Ana Sayfa Girişimci Pazar Bölümlendirme Nedir?

Pazar Bölümlendirme Nedir?

Pazarlama açısından herhangi bir pazar, birbirinden farklı, arzuları, ihtiyaçları ve en önemlisi farklı motivasyonlara dayalı malları satın alan alıcılardan oluşur. Bu nedenle girişimci, talep çeşitliliği ve hatta rekabetçi bir ortamda, her bireyin sunulan mal veya hizmetlere farklı şekilde tepki vereceğini anlamalıdır. Her bir tüketicinin taleplerini, istisna olmaksızın karşılamak çok zordur; İhtiyaçların farklılaştırılmasının göz önüne alınmadan, sadece belirli bir ortalama seviyede hesaplanan sınırlı sayıda tip ve model modelinin oluşturulması ve uygulanması, işletmenin potansiyelini kullanmanın en iyi stratejisi olmayabilir.

Örneğin, bazı tüketiciler yüksek kaliteli malları tercih ederler ve buna karşılık gelen fiyatı ödemeye istekli olurken, diğerlerinin ise düşük bir fiyatla kabul edilebilir. Tüketici özelliklerine sahip mal satın alma arzusu vardır. Aynı zamanda ortalama bir fiyattaki ortalama mal ve hizmet setinin bu tüketici gruplarından herhangi birini karşılamayacağı da olabilir. Bu bağlamda, işinizi planlarken, piyasaya, tüketici gruplarına ve ürünün tüketici özelliklerine bağlı olarak farklılaşmış bir yapı olarak bakılması gerekir.

Piyasa koşullarında başarılı ticari faaliyetlerin uygulanması, farklı alıcı kategorilerinin bireysel tercihlerinin dikkate alınmasını gerektirir. Bu pazar bölümlemenin temelidir. Segmentasyonun yardımıyla, belirli türler, potansiyel tüketicilerin toplam sayısından seçilir ve ürüne daha fazla veya daha az çeşitlilik gereksinimi sunar. Öncelikle, malların üretimini ve satışını yönlendiren pazarın bu segmentleridir.

Pazar Bölümlendirmesinin Tanımı

Pazarın bölümlendirilmesi, talebin kalite özelliklerine uygun olarak, kuruluş tarafından üretilen ve satılan malların potansiyel tüketicilerini sınıflandırmanın faaliyeti olarak tanımlanabilir. Diğer bir deyişle, bölümlendirme yaparken, bir işletme piyasayı pazarlama teşviklerine aynı tepkiyle yapılandıran ayrı bölümlere ayırır. Pazar bölümleme aracı ve reklam, fiyatların düzenlenmesi, formlar ve yöntemlerin satış yöntemlerinin verimliliğini artırır.

Pazar bölümlendirmede temel amaç, hedef pazarda satılacak ürünlerin, çeşitlerine ve modellerine göre işletme içerisinde birbirinden ayrılmasıdır. Böylece pazar bölümleme, bir yandan pazarın parçalarını bulma ve işletmenin pazarlama faaliyetinin yönlendirildiği nesneleri belirleme yöntemidir. Öte yandan, pazarda iş kararları verme sürecinin yönetsel bir yaklaşımıdır. Bu sayede hedef pazarda ürün satışı daha da kolaylaşacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz