Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır Obezite Nedir?

Obezite Nedir?

Obezite günlük hayatımızda sıklıkla karşılaştığımız bir hastalıktır. Halk arasında şişmanlık olarak nitelendirilen durum, obezitenin tanımıdır. Obezite vücuttaki yağ oranının olması gerekenin üstüne çıkması durumu ile oluşmaktadır. İnsanlar genellikle başlangıçta bu durumu ciddiye almaz ve önleme eylemlerine önem vermemektedir. Böylelikle obezite ilerleme imkanı bulur ve ciddi sorunlara sebep olabilmektedir. Dolayısıyla obezite için önlem alınması gerekilen bir hastalıktır diyebiliriz. 

Obezite Çeşitleri Nelerdir?

Obezitenin çeşitli faktörlerin etkisi ile birçok çeşidi bulunmaktadır. Bütün çeşitlerinin çeşitli koşullar ile önlenebileceğini unutmamak gerekir. En bilinen çeşitlerini sizler için sıraladık;

  1. Genetik Obezite

Kilo probleminin bütün aile üyeleri tarafından yaşanıyor olmasına oldukça sık rastlamaktayız. Aile bireylerinin hepsinde görülen kilo soruna birçok faktöre bağlanabilmektedir. Özellikle benzer yeme alışkanlıklarına sahip olmaları aynı sorun ile savaşmalarını sağlıyor olabilir. Fakat ne yazık ki ailelerde görülen obezitenin sebebi bununla sınırlı değil. Obezite genetik bir şekilde de görülmektedir. Genetik olması ile birlikte insanlar önleyemeyeceklerini düşünerek vazgeçebilirler. Obezitenin bütün çeşitlerinde olduğu gibi genetik obezitenin de önüne geçilebilmektedir. 

  1. Beslenmeyle İlgili Obezite

Bu türdeki obezite, bu sorunla uğraşanların en çok yaşadıkları durumdur. Tembel bir yaşantının sonucunda meydana gelmektedir. Sürekli kalori almak ve bunun altında bir miktarda kalori yakmak obeziteye sebep olabilmektedir. Bu durumun önüne geçebilmenin en büyük sorunu harekete geçmektir. Sürekli hareketsiz kalan bireyler için spor aktiviteleri oldukça yorucu olabilmektedir. Bu sorunu aştıktan sonra kilo probleminizden kurtulmanız oldukça kolay hale gelecektir. 

  1. Kötü Yönetimden Dolayı Obezite

Obeziteye sebep olan bir diğer durum ise açlık hissini yönetemiyor olmaktır. Bu durumda birey sık sık aç olduğunu düşünecek ve kendini yemek yemeğe vermek isteyecektir. Dolayısıyla bu türdeki obezitenin önüne geçmekte oldukça zor hale gelmektedir. Yine de bir uzman kontrolünde etkili bir şekilde kilo verebilirsiniz. 

  1. Gergin Obezite

“Sinirlendikçe yemek yerim.” Cümlesini oldukça sık duymuşuzdur. Bunun gibi birçok duygusal sebep ile kendini yemek yemeğe iten bireylerde görülen obezite çeşidi gergin obezite örneğidir. Anksiyete gibi birçok psikolojik sorun da gergin obeziteye sebep olmaktadır. Bu durumda bir uzmanın verdiği diyet ile birlikte psikoloğunuzla iletişime geçmek etkili bir yöntem olacaktır. 

Obezite Nasıl Önlenir?

Obezite kilo problemi yaşanması anlamına gelmektedir. Tek bir yol ile kilo almanın önüne geçebilmek mümkün olmakla birlikte obeziteyi önlemek için yapılabilecek birçok yöntem bulunmaktadır. 

Başlangıç olarak bir uzman yardımı almak çok önemlidir. Obezitenin boyutları ciddileştikçe bireysel olarak yapılacak çalışmalar yeterli olmayacaktır. Bu sebeple bir uzman görüşü almak önem kazanır. Uzmanınızın vereceği diyet listesine uymak hayati önem taşır. Çünkü yapılması gereken ilk şey yeme alışkanlıklarını değiştirmek ve sağlıklı beslenmek olmalıdır. Bu sırada su tüketimi de oldukça önemli bir davranıştır. 

Bunun yanı sıra vücudunuzda birikmiş olan fazla yağlanmayı gidermek için diyet listesine ek olarak spor aktivitelerine önem vermelisiniz. Spor ve diyet listesini birlikte idare ediyor olmak işinizi daha çok kolaylaştıracak ve kilo vermeniz de oldukça olası hale gelecektir. 

Öte yandan bazı kilo almalar psikolojik sebeplere dayanabilmektedir. Bu durumda ne kadar kilo vermeyi hedefleseniz bile psikolojik sorunlar sebebiyle yeniden kilo almaya meyilli hale gelebilirsiniz. Bu gibi durumlarda diyetisyen ve spor aktivitelerine ek olarak bir psikolog yardımı almanız kilo verme sürecinizde oldukça önemlidir. 

Uyku düzeni ve düzenli bir hayat da kilo vermenize yardımcı olacak faktörlerdir. Dolayısıyla düzenli ve sağlıklı uyku düzenine sahip olmak etkili bir durumdur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz