Ana Sayfa Pratik Bilgiler Ön Ödemeli Kart ve Avantajları

Ön Ödemeli Kart ve Avantajları

Ön ödemeli kartların kullanım oranında sürekli olarak artmaktadır. Bu kartların asıl amacı, kişinin ödediği miktarda alışveriş yapmasına imkan tanımasıdır. Bu kart tipine kişi 50 TL para yatırırsa kart ile sadece 50 TL’lik alışveriş yapabilir. Bu durum hem güvenlik hem de tasarruf açısından kullanıcıya avantaj sağlamaktadır.

Ön Ödemeli Kart (Prepaid Card) birçok ülkede kullanıma sunulan bir kart tipidir. Neredeyse her banka kuruluşu bu hizmeti vermektedir. Bu kartlar ile kişiler güvenmedikleri İnternet sitelerinde de alışveriş yapabilirler.

Bu kartlar bir nevi, kredi kartı ile banka hesap kartı arasında yer alan özel kartlardır.

Ön Ödemeli Kart Avantajları

Bu kartlar ile bankaların anlaşmalı olduğu yerlerden alışveriş yapılabilir. Temaslı veya temassız işlem olanağı da kartlarda mevcuttur. Kartların alışveriş geçmişi, mobil uygulama veya İnternet bankacılığı üzerinden de rahatlıkla takip edilebilir.

Kartların en önemli avantajı harcama limitinin olmasıdır. Kişiler alışveriş esnasında kredi kartının limitinin tamamını kullanabilir. Ön ödemeli kartlarda ise kişi sahip olduğu nakit tutarınca harcama yapabileceği için büyük oranda tasarruf sağlanır. Kredi kartını daha önce bilinçsiz kullanan birçok kullanıcı bu kartı tercih etmektedir.

Bu kartların bir diğer kullanım amacıda hediye amaçlıdır. Birine hediye olarak 100 TL vermek kötü karşılansa da, bu parayı bir karta yükleyip hediye olarak vermek görece daha iyidir.

Harcama noktasında problemli olan aileler, çocuklarına bu kartlardan vermektedir. Belirli bir limite sahip olduğu için öğrenci bu kartın içerisinde ki para tutarına göre hareket ettiği için yine tasarruf edilmiş olunur.

Kart Temini

Bu kart hizmetini neredeyse her banka vermektedir. Bu kartları müşterisi olduğunuz bankadan da ek ücret ödemeden alabilirsiniz. Ön ödemeli kartlar Migros ve diğer büyük perakende devleri tarafından da sadece alışverişlerde kullanılmak için alınabilir.

Kart Tipi

Tek seferlik ve sürekli olmak üzere bu kartların iki farklı tipi bulunmaktadır. Kullan at kartlar, içerisinde para yüklendikten sonra kullanmayan tek seferlik kartlardır. Genellikle çalışılan iş yeri tarafından da bu kart tipi çalışanlara özel günlerde dağıtılır.

Sürekli olan kartlar ise kullanıldığında, doldurularak tekrardan alışverişlerde kullanılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz