Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır Otomobil Beygir Gücü Nedir Ne Anlama Gelir

Otomobil Beygir Gücü Nedir Ne Anlama Gelir

Otomobillerin performansı hakkında bilgi sahibi olmamıza yardımcı olan faktörlerden birisi de aracın sahip olduğu beygir gücüdür. Beygir gücü teriminin İngilizcedeki karşılığı horse power olması sebebi ile bu terimin kısaltması İngilizce anlamının kısaltması olan HP’dir. Beygir gücü aracın özelliğini belirleyen en büyük faktörlerden biri olduğu için otomobilin fiyatlarını oldukça etkilemektedir. En temel özelliğiyle beygir gücü, aracında motorunda belirli bir zaman aralığı içerisindeki elde edilen güç anlamına gelmektedir. Aracın büyüklüğü, önden ya da arkadan çekişli olması gibi birçok durum beygir gücüne etki etmektedir. 

Beygir gücü terimi ilk kez 1872 yılında, adını sıklıkla duyduğumuz James Watt tarafından ortaya atılmıştır. Herhangi bir aracın sahip olduğu beygir gücü değer otomotiv sektörüne yön veren niteliktedir. Çünkü herhangi bir şekilde ikinci el ya da sıfır araba satın almayı amaçlayan her birey araçların beygir gücünü dikkate alarak bu kararı vermektedir. 

James Watt bir atın 45 kilo ağırlığındaki bir yükü 1 saniye içerisinde 1.11 metre uzağa taşıdığını ortaya koymuştur. Buradan gelen sonuç ile atın çektiği yükü 75 kiloya çıkarttı ve bu birime 1 beygir gücü (HP) adını verdi. Tüm bunların sonucunda beygir gücünün anlamını özetlemek gerekirse, 75 kilogram ağırlığındaki bir yükün 1 saniyede kaldırılması değeri ortaya çıkmaktadır.

Yüksek Performanstaki Araçlarda Beygir Gücü Ne Kadardır?

Aracın yüksek performansta olması için sahip olduğu ağırlık ile yine sahip olduğu güç birbirine uyumlu olmalıdır. Bu sebeple ağırlığı fazla olan araçların ihtiyaç duydukları güçte bir o kadar fazla olacaktır. Aynı mantık ile düşünüldüğünde bir aracın hızlanmak için harcayacağı gücün azaltılması istendiğinde o aracın ağırlığının da mümkün olduğunca azaltılması gerekmektedir. 

Yüksek performansı ile bilinen araçlardan biri olan Dodge Viber, 450 beygir gücüne sahiptir. Ferrari markasının 355 F1 modeli ise 375 beygir gücüne sahiptir. Porsche Carrera modeli ise 300 beygir gücü bulundurmaktadır. Ford markasının Escort modelinde ise 110 beygir gücü ile karşılaşmaktayız. 

Eğer aracınızın yüksek performansta olmasını istiyorsanız aracınızın beygir gücü ile aracınızın ağırlık oranını dikkate almanızda fayda var. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz