Ana Sayfa Finans Öğrenci Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

Öğrenci Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

Gençlik Ve Spor Bakanlığı, öğrencilerin maddi durumunu geliştirmek ve sosyalleşmelerine katkıda bulunmak amacıyla öğrencilere bazı eğitim destekleri sunuyor. Bakanlık tarafından verilen krediler, yükseköğrenim gören öğrencilerin en fazla tercih ettiği ve yararlandığı eğitim destekleri arasında yer alıyor. Öğrenim kredisi, ilk kez yükseköğretim programına kayıt yaptıran veya halen okumakta olan ara sınıf öğrencileri için uygundur.

Öğrenim Kredisi Nedir

Gençlik Ve Spor Bakanlığı, öğrencilere iki şekilde maddi yardım yapar. Bunlardan biri karşılıksız olan burs, diğeri de öğrenim kredisidir. Halk arasında öğrenci kredisi veya geri ödemeli burs, şeklinde anılan öğrenim kredisi, kullanan öğrenci tarafından belirli bir süre sonunda bakanlığa geri ödenmek zorundadır. Miktarı burslarla aynı olup her yıl artan öğrenim kredisinin geri ödemesi, genel kural olarak öğrenci mezun olduktan 2 yıl sonra başlatılır. Ancak çeşitli sebeplerle geri ödemeye o tarihte başlayamayacak olan kişiler, mazeretini göstererek geri ödemelerini her defasında bir yıl erteletebilirler. Öğrenim kredisi borcu, öğrenciye ödenen miktaraTürkiye İstatistik Kurumu Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar eklenerek hesaplanır.

Kimler Öğrenim Kredisi Alabilir?

Öğrenim kredisi herkese verilen bir kredi değildir. Aşağıda liste şeklinde verdiğimiz kurumlarda öğrenimine devam eden kişiler krediye başvurabilirler.

 • Lisans ve ön lisans öğrencileri; ilk defa yükseköğretim programına kayıt olan öğrenciler veya ara sınıf öğrencileri kredi imkânından faydalanabilir.
 • İki yıllık yükseköğretim programından mezun olup dört yıllık fakültelere geçiş yapan öğrenciler, intibak sınıfı haricinde, öğrenim kredisi alabilir.
 • Türkiye’de yahut yabancı ülkede Yüksek lisans, master ve doktora yapan öğrenciler de 2 yıl süreyle kredi alabilir.

Kimlere Kredi Verilmez

 • Yükseköğretim kurumundan mezun olanlar
 • Kredi yurtlar kurumu yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alanlar
 • Eğitim süresini uzatan öğrenciler
 • Daha önce burs veya kredi almış olan öğrenciler
 • İntibak öğrencileri (intibak süresince)
 • Eğitimine bir yıldan fazla ara verenler veya bir yıldan fazla başarısız olanlar
 • Gerçeğe aykırı beyanda bulunanlar
 • Uzaktan eğitim öğrencileri
 • Yabancı uyruklu öğrenciler
 • Açık öğretim öğrencileri
 • Kesin hüküm giymiş mahkûm öğrenciler, kredi alamazlar.

 Öğrenim Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır

Öğrenim kredisi başvurusu online olarak e-devlet üzerinden yapılıyor. Her yıl üniversite yerleştirme sonuçları açıklandıktan sonra Gençlik Ve Spor Bakanlığı yayınladığı duyuru ile başvuru tarihlerini açıklıyor.  2018-2019 eğitim ve öğretim yılı için kredi başvuruları 15-21 Ekim tarihleri arasında yapılacak.

Kredi başvurusu-devlet üzerinden kimlik, iletişim, eğitim, aile, adres bilgileri girilerek yapılır. Sitede uyarı yapıldığı üzere başvuru sırasında gerçeğe aykırı beyanda bulunanlar kredi alamazlar. Bu nedenle başvuru adımları titizlikle izlenmeli ve doğru bilgi verilmelidir.

Başvuru tarihinin bitimine kadar öğrenciler bilgilerini güncelleyebilir. Öğrenim kredisi almaya hak kazananlar kredi ve yurtlar kurumunun sitesinde ilan edilir, artık öğrencilerin adreslerine herhangi bir bildirim yapılmıyor.

Kredi sonuçları açıklandıktan sonra e-Devlet üzerinden taahhütname onayı yapılıyor. Süreleri ve sonuçları takip ederek taahhütnamenin zamanında yapılması oldukça önemli zira taahhütname onayı yapmayanlar hak kazanmış olsalar dahi ödeme alamazlar.

Öğrenim Kredisi Alırken Durumunda Değişiklik Olan Öğrenciler

Gençlik ve spor bakanlığı özel durumu olan bazı öğrencileri burs almakta öncelikli sayıyor. Öğrenim kredisi alırken durumu değişerek burs almakta öncelikli öğrenci durumuna geçen öğrenciler bu durumlarını bildirdikleri takdirde kredileri bursa dönüştürülebiliyor.

Öğrenim Kredisinin Geri Ödenmesi

Öğrenim kredisi geri ödeme miktarı belirlenirken, öğrenciye yapılan ödeme tutarına Türkiye İstatistik Kurumu’nun Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar eklenir. Bu şekilde hesaplanan kredi geri ödemesi; öğrencinin devam ettiği okulun öğrenim süresi bitiminden 2 yıl sonra başlar ve aylık taksitler halinde alınır.

Sağlık sorunu dışında başka sebeplerle ve kendi isteği ile öğrenimine devam etmeyip okulu bırakan öğrencilerin borç ödemeleri ise öğretim kurumu ile ilişik kestikleri tarihten 2 yıl sonra başlar.

Öğrenim Kredisi Hangi Durumlarda Kesilir

Öğrenim kredisi, öğrencinin okuldan uzaklaştırılması, ayrılması veya çıkarılması halinde, kayıt dondurma, olumsuz sağlık durumu sebebiyle okula devam etmeme, kesin hüküm giyme, öğretim kurumunun kapatılması,  kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alma durumlarında kesilir.

Kredi Almaktan Vazgeçme

Kurumdan öğrenim kredisi alırken herhangi bir sebeple almaktan vazgeçen öğrenciler e-Devlet üzerinden kredi iptali yapabilir. İptalden sonra öğrenci, kredisinin tekrar ödenmesini isteyebilir, bu gibi durumlarda yönetmeliğe göre öğrenci kalan eğitim süresince kredisini alabilir.

Kredi almaktan vazgeçen öğrenciler öğrenim kredi borçlarını eğitim sürelerinin bitiminden 2 yıl sonra başlayarak taksitler halinde ödeyebilir.

Öğrenim Kredi Borcu Nasıl Ertelenir

Öğrenciler, normal eğitim süreleri bitip mezun olduktan 2 yıl sonra kredi borçlarını ödemekle yükümlüdür. Ancak kimi zaman mezun kişiler bu borcu ödeyecek gelire sahip olmayabiliyor. Borç ödemesi henüz başlamamış olanlar ve borç öderken ödemelerini aksatmadan yapanlar, erteleme talebinde bulunabilir.  Erteleme talebi de e-Devlet sistemi üzerinden online olarak yapılıyor.

Erteleme talebinde bulunan kişinin sosyal güvenlik kurumlarında ilişkisi bulunmadığı takdirde borcu her defasında bir yıl süre ile ertelenebilir.

Askerlik hizmeti yaparken borç ödeme tarihi gelen kişiler de durumlarını belgeleyerek borç erteleme talebinde bulunabilir.

Ertelenen öğrenim kredisi borçlarına Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar eklenmez.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz