Ana Sayfa Finans Onaylanan Kredi İptal Edilir Mi?

Onaylanan Kredi İptal Edilir Mi?

İhtiyaç kredileri nakit ihtiyacının olması durumunda başvurulan kredi türüdür. Kredi başvuruları ise bazen 1 ayı bulabilir. 1 aylık başvuru süresinde nakit ihtiyacı ortadan kalkabilir. Nakit ihtiyacı ortadan kalktığında ise banka kredisini alıp bunu harcamak finansal açıdan hata olacaktır. Bu noktada devreye, kredi iptalleri girer.

Kredi iptali kolay bir süreç olsa da yapılan başvuruya göre değişmektedir. Şubeden başvuru yapılan kredi ile İnternet üzerinden yapılan başvuruda ki iptal süreçleri aynı değildir.

İnternet ve SMS ile Başvurulan Kredinin İptali

İnternet üzerinden veya SMS ile yapılan kredilerde ön onay süreci mevcuttur. Kredi başvurusunda ön onay almak, kredinin onaylandığı anlamına gelmez. Ön onay alan krediler için kişi şubeye çağrılmaktadır. Şubede daha detaylı değerlendirme süreci yapıldıktan sonra kredi onaylanır.

Eğer kredi ön onaydan geçtikten sonra şube tarafından da onaylanırsa kullanıma hazır hale gelir. Şubede çalışan müşteri temsilcisi ile iletişime geçerek ilgili kredinin kullanılmayacağı talimatını vermeniz bazı bankalarda yeterli iken bazılarında dilekçe gereklidir.

Dijital Kredi Başvuruları

Enpara ve Cepteteb başlıca dijital bankacılık uygulamalarıdır. Bu uygulama üzerinden kredi başvurusu yapılmış ise direkt olarak banka ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Dijital bankacılıkta kredi almak kolayken iptal etmek daha zor bir süreçtir.

Eğer kredi onaylanmış ve vadesiz hesaba düşmüş ise bu hesaptan para harcaması yapılmamalıdır. Eğer 10 TL bile harcanmış ise kullanıcının bu krediyi onayladığı anlamına gelir. Bu durumda yapılması gereken müşteri hizmetleri veya direkt olarak şubeye gitmektir.

İptal Edilen Kredi ve Kredi Notu İlişkisi

Başvuru ile alakalı bir noktaya değinmekte fayda var. Bazı kullanıcılar kendilerini garanti altına almak adına başvuru yaparlar. Başvuru onaylandığında nakit ihtiyacı kalmamış ise kredi iptal edilebilir. Onay almış veya almamış her kredi başvurusu kredi notuna etki eder. Kredi onaylanmamış ise yeni başvuru için 1 ay beklemek iyi bir hamledir. Kredi onaylandığı halde iptal edilirse bu durum kredi notuna olumsuz yansır. İlerleyen dönemlerde gerçekten kredi ihtiyacı olması durumunda, düşen kredi notu sebebiyle kredi talebi olumsuz olabilir.

Kısacası, gerçekten ihtiyaç olduğu durumlarda kredi başvurusu yapılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz