Ana Sayfa Finans Öğrenciye Kredi Veren Bankalar Ayrıntılar ve Şartlar

Öğrenciye Kredi Veren Bankalar Ayrıntılar ve Şartlar

Öğrenciler, krediye en çok ihtiyaç duyan kişilerin başında gelmektedir. Yurt taksitleri, elektronik eşya veya çeşitli ihtiyaçları için kredi talebinde bulunabilirler. Bu ihtiyaçlar yurt dışı eğitim masrafları veya kişisel ihtiyaçlarda olabilir.

Öğrenciler için kredi hizmeti veren bankaların sunduğu şartlar oldukça önemlidir. Öğrencilerin gelirlerinin de kısıtlı olduğunu düşünürsek faiz oranlarının az olması, onların açısından çok daha iyi olacaktır. Bu yazımızda öğrencilere kredi veren bankaları ve bu bankaların talep etmiş olduğu şartları inceleyeceğiz.

Öğrenciye Kredi Veren Bankalar

Öncelikli olarak öğrenciler eğitim görmekte oldukları için çalışma imkanları kısıtlıdır. Genellikle öğrenciler part-time işlerden para kazanmaktadır. Gelirleri olmadığı içinde çekebilecekleri kredilerin tutarları düşüktür. Bankalarda bu sebeplerden dolayı öğrencilerden maaş bordrosu gibi taleplerde bulunmamaktadır.

Kredi türü fark etmeksizin bankaların ilk aradıkları şart kredi notu ve geçmiş finansal hareketlerdir. Öğrencilik döneminde faturalarını ve kredi kartı borçlarını düzenli ödeyen kişilere bankalar öğrenim kredisi veya ihtiyaç kredisi vermektedir. Bu kredilerin tutarları az olması durumunda kefil veya ipotek gibi şartlarda aranmamaktadır.

Üniversite öğrencilerine kredi veren bankalar aşağıda listelenmiştir;

  • Ziraat Bankası
  • İş Bankası
  • Vakıfbank
  • ING Bank
  • Akbank
  • ETB
  • Denizbank
  • Yapı Kredi Bankası
  • Garanti Bankası
  • Odeabank

Bu saydığımız bankalardan öğrenciler gönül rahatlığıyla ve kolay bir şekilde kredi çekebilirler. Yine listede yer almayan bazı bankalarda kredi hizmeti vermektedir.

Öğrenciler İçin Eğitim Kredileri

Öğrenciler genellikle öğrenim kredisine başvurmaktadır. Yukarıda saydığımız bankaların şubelerine giderek öğrenim kredisi talebinde bulunabilirsiniz. Bankalar sizin kredi notunuza baktıktan sonra bir değerlendirme yapmaktadır. Değerlendirmenin sonunda kredi notunuzda bir problem görülmemesi halinde öğrenim kredisi hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Ayrıntılar ve Şartlar

Ziraat Bankası: Öğrenciler için düşük faizli kredi hizmeti veren bankaların başında gelmektedir. 36 aya kadar vade seçeneği sunulmaktadır. Bununla birlikte ödeme planları da öğrencilerin ödeyebileceği şekilde yapılmaktadır. Devletin KYK kurumunun anlaşmalı olduğu banka Ziraat Bankasıdır. Bu sebeple eğer hali hazırda KYK kredisi alıyorsanız bu bankadan kredi çekmeniz çok daha kolaydır.

Vakıfbank: Öğrenim kredisi hizmeti veren bir diğer banka Vakıfbanktır. 12 aya kadar vade seçeneği bulunmaktadır. Üst kredi limiti ise 40,000 Türk Lirasıdır.

ING Bank: Uluslar arası bir finans kuruluşu olan ING Bank, %3,09 faiz oranı ile 36 ay vadeli kredi vermektedir. 5000 TL çekilmesi durumunda aylık taksitler 254 Türk Lirasına tekabül etmektedir. Toplam maliyet ise 9,164 Türk Lirasıdır.

Akbank: Öğrenci Kredisi hizmetinde ki vade oranı 36 aydır. Faiz oranı ise %2,82. 242 TL aylık ödemesi olan bu kredinin toplam maliyeti ise 8750 Türk Lirasıdır.

CepteTeb: Türkiye Ekonomi Bankası’nın bir hizmeti olan CepteTeb ile 36 aya kadar vade farkıyla kredi çekebilirsiniz. Faiz oranı %2,99’dur. Aylık ödeme tutarı ise 246 Türk Lirasıdır. 5000 TL kredi çekilmesi durumunda ise toplam maliyet 8846 TL’dir.

İş Bankası: 5000 TL kredi çekilmesi durumunda faiz oranı 2,60’dır. Aylık taksitin 233 TL olduğu bu kredinin toplam maliyeti 8419 Türk Lirasıdır. Vade süresi ise 36 aydır.

Bankaların genel olarak talep ettikleri evraklar ise; nüfus cüzdanı, ikametgah belgesi ve öğrenci belgesidir. Bu belgeler ile bankalara başvurulması durumunda öğrenim kredisi talep edilebilir.

Yukarıda verdiğimiz faiz oranları, aylık ödeme tutarları ve toplam maliyet 5000 TL kredinin 36 ayda ödenmesi durumunda ortaya çıkan rakamlardır. Bankaların zaman zaman yapmış olduğu kampanyalardan yararlanılması durumunda bu faiz oranları düşmekte ve buna bağlı olarak toplam maliyette düşmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz