Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır Nesnelerin İnterneti Nedir?

Nesnelerin İnterneti Nedir?

Nesnelerin interneti, İngilizcesi olan internet of things teriminin kısaltılması olan IOT ile de bilinmektedir. Nesnelerin interneti, belirli nesnelerin insanların komutunu beklemeksizin birbirleri arasında iletişim kurarak faaliyet göstermeleri anlamına gelmektedir. Daha iyi anlaşılması için şöyle bir örnek verilebilmektedir; örneğin, arabanızın, evinizin ve ocağınızın IOT özelliği taşıyan nesneler olduğunu düşünelim. İşinizden eve doğru arabanız ile yola çıktığınızda, yolun belirli bir noktasına geldiğinizde arabanız eve yaklaştığınızı fark ederek akıllı ev sisteminde olan evinize bu durumu bildirebilecek. Akıllı eviniz de siz eve girmeden önce evin belirli bir sıcaklığa ulaşmasını sağlayacak. Akıllı ocak sistemi ise çayınızı ya da kahvenizi siz eve gelmeden önce sizin için hazırlayabilecek. Bu örnek nesnelerin internetinin çok fazla ilerlemiş durumu. Şu anki gelişmeler ile birlikte bu faaliyetler henüz çok  daha dar bir kapsama sahip. 

Özellikle endüstri kuruluşları nesnelerin interneti olayına oldukça önem vermektedir. Çünkü bu sayede faaliyetlerini üst düzeyde gerçekleştirme imkanı bulacaklar. Daha verimli çalışma, müşterinin istediği hizmeti sunma, değer arttırma ve müşteriyi daha yakından tanıma gibi birçok avantaj sağlayacaklar.

Nesnelerin İnternetinin Sağlayabileceği Faydalar Nelerdir?

Bir kurum açısından düşünüldüğünde nesnelerin internetinin sağlayabileceği birçok avantaj bulunmaktadır. Bu avantajlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

Zaman ve para tasarrufu sağlamak. Bir çok işletme bu tasarrufu sağlamaya çalışmaktadır. Nesnelerin interneti ile birlikte istenilen tasarruf oranına kolaylık ulaşılabilmektedir. 

Çalışan verimliliğini arttırmak. Nesnelerin interneti hayata geçirildiğinde insan gücüne düşen sorumluluklarda azalma olacaktır. Bu durumda çalışanlar daha az iş ile uğraşacakları için verimlilik açısından artış görülecektir. 

Daha fazla gelir elde etmek. Nesnelerin internetinin meydana getireceği değişikliklerden biri de hızdır. Kısa süre içerisinde daha fazla ürün üreten bir firma bu doğrultuda daha fazla gelir elde etme imkanı bulabilir. 

Maksimum müşteri memnuniyeti sağlamak. Nesnelerin interneti sistemi sayesinde işletme müşterinin ürünlerini nasıl kullandığını, neden kullandığını ve neleri sevmediklerini daha yakından izleme imkanı bulabilir. Bu sayede hitap ettiği müşteri grubunun istek ve ihtiyaçlarını belirleme işlemi kolaylaşacak ve bu yönde hizmet sağlama imkanı bulacaktır. Bu durum da müşterinin memnuniyetini arttıracaktır. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz