Ana Sayfa Kişisel Finans-Yatırım Pasif Gelir Nedir? Gelir Yöntemleri

Pasif Gelir Nedir? Gelir Yöntemleri

Pasif gelir, son yıllarda popüler hale gelen ve bir işe bağlı kalmadan gelir sağlanan kazanç türüdür. Bu gelir türü özellikle İnternet’in gelişmesi ile birlikte çok farklı bir boyut kazanmış ve artık bazı insanlar sadece pasif gelirler ile hayatlarını devam ettirmektedir.

Pasif gelirler genellikle ilk başlarda sadece çeşitli ihtiyaçları karşılamak için başvurulan bir yöntemdir. Bir İnternet sitesi işletmek ve bu siteye reklam alarak gelir elde etmek bu yönteme örnektir. Üzerine düşülmesi durumunda ve fark yaratılması durumunda pasif gelir artmakta ve sadece fatura ödemenin yanı sıra insanların tüm ihtiyaçlarını karşılayacak hale gelmektir.

Pasif gelir yönteminde genellikle bir kişiye hesap vermezsiniz ve çalıştığınız kişiler İnternet üzerinden belki hayatınız boyunca yüz yüze görmeyeceğiniz insanlardır.

Pasif gelir oluşturmak emek isteyen bir olgudur fakat doğru hamleler ile oluşturulması durumunda günde sadece 1 saatinizi ayırarak yaptığınız işe göre ciddi bir gelir elde edebilirsiniz.

Bir İnternet sitesi açmak, e-kitap yazıp bunu satmak ve çok popüler olan Youtube videoları çekerek para kazanmak pasif gelir oluşturmanın örneklerinden sadece birkaçıdır.

Bu yazımızda ise pasif gelir oluşturabileceğiniz 3 farklı yöntemden bahsedeceğiz.

İnternet Sitesi Açmak

Pasif gelir oluşturmanın en çok kullanılan yöntemi bir İnternet sitesi kurmaktır. Bir blog oluşturmak bugün sadece yıllık maksimum 300 TL maliyete sahiptir. Kendinizi iyi olarak tanımladığınız bir alanda oluşturacağız blogdan çok kolay kazanç elde edebilirsiniz.

Moda, sağlık, teknoloji, yazılım, donanım, finans, kripto para, otomotiv ve diğer birçok sektörde bir web sitesi oluşturarak kazanç elde edebilirsiniz. Web sitelerinin birçok farklı gelir yöntemi vardır. Bunların en çok kullanılanı reklamdır. Reklam alabilmeniz için ise ziyaretçi kitlenizin fazla olması gerekmektedir.

Yine içerik üretme noktasında sıkıntı yaşıyorsanız ücretli yardım alabilirsiniz. İnternet sitesinden gelir elde etmek için ise sabırlı olmalısınız. Bir web sitesi kaliteli bir ziyaretçi kitlesine 1 yılda ulaşabileceği gibi 6 ayda da ulaşabilir. Bu tamamen sizin verdiğiniz emeğe ve bilginize göre değişmektedir.

Google Adsense en çok kullanılan ve kaliteli bir reklam yöntemidir. Yine aynı sektörde bulunan farklı sitelerle de reklam anlaşması yapabilirsiniz.

Dropshipping Yöntemi

Dropshipping, risk ve yatırım gerektirmeyen bir kazanç yöntemidir. Bu yöntemde masraflar az olmakla birlikte kazançta tamamen çalışma performansına göre farklılık göstermektedir.

Bu yöntemin mantığı e-ticaret sitelerinden ürünleri getirterek Instagram, Facebook veya farklı İnternet sitelerinde kar koyarak satmaktır.

Fiziki olarak ürünlerin depolama işlemi olmadığı için depo masrafı veya envanter masrafı gibi giderlerde olmamaktadır. Sipariş geldikçe sizde e-ticaret sitelerinden bu ürünleri sipariş edebilirsiniz. Burada ki temel mantık doğru kişilere ulaşmak ve ürünleri piyasa altında ki fiyatlara getirmektir.

Amazon, Alibaba ve N11 gibi ticaret sitelerini kullanabilirsiniz. Dropshipping eğitimleri de birçok İnternet sitesinde yer almakla birlikte Udemy gibi platformlardan da ücretli eğitimler alabilirsiniz.

E-Kitap Hazırlayıp Satmak

Her insan bir alanda bilgi sahibidir. Bilgi sahibi olduğunuz alanda ki tecrübelerinizi ve bilgilerinizi çeşitli kaynaklardan da yararlanarak bir kitap haline getirebilirsiniz. Bu kitabı da İnternet sitelerinde veya sosyal platformlarda satabilirsiniz.

Burada da önemli olan kitabın ilgili alanda kaliteli olması ve iyi pazarlanmasıdır. E-kitaplar genellikle 50 sayfa kadar olmaktadır ve ücretli 10 TL ile 50 TL arasında değişmektedir. Yazdığınız kitapları doğru kişilere ulaşarak sürekli bir pasif gelir kaynağı elde edebilirsiniz.

Youtube Platformu

Youtuberlık artık neredeyse bir meslek haline gelmiş durumda. Türkiye’de popüler Youtube içerik oluşturucuları, bugün ciddi kazançlar elde etmektedir. Youtube video hazırlama noktasında İnternet’te neredeyse sınırsız kaynak bulunmaktadır.

Bu şekilde kazanç elde etmek için önemli olan videoların özgün olmasıdır. Yine bu yöntem de kazanç elde etmek aynı İnternet sitelerine benzemektedir. Sabırlı olup düzenli içerik girmeniz durumunda bir kitleye ulaşabilir ve bu kitleden de kazanç elde edebilirsiniz.

Youtube’da kazanç elde etmek için 1000 aboneye ulaşmalı ve 40,00 saat izlenmeye ulaşmalısınız. Bu şartları sağladığınız takdirde kazanç elde etmeye başlayabilirsiniz.

Bunlar pasif gelir yöntemlerinden sadece 4 tanesidir.  Bunun gibi birçok farklı pasif gelir elde yöntemi bulunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz