Ana Sayfa Girişimci Multi Level Marketing Nedir?

Multi Level Marketing Nedir?

Çok seviyeli pazarlama (MLM), iş dünyasındaki en yeni ve en etkili alanlardan biridir ve aynı zamanda birçok yanlış anlaşılmaya neden olur. Bu, genellikle onu temsil ettiğimiz anlamda bir üretim veya ticaret işi değildir. Çok seviyeli pazarlama olarak adlandırılır.

Network Marketing ya da Network Marketing olarak da bilinen Multilevel, bir kişinin bağımsız bir ortak olarak bir şirketini kurduğu bir şirket ile ilişkilendirildiği Doğrudan Satış Sistemi’dir, bu kişi sırayla diğer kişilerin katılmasını önerir. Ürün veya hizmetlerinizi satın almak için aynı şirket, tavsiye eden kişi tüm üyeleri tarafından yapılan alımlar için bir bonus alır.

Çok Düzeyli Sistem son yıllarda geçerlilik kazanmaktadır, çünkü tüketiciler, maruz kaldıkları reklamların bombalanmasına giderek daha az inanmaktadır. MLM, tüketicilerinden ve dağıtıcılarından gelen ağız tavsiyesi üzerine kurulu olduğundan, pazar penetrasyonu çok daha yüksektir, çünkü tüketici bir reklamda görmekten ziyade bir tanıdık tarafından önerilen bir ürünü kullanmayı tercih etmektedir. .

Ayrıca, Multilevel, tükettiğimiz ve yararlandığımız ürünleri tüketip tavsiye ederek büyük bir kar elde etmemizi sağlayan düşük yatırım ve yarı zamanlı bir özverili, oldukça kârlı bir İş modelidir. Doğrudan satış, her zaman olduğu ve yıllar içinde değişmekte olduğu bir sistem veya satış yöntemi olmuştur. MultilevelIndustry 1934’te California Vitaminas adında bir şirket tarafından doğmuş, daha sonra sahibi Carl Renborg olan Nutrilite olarak adlandırılmıştır.

Ardından 1959 yılında RichDeVos ve Jay Van Andel şirketi AmericanWay Corporation (Amway) oluşturuldu. Bu şirket daha sonrasında Nutrilite şirketi tarafından satın alındı ve şirket, günümüzde dünya devi olan şirketlerden birisi oldu. Hali hazırda Çok Düzeyli Sanayi 150 milyon dolar satıyor, Doğrudan Satıştaki en büyük ülkeler, 44 şirket ve Japonya ile 14 şirketten oluşuyor, her şirketin kendine ait bir tazminat ve dağıtım sistemi var. Çok Düzeylinin sahip olduğu en büyük büyüme, kriz dönemlerinde olmuştur, çünkü insanların yaşam kalitesini ve ailelerinin kalitesini iyileştirmek istedikleri ve farklı şeyler yapmaya istekli oldukları zamandır.

Ürün fabrika, nakliye, personel, depolama, masrafları ödemeden bırakır. Reklam, vb, toptan satış mağazalarına kadar, aynı masrafları müşterinin satın alacağı mağazalara ulaşana kadar tekrar eder. Ürün saf pazarlama ve ücretli reklam yoluyla elde edilir. Ürün, çok katlı şirketin ortaklarına doğrudan iletilmekte, nakliye masraflarını, stokları, personeli, reklamları vb. ortadan kaldırmakta veya azaltmaktadır. Çok seviyeli şirketler, iş yapıp yapmadıklarına bakılmaksızın, iş ortağının ürünü önerebilmesi için iyi bir kaliteli ürün sunmaktadır. Bu çok seviyeli iş modeli hızla büyüyor olsa da, bunu hala gerçekleştiremeyen ve bunu bir piramit olarak gören ya da MLM ile finansal özgürlüğü elde etmek imkânsız olan pek çok insan var, ama bu endüstri yapıyor.

Dünyada milyoner daha fazla ve 10 yıl içinde, 10 tanesinin 8 kişisinin çok düzeyli bir şirkete ait olacağı tahmin ediliyor. Bu sektörde oluşturulmuş olan satış tekniklerine göre şirket sahipleri oldukça yüksek gelir elde edebilmekte ve bunu çok kısa süre içerisinde yapabilmektedir. Personellerin mevcut ürünün satışını yapması zorunlu değildir. Ancak ürünün tanıtımında kullanılacak üslup ve teknikler oldukça önemli olacaktır. Bu sayede ürünün tanıtımı ile satışı da oldukça kolay bir hale gelecektir. “Pazarlama”, mal veya hizmetlerin üreticiden tüketiciye ulaştırılması anlamına gelir.  “Çok seviyeli” ifadesi, tüketiciye mal veya hizmet sağlayan kişileri teşvik eden bir sistem anlamına gelir. MULTI (çok) – “birden fazla” anlamına gelir. Seviye (seviye, seviye) – daha çok “nesil” anlamına gelir. Böylece, sistemi “birkaç nesilden yararlanarak ürünlerin tanıtımı” olarak adlandırabiliriz. Daha modern, “ağ pazarlaması” terimidir. Genel olarak, ürünleri son kullanıcıya tanıtmanın üç yolu vardır.

Çok Katlı Pazarlama Yönteminde Satış Türleri

Perakende satış: Sabit satış noktalarından satış olarak adlandırılır. Tüketici kendisi ürünü seçer, öder ve bırakır.
Doğrudan tanıtım: Satış, kapıdan kapıya satış, sigorta satışı, sergi-satış, televizyon reklamı siparişi, telefonla sipariş, posta siparişi, kuponlar, kataloglar üzerinden gerçekleştirilir. Bu süreçte müşterinin ürünü doğrudan gözlemleme şansı vardır.

Ağ pazarlaması: Bu satış şekli, önceki iki ile olduğu kadar, sözde “piramit” ile karıştırılmamalıdır.

Burada ve ağ pazarlamasındaki farklılıklar geleneksel perakende ticaretinden ya da doğrudan tanıtımdan başlar. Ürünlerin dağıtımı ve ürünlerin satışı – bu aynı şey değildir.  Eğitimli bir tüketici, kapsamlı bilgi alırsa satın alır. Böylece, ağ pazarlamasının ana görevi, maksimum insan sayısının bilgi kapsamıdır. Satış bu bilgi kapsamının doğal sonucu olacaktır. Satışa göre, yabancılara, sahip olmadıkları bir şeyi satma çabasıyla hitap etmeyi kastediyoruz, belki ihtiyaç ya da arzusu yoktur.
Ağ pazarlamasında, kelimenin tam anlamıyla bir satış söz konusu olmamakla birlikte, bir ciro olması gerekmesine rağmen. Varsa kimse para kazanamaz. Ağ pazarlamacılığında ticaret ciroları ortaya çıkmakta ve desteklenmektedir, çünkü insanlar şirketin ürünleri hakkında arkadaşlarını ve tanıdıklarını bilgilendirmekte ve ihtiyacı olanları tespit etmektedir.

Böylece, (kendi deneyimlerine dayanarak) uzun süredir kullanılmış ürünleri, aynı yeni ama aynı zamanda daha yüksek kalitede değiştirmeyi ve mağazada satın alınmasını tavsiye etmiyorlar.
Gerçek şu ki, MLM firmaları mallarını tanıtmazlar ve satış noktaları aracılığıyla halka satmazlar. Reklam doğrudan iletişim aracılığı ile tüketiciye ulaşır. Bu sayede tüketici sürekli olarak reklam ve tanıtım ile karşı karşıya kalır. Bu süreçte tüketicinin ilgisi çekilebilir ise ürünün satışı gerçekleşebilir. Ancak tanıtım sürecine yapılacak olan harcamalar oldukça önemlidir. Harcamalar ne kadar maliyetli olursa olsun, karşılığında elde edilecek gelir maliyetlerin oldukça üstündedir. Reklam ve tanıtımlar için bir masraf yapılmadan, ürünün satışı için herhangi bir eylem yapılamaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz