Ana Sayfa Sağlık Pandemi Nedir?

Pandemi Nedir?

Corona virüsünün dünya gündeminde yer etmesiyle birlikte Dünya Sağlık Örgütü coronayı pandemi ilan etti. Daha öncede pandemi ilan edilen birçok hastalığın olmasıyla birlikte vatandaşların pandemi hakkında birçok sorusu oluştu. Pandeminin ne demek olduğunu ve şimdiye kadar pandemi olarak ilan edilen hastalıkların neler olduğu hakkında geniş bir araştırma yaptık. Detaylı bilgi edinmek isteyen vatandaşlarımız yazımızın devamını okuyabilir.

Bir hastalığın pandemi olarak görülmesi için genel şartlar vardır. Hastalığın bir kıtada hatta belki de dünya genelinde salgın olması gereken ilk koşullardan biri. Bu hastalığın dünya üzerindeki bütün insanları tehdit ediyor olması gerekmektedir. Yani kısaca pandemi, kısa sürede geniş kitlelere yayılan ve dünya üzerindeki bütün bireylerin hayatını tehdit eden hastalıklar grubudur.

Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi hastalıkları belirlemede kullandıkları 3 temel kriter vardır. Bunlardan ilki adı geçen hastalığın ilk defa ortaya çıkması ve daha önce kimsenin bu hastalığı yaşamamış olmasıdır. Bir diğeri ise kolay bulaşabiliyor olmasıdır. Böylelikle hastalık kısa zamanda geniş kitlelere yayılmaktadır. Son şart ise hastalığın bulaştığı insanların hayati tehlikede olmasıdır. Bu üç şartı yerine getiren hastalıklar pandemi olarak ilan edilir.

Corona Pandemik Hastalık Mı?

2019 yılının son ayında görülen corona kısa sürede kolayca yayılmış ve Çin’de görülmesine rağmen bütün dünyayı etkisi altına almıştır. 2020 yılının üçüncü ayına geldiğimizde ise dünya üzerinde corona vakasının görülmediği tek bir ülke bile kalmamıştır. Bu durum karşısında Dünya Sağlık Örgütü’nün yapmış olduğu açıklamayla birlikte corona virüsü pandemik hastalık arasında yer almıştır.

Pandemik Hastalıklar Nelerdir?

Corona virüsü ile gündeme gelen pandemik hastalıklar aslında uzun zamandır adını duyduğumuz birçok hastalığı kapsamaktadır. 

Bilinen en eski pandemik hastalıklardan biri 1347 yılında kendini göstermiş olan kara veba hastalığı. 3 yıl süren bu salgında yaklaşık 25 milyon kişi hayatını kaybetmiştir. Hızlı bir şekilde yayılması ve bulaşıcılığının çok yüksek olmasıyla birlikte pandemi hastalık olarak kabul edilmektedir.

Öte yandan pandemik olarak kabul edilmiş daha birçok hastalık bulunmaktadır. Bunların başında kolera, tifo, grip ve domuz gribi yer almaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz