarlamadır. Bir ürün veya hizmet için olumsuz talep durumunda kullanılır. Bunu yapmak için, malları veya hizmetleri tanıtmak, fiyatları düşürmek veya yeniden ihraç etmek için bir plan geliştirin. Bir ürünü veya hizmeti negatif talep ile tanıtmak için reklam ve PR kampanyalarını kullanın.

Uyarıcı pazarlama talep yokluğunda kullanılır. Her şeyden önce, talep eksikliğinin sebebi olarak, talebi teşvik etmek gerekir. Alıcıyı ilgilendirmek ve talebi artırmak için, şirket, mal veya hizmetlerin maliyetinde, reklam faaliyetlerinin güçlendirilmesinde, ticari pazarlama yöntemlerinin kullanımında keskin bir düşüş gibi araçları kullanmaktadır.

Pazarlama geliştirmek, potansiyel talebin gerçek haline getirilmesi gereken bir tür pazarlamadır. Yani, müşterilerin ihtiyaçlarını belirlemek ve bu ihtiyaçları karşılayan yeni bir ürün veya hizmet oluşturmak gerekir. Yeniden pazarlama, talebi yeniden canlandırmanız gereken bir durumda kullanılır. Yani, ürünlere olan talep düşer ve ürüne ya da hizmete yeni özellikler ve özellikler getirerek geri yüklenmelidir.

Synchromarketing, dalgalanmaya bağlı olarak talebi uyarmanın gerekli olduğu bir tür pazarlamadır. Senkronizasyon sorunları, esnek fiyatları ve ürünleri tanıtmanın farklı yollarını belirleyerek düzensiz talebi yumuşatmayı içerir. Bu tür pazarlama genellikle mevsimsel talep ya da diğer döngüsel dalgalanmalar ve talebi güçlü bir şekilde etkileyen iklimsel faktörler durumunda kullanılır. Synchmarketing uygulamasının canlı bir örneği, gün içinde kafe ve restoranlarda çeşitli karmaşık öğle yemekleri ve iş yemekleri sunmasıdır. Gündüz gelen ziyaretçiler akşamları olduğundan daha küçük olduğundan, gündüz fiyatları akşamdan daha düşüktür.

Bir pazarlama destek kuruluşu, talebin tedarikle buluşması ve bir ürün veya hizmet için talebi teşvik etmeye devam etmesi gerektiğinde kullanır. Talebi uygun seviyede tutabilmek için fiyat politikasını düzgün bir şekilde yürütmek, satışları teşvik etmek, reklam yapmak ve maliyetleri kontrol etmek gereklidir.

Kitle pazarlaması, nüfusun çıkarları ve refahı ile çelişen ürünler için sürekli bir irrasyonel talep olduğunda kullanılır. Böyle bir durumda, üretimi durdurmak ve reklam karşıtı reklamları yapmak gerekir. Alkol ve tütün ürünleri gibi ürünler üzerinde karşı-pazarlama araçları kullanılmaktadır.

Marketing Stratejileri

Taktik veya başka türlü operasyonel pazarlama, örgütün hedeflerine ulaşmak için kısa vadeli planların geliştirilmesini içerir. Stratejik pazarlama, piyasada uzun vadeli iş beklentileri geliştirmeyi amaçlamaktadır. Yani, kurumun dâhili yetenekleri pazarın dış ortamının etkisi için değerlendirilir. Pazarın genişletilmesi stratejisine yoğunlaştırılmış büyüme stratejisi denir. Yani, şirketin stratejisi yatay gelişmeyi hedeflemekte, pazarın çoğunu rakiplere karşı mücadelede kazanmakta, mevcut ürünleri veya hizmetleri iyileştirmektedir.

İnovasyon stratejisi, entegre bir büyüme stratejisi olarak farklı tanımlanmaktadır. Yani, örgütün faaliyetleri dikey gelişmeyi hedeflemektedir – yeni ürün ve hizmetlerin yaratılması, bunların analogları olmayacaktır. Organizasyon, piyasada belirli bir ürün veya hizmet türü ile “hayatta kalma” olasılığının çok düşük olması halinde çeşitlendirme stratejisini seçer. Daha sonra kuruluş yeni bir ürün veya hizmet üretebilir, ancak bu durum mevcut kaynaklardan elde edilebilmektedir. Azaltma stratejisi, kuruluşun piyasada uzun süredir daha verimli çalışması için uygulanmaktadır. Organizasyon yeniden düzenlenebilir veya tasfiye edilebilir.

Pazarlama Sektöründe Ağ Pazarlama

Ağ pazarlaması (MLM – çok seviyeli pazarlama), doğası gereği danışmanlık yapan ve kişiden kişiye geçilen, üreticiden tüketiciye satış yapan bir teknolojidir. Aynı zamanda, sözde dağıtıcı sadece ürünü satmakla kalmaz, aynı zamanda şirkete yeni acenteler de çekebilir. Teslimat, üreticinin sorumluluğundadır. Malların distribütöre evde teslim edilmesini sağlar. Ticaret ajanlarının etkili çalışması için satış becerilerini geliştirmek ve işlerinde başarıya ulaşmak için ustalık sınıfları ve seminerler sağlanmaktadır.

Bir girişimci için, ağ pazarlaması çekici bir iştir, çünkü deneyim gerektirmez ve sermaye için büyük bir başlangıç ​​yatırımı gerektirmez. Bir müşteri için, ağ pazarlaması da pazarlık tarafına bakmaktadır, çünkü gerçekten sorumlu MLM şirketleri kaliteli ürünler ve onlar için bir garanti vermektedir. Buna ek olarak, mal satın almadan önce, tüketici onunla ilgili tüm gerekli bilgileri alır.

Ağ pazarlaması aktif ve pasif gelir sağlar. Acente satış hacmi için aktif geliri alır. Dağıtıcıların bir alt ağını oluşturarak ve aktif olarak geliştirerek pasif bir gelir yaratılır. Bununla birlikte, ilk bakışta, ağ pazarlaması avantajlar haricinde cazip bir iş gibi görünmektedir, aynı zamanda bir dizi eksikliğe de sahiptir.

Finansal piramidin belirli bir pazarlama planı yoktur, çok kafa karıştırıcı ve anlaşılmazdır. Şirketin yönetimi anonimdir ve özellikle işletmenin herhangi bir tüzüğünden yoksundur. Ürün çeşitliliği yoktur, sadece birkaç birim şüpheli ürün vardır. Ayrıca, bir eğitim sistemi için herhangi bir hüküm yoktur ya da ucuz broşürlerin yayınlandığı belirli bir miktar paraya mal olur.

Ağ pazarlaması, satış temsilcilerinin ücretsiz olarak veya İnternet üzerindeki sembolik bir eğitim diski, kitap veya video için eğitilmesini sağlar. İnternet pazarlamacılığının amacı, gelecekte belirli mal ve hizmetlerin alıcıları olacak bir web sitesine veya bloğa ziyaretçi sayısını artırarak kar elde etmektir.

SEO optimizasyonunun görevi, arama motorlarında Yandex ve Google’da bir blog veya web sitesini görünür kılmaktır. Viral pazarlama en karmaşık, ancak online pazarlama sektörünün en önemli stratejisidir. Her biri yüzlerce kez görülebilecek, sürekli beğeni ve reprodüksiyonlar yaratacak kadar ilginç bilgiler yaratmayı hedefliyor.

Sosyal ağlarda reklam ile viral pazarlamanın bir kombinasyonu sonucu etkili çalışma ve başarı elde edilebilir. Viral İnternet pazarlamasının temel avantajları, basitlik ve hareket hızıdır. Ayrıca, özel harcamalar gerektirmediğinden, viral İnternet pazarlaması ekonomik olarak kârlıdır. Reklamcılık kanunu viral reklam için geçerli değildir. Yani sansür yoktur, kısıtlama yoktur, bu da ücretsiz İnternet pazarlamasını yapar. Viral çevrimiçi pazarlamanın önemli bir dezavantajı, süreç üzerinde yetersiz kontrol ve besleme malzemesi bozulabilir.

Entegre İnternet pazarlaması, mal veya hizmetlerin pazara tanıtımı için her türlü kaynağın ve reklam kanallarının toplanması anlamına gelir.

PR, marka bilinirliğini artırır. Bu strateji, şirketin gelirlerini arttırmaya, potansiyel müşterileri çekmeye ve markanın internette tanınmasına ve popülerleşmesine yardımcı olduğundan, durum ne olursa olsun tüm şirketler tarafından kullanılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz