Ana Sayfa Hukuk Ödenmeyen Kredilerde Hapis Var Mıdır?

Ödenmeyen Kredilerde Hapis Var Mıdır?

Yaşadığımız ekonomik kriz sebebiyle herkesin merak ettiği soruların başında, “Kredi Borcuna Hapis Cezası Var Mı?” sorusu geliyor. Ekonomik kriz her sektörü olumsuz etkilediği için kişiler kredi ödemelerinde sorun yaşıyor.

Gelen finansal verilerde bu durumu doğrular nitelikte. Batık kredi oranları ile kara listeye giren kişi sayısında büyük artış söz konusu. Kişiler kredi borçlarını ödeyemediği için icra ve hapis gibi durumlardan dolayı tedirgin oluyorlar.

Bu soruya kısa bir cevap vermek gerekirse, kredi borçlarından dolayı kişiler hapis cezası ile karşı karşıya kalmıyorlar. Kredinin türü ne olursa olsun, mevcut mevduatta kredi ödememenin yaptırımları arasında hapis cezası bulunmuyor.

İcra ve yasal takip gibi sorunlar kredi borçlarında uygulanan cezai işlemler. Bunun dışında krediler ipotekli ise kişilerin verdikleri ipotekler bankalar tarafından el koyuluyor. Şuanda kredi çeken herkesten ipotek talep edilmesinde ki en büyük sebepte bu. Bankalar hapis cezası gibi caydırıcı bir cezanın olmamasından dolayı, kişilere caydırıcı başka bir ceza olan mal varlığına el koyabilmek adına ipotek talep ediyor.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında “Suç ve Cezalara İlişkin Esaslar” başlığında ki 38. madde: “Hiç kimse, yalnızca sözleşmeden doğan bir yükümlülüğü yerine getirememesinden dolayı özgürlüğünden alıkonulamaz.” kanunu da bu yorumu yapmamızda ki en önemli kaynak.

Mal Beyanı Durumu

Hapis cezası ise mal beyanı durumunda söz konusu. Borçlu kişilerden herhangi bir devlet kurumu veya özel şirket mal beyanını açıklama talebinde bulunduğunda kişi tüm mal varlığını beyan etmek zorunda. Eğer kişi aksi şekilde hareket edip beyanda bulunmaz ise hapis cezası ile karşı karşıya kalabilir.

Mal Beyanı durumu ise kişilerin yasal takibe takılmasından sonra ortaya çıkıyor. Kişi avukatlarla iletişime geçmesine rağmen borcunu ödememeye devam ederse kurum mal beyanı talebi oluşturma hakkına sahip oluyor.

Kişiler talep doğrultusunda mal beyanında bulunursa hapis cezası ihtimali ortadan kalkıyor.

Yasal Takip Süreci

Bu süreci birçok kredi konumuzda işledik. Süreç oldukça basit işliyor. Kişi 3 ay boyunca herhangi bir ödeme yapmaz ise yasal takip başlıyor. Yasal takip sonrası banka ve avukatlar tarafından kişi sürekli olarak aranıyor. Bu süreç aşamasında kişiye özel bir ödeme süreci hazırlanıyor. Kişi hala daha borcunu ödemez ise icra veya ipoteğe el koyma gibi işlemler devreye giriyor.

Eğer kişi açık bir şekilde ilgili borcu ödeyemeyeceğini belirtirse herhangi bir hapis cezası kesinlikle söz konusu değil. Tam tersi durumda kişi borcu ödeyeceğini taahhüt edip ödemez ise bu noktada verilen taahhüt yerine getirilmediği için ihlal suçu ortaya çıkıyor ve hapis cezası ihtimali doğuyor.

Kısacası, kişi eğer çektiği krediyi ödeyecek gücü yoksa bankaya bu durumu açık bir şekilde belirtmeli. Bu noktada eğer ortada ipotek veya kefil yoksa herhangi bir mağduriyet oluşmuyor. Kişi kara listeye alınıyor ve kişinin gelecekte ki 5 yıllık finansal hayatı bitiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz