Ana Sayfa Pratik Bilgiler Paypal Nedir, Ne İşe Yarar?

Paypal Nedir, Ne İşe Yarar?

PayPal; 1998 yılında kurulmuş bir para transfer hizmetidir. Ödeme işlemcisi olarak hizmet veren PayPal; verdiği hizmetin karşılığında bir ücret almaktadır. PayPal; online para göndermenin ve alışveriş yapmanın en güvenli yöntemidir. PayPal sayesinde, kişinin e-postası ile kredi kartı arasında bir bağlantı kurulur, bu bağlantı sayesinde kişinin alışverişlerinde kredi kartı bilgisini vermeye gerek kalmaz.

PayPal’a Üye Olmak

No: Türkyede Kullanıma kapalıdır. PayPal’da üç çeşit kullanıcı alternatifi yer almaktadır. Üye olurken kişiye üç kullanıcıdan hangisi olacağı sorulur. Kişisel hesaplar; bireysel kullanıcılar içindir. Premium hesaplar; online satış yapan kişilere yöneliktir. Kurumsal hesaplar ise kurum ve kuruluşlara yöneliktir. Üye olmak isteyen kişi, önce kullanıcı tipini seçmeli ardından istenilen formu doldurmalıdır. Kişinin e-posta adresini mutlaka doğru vermesi gerekmektedir. Çünkü, e-posta adresi alışverişler sırasında kullanılacaktır. Ayrıca, kişinin e-posta şifresi ile PayPal hesabının şifresini farklı yapması şarttır. Aksi takdirde, kişinin e-posta hesabı ele geçirildiğinde PayPal hesabı da risk altında olacaktır. PayPal’a üye olduktan sonra kişinin kredi kartı bilgisini girerek hesabını kredi kartı ile ilişkilendirmesi gerekecektir. PayPal’da en fazla sekiz adet kredi kartı kullanılabilmektedir. Bundan sonrası için internet alışverişlerinde kişinin PayPal ödeme seçeneği yer alan alışveriş sitelerini tercih etmesi gerekecektir. Bununla birlikte; PayPal sayesinde bir hesaptan başka hesaba para aktarmak mümkündür. Sadece e-posta bilgisiyle ücret ödemeden para transferi gerçekleştirilebilir.

PayPal’ın Başarısı Nasıl Başladı?

PayPal; Max Levchin adındaki Ukrayna doğumlu Chicago’lu bir bilgisayar bilimci tarafından kurulmuştur. Levchin; Stanford Üniversitesi’nde Peter Thiel isimli Amerikalı bir iş adamının verdiği konferansa katılır. Levchin bu sırada Thiel’e iş teklifinde bulunur ve ikili öncelikli olarak Field Link isimli bir girişim kurarlar. Zaman geçtikçe işlerini büyüten ikili, PayPal sistemine hayat verirler. PayPal’ın büyümesi ise eBay ile tanışmasıyla gerçekleşmiştir. eBay satıcıları, para transferi yapmak için daha iyi bir para transfer sistemi aramaktaydılar. PayPal; para transferi için eBay sitesinde kullanılmaya başlandı.

Elon Musk’ın PayPal’a Katılması

PayPal verdiği hizmette birçok rakibe sahipti. Rakipleri arasında X.com, PayMe, ve Dotbank da bulunmaktaydı. PayPal’ın rakipleri arasında olan X.com; Elon Musk tarafından yönetilmekteydi. X.com ve PayPal arasında bir rekabet bulunmaktaydı. Bu rekabetin sonucunda 2000 yılının Mart ayında bu iki şirket birleşmeye karar verdi. Yeni şirketin başında Bill Harris bulunurken; Musk başkan, Thiel ise baş finans sorumlusu olarak görev yapmaktaydı.

eBay’ın PayPal’ı Satın Alması

PayPal ve X.com’un birleşmesinden sonra anlaşmazlıklar arttığı için Thiel görevinden ayrıldı. Bu olaydan sonra Elon Musk CEO olsa da kendi şirketi X.com ön plana çıkarmak istemesi hoş karşılanmadı. Bu süreçte, Levchin’in yönetime el koyması gerçekleşti. Musk görevinden ayrılırken Thiel geçici CEO olarak atandı. PayPal; 2002 yılında 1.5 milyar dolar karşılığında eBay’e satılmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz