Ana Sayfa Genel Nikahta Tasarruf Kerameti

Nikahta Tasarruf Kerameti

Bahar gelmeye başladı.. Evlenecekler düğün hazırlıklarına başladı bile. Ekonomiyi ve piyasayı canlandıran düğünler, ailelerin bütçesini zorluyor. Bu masrafları düşürmenin yollarını şimdi yazımızda paylaşıyoruz.

Her yıl ortalama evlenen kişi sayısı 600 bin. Ortalama evlilik masrafı ise 50 bin lirayı buluyor. Popüler aylar ağustos ve haziran. Düğünlere gelen ortalama davetli sayısı 250 kişi. Beyaz eşya, mobilya, küçük ev aletleri, davetiye, takılar, hediye, kına, fotoğraf çekimi gibi sorunlar çok masraflı olabiliyor.

Tasarruf Kerameti

Harekete Erken Geç

Dünya evine ne kadar az borçla girerseniz o kadar mutlu olursunuz. Bu yüzden evliliklerde iyi bir planlama ve hazırlık süreci gerekiyor. Hazırlıklara erken başlamak daha az masrafın en kritik noktası.

Gelinlik Damatlık

Çoğu insan bir defa giyeceği kıyafetler için yüksek meblağlar ödemeyin. Bunun yerine satış ücretinin 5’te 1’i fiyatına 1000 liradan başlayan fiyatlarla gelinlik kiralayabilirsiniz. Akrabanız da sizin için yardımcı olabilir. Damatlık yerine de her zaman giyilebilecek şık bir takım elbise tercih edilebilir.

Çeyiz Hesabı

27 yaşına kadar evlenecek olanlara devlet destek sağlıyor. Bankalarda açılan çeyiz hesabına yatırılan para ve süresine göre kişi başına verilen destek 9 bin liraya çıktı. Çiftlerin her biri bundan ayrı ayrı yararlanınca alınacak destek 18 bin lirayı buluyor.

Balayı Planlaması

Sezon açılmadan erken rezervasyon yaptırmanız % 30-40 maliyet avantajı sağlıyor.

Salon Seçimi

Mayıs – Eylül ayları gelmeden salon rezervasyonunu yaptırın. Sezon kapalıyken daha uygun fiyat alabilirsiniz. Hafta sonu düğünleri ve akşam düğünleri, hafta içi ve gündüz düğünlerine göre daha pahalıdır.

Davetiye

Yüzlerce davetiye bastırmak yerine teknolojinin nimetlerinden faydalanmak gerekir. Sosyal medyanız’dan düğününüzü duyurmanız da ilginç olabilir. Önemli olan tarih, saat ve düğün yeridir.

Ev

Maddi duruma göre kirada oturan da var ev alanda var. 31 mart’a kadar sunulan konut tesliminde %10 KDV ve tapu harcında indirim avantajı da var.

Sahte Altın

Dolandırıcılar binbir hile ile vatandaşı kandırma peşindeler. Takıları bildiğiniz kuyumculardan alın ve mutlaka fatura isteyin. 18 ayar bilezik, kolye yerine Cumhuriyet Altını cinslerini tercih edin.

Ötv İndirimi

Beyaz eşyalarda %6.7 olan ÖTV geçici bir süre sıfırlandı. Mobilyada KDV oranı %18’den % 8’e indirildi. Eşyaları şimdiden satın alıp evlilik tarihinde teslim alabilirsiniz.

Zorunlu Değilse Yapmayın

Abartılı nişan elbiseleri, nikah memurunun düğün alanına getirilmesi gibi masraflardan sakının. Bu harcamalardan tasarruf edeceğiniz parayla uzun süre kullanacağınız beyaz eşya ve mobilyalarınızı alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz