Ana Sayfa Girişimci Network Marketing Ve E-Ticaret İlişkisi

Network Marketing Ve E-Ticaret İlişkisi

Ağ pazarlama çoğu kişiye göre son yılların en parlak olan iş koludur. Fakat network marketing sisteminin sahip olduğu kötü şöhret sebebiyle yeterince büyük bir patlama yapamamıştır. Fakat aslında network marketing sistemi kesinlikle küçümsenmemesi ve kaçırılmaması gereken bir fırsattır. Network marketing sisteminin tarihine bakarsak bu sistemin aslında 1920 -1930 lu yıllarda dahi denendiğini görebiliyoruz. Daha sonra ise gerçekten satış temsilcisinin satışlarda ne kadar etkili olduğunun fark edilmesiyle birlikte bu sistem yaygınlaşmaya başladı.

Daha sonra şirketler bu sebepten dolayı satış temsilcilerine satış üzerinden komisyon vererek satışların artmasını sağlıyor. Gerçekten de bir firma için network marketing sisteminin kurulması çok avantajlı olmaktadır. Büyük bir gider olan reklam giderleri çok fazla azalıyor. Üstelik sadece belli miktarda komisyonlar vererek.

Günümüzde en popüler network marketing şirketi Amway’dir. Şirket tüm dünyaya bir nevi bu fikri tanıttı ve yayılmasında büyük bir pay sahibi oldu.

Ağ Pazarlama Nedir?

Aslen bu sistemde satış temsilcileri ürünleri alırlar ve belli bir komisyon oranıyla tanıdıklarına, çevrelerine veya katıldıkları topluluklarda satıyorlar. Bu komisyon karşılığında satış yamaya çalışan temsilci kendi parasını kazanırken firmanın da reklamını ve satışını yapmış oluyor. Yani her iki taraf da bu işten kar sağlıyor. Ağ pazarlama denilmesinin sebebi ise tamamen farklı. Öncelikle bir satış temsilcisi hem ürün satmaya çalışır hem de aynı zamanda yeni satış temsilcileri ile anlaşmaya çalışır. Kattığı her satış temsilcisinden dolayı ekstra komisyon alacaktır. Aslında kendisine bağlı satış temsilcisinin sattığı ürünlerden komisyon kazanacaktır.

İşte bu ağ giderek dallanır ve büyür. Ne kadar çok size bağlı temsilci varsa o kadar çok kazanırsınız.  Network marketing işte bu mantık ile çalışmaktadır. Aslında çalışmadan para kazanmak gibi lanse edilse de öyle değildir. Ciddi manada emek ve pazarlama yeteneği gerekmektedir. Özellikle ikna yeteneği iyi olmayan temsilciler pek başarılı olamazlar. Fakat tam tersi lanse edilip bir de saadet zinciri gibi olaylar sebebiyle bir nevi ismi kirlenmiştir.

Fakat aslında ikisi çok farklı olaylardır. Network marketing sisteminin değiştirilip ortada bir ürün olmadan para ile para kazanmaya dayanan bir sistemdir saadet zinciri. Dolandırıcılıktan başka bir şey değildir. Fakat network marketing sisteminin aslında tüccarlıktan pek bir farkı yoktur. Sadece oluşturulan ağ ile birlikte komisyon oranının artması fikri benzerlik gösterir. Network marketing sisteminde ürün vardır ve satmaya çalışılır. Dolayısıyla kazancınız tamamen yeteneğiniz ve emeğinize bağlıdır. Aradaki fark karıştırılmamalıdır.

Ağ Pazarlama, E-Ticaret Firmalarında Da Kullanılabilir Mi?

İnternet üzerinden satış yapmak ve network marketing 21. Yüzyılın parlayan ticaret trendleri. Peki, bu ikisi birden yapılabilir mi? Hemen cevap verelim evet, yurtdışında internet üzerinden network marketing örnekleri bulunmaktadır. Kullanıcılar internet sitesi üzerinden mağaza açabiliyor. Daha sonra da her mağazanın kendi alt mağazası olabiliyor. Aynı şekilde alt mağazalar sattıkça üst katmandaki mağazalar belli oranda komisyon alıyor. Kazançların eşitliğinin sağlanması için her mağazanın bir alt mağazasının olması gerekiyor. Bir katmandaki mağazanın hemen alt katmanında başka bir mağaza olması bir kişinin bütün parayı almasını ve alttaki dükkânların emeklerinin hiç olmasını engelliyor.

Bu sayede kimseler kazançlarını garanti altına almış oluyor. Türkiye ‘de böyle bir sistem olarak ortaya çıkan incir.com olsa da şimdilik bu tip bir komisyon hizmetleri bulunmamaktadır. Fakat buradan anlayabileceğiz nokta evet e-ticaret ve network marketing birleştirilebilir. O yüzden bence eğer bir girişimci iseniz ve böyle bir işe girmeyi istiyorsanız sizin için uygun bir mecradır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz