Ana Sayfa Genel MSÜ Başvuru Şartları Nelerdir? (Boy, Kilo, Yaş…vs)

MSÜ Başvuru Şartları Nelerdir? (Boy, Kilo, Yaş…vs)

Milli Savunma Üniversitesine başvurmak isteyen kişilerden istenen şartlar subay ve astsubay olmak isteyen milyonlarca genci yakından ilgilendiren konuların başında gelmektedir. Bu gençlerin hayali olan Milli Savunma Üniversitesi’ne girebilmek ve eğitimini tamamlayarak başarılı bir subay veya astsubay olmak için merak ettikleri MSÜ başvuru şartları 2019 yılı için açıklandı. Yazımızın devamında MSÜ nedir, söz konusu başvuru şartları nelerdir ve gerekli olan diğer bütün bilgileri bulabilirsiniz.

MSÜ Nedir?

Milli Savunma Bakanlığı tarafından 31 Temmuz 2016 yılında kurulmuştur. MSÜ bir yükseköğretim kurumudur. Bu kurumda gençleri vatan savunmasına yer alacak prestijli ordu mensupları olarak yetiştiriyor. Milli Savunma Üniversitesi farklı bölümlerden oluşuyor. Bunlar;

 • Harp okulları
 • Meslek yüksekokulları
 • Enstitüler

Milli Savunma Üniversitesi 2019 Sınavı

Hayalleri Türk Silahlı Kuvvetleri’nde subay ya da astsubay olmak isteyen milyonlarca genç MSÜ’nün Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı’na hazırlanıyor. Bu sınavdan başarılı olup MSÜ’de eğitim görmek isteyen gençler için ÖSYM tarafından kendi resmi internet sitesinde sınav kılavuzu yayınlandı.

MSÜ sınav başvuru şartları ve MSÜ sağlık şartları en çok merak edilen konuların başında geliyor. Yapılacak sınavın akabinde sağlık kontrolleri ve muayenesi de olacağından gerekli şartların yerine getirilmemesi durumunda adaylar elenecek ve subay olma şanslarını kaybedecekler.

Öte yandan MSÜ’nün aday belirleme sınavında yer alan soruların kapsamı da şu şekildedir:

 • 40 Türkçe soru
 • 40 Temel matematik sorusu
 • Fizik ve Kimya 7’şer soru
 • Biyoloji 6 soru
 • Coğrafya, tarih, felsefe, din kültürü ve ahlak bilgisi 5’er soru.

Milli Savunma Üniversitesi Sınavı Başvuru Şartları

ÖSYM’nin yayınladığı MSÜ kılavuz açıklamalarına göre adaylardan istenen şartlar aşağıdaki gibidir:

 1. MSÜ Sınavına kimler başvurabilir?

Bakanlık tarafından belirtilen açıklamaya göre sınava 2017 yılından itibaren Açıköğretim Lisesi’nden mezun olanlar dâhil tüm lise mezunları Astsubay Meslek Yüksekokullarına başvurmaya hak kazanırlar.

 1. Astsubay Meslek Yüksekokullarına bayanlar da girebilir mi?

Yapılan açıklama neticesinde Astsubay Meslek Yüksekokullarına son dönem alımlarında bayan astsubay adayları alınmamaktadır.

 1. Başvuru için istenen yaş aralığı nedir?

Astsubay Meslek Yüksekokulları’na giriş için yaş sınırı vardır. Bu sınıra göre astsubay adaylarının güne ve aya bakılmaksızın en fazla 21 (yirmi bir) yaşında olmaları gerekmektedir. Yani 1997 doğumlu ve sonrası için başvurular yapılabilir.

 1. Evli olmak Harp Okulları için engel oluşturur mu?

Şartlar arasında belirlenen kurala göre evli, nişanlı, dul, hamile, çocuklu olmamak gerekmektedir. Buna ek olarak herhangi bir kadınla ya da erkekle nikahsız olarak birlikte yaşamama şartı da vardır.

 1. Boy ve kilo şartları nelerdir?

MSÜ boy kilo çizelgesi, “Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği”nde açıkça belirtilen boy / kilo oranlarına göre belirlenmiştir. Adayların boy ve kilo ölçümleri yapılırken ayakkabısız ve eşofmansız olarak ölçüleceklerdir. Çizelgeye göre yaş aralığının gerektirdiği boy ve kilo rakamlarını tutturamayan adaylar eleneceklerdir. Bu aşamada adaylar elenmeleri konusunda itiraz hakkına sahiplerdir. İtirazdan sonra farklı cihazlarla tekrar ölçüm yapılır. Bu ölçümde de sonuçların aynı çıkması halinde itiraz eden adayın başka bir itiraz hakkı kalmaz ve doğrudan elenmiş olur.

 1. Adaylardan istenen sağlık raporu nereden alınır?

Adayların askerlik mesleğini icra etme konusunda hiçbir sağlık problemi olmadıklarına dair almaları gereken sağlık raporunu Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen sağlık kuruluşlarından alabilirler. Bu raporun kurul kararıyla verilen “Askeri Öğrenci Olur” yazısını taşıması gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz