Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır Piramitler Nedir?

Piramitler Nedir?

Piramitler görkemli görünüşleri ve devasa yapıları ile yıllar boyunca insanlığı büyülemeyi başarmış yapıtlardır. Bu devasa yapıtların nasıl inşa edildiği ise herkesin aklını karıştıran bir konudur. Bu konu kapsamında hepimiz birçok teori duymuşuzdur. Uzaylıların inşa ettiğine ya da kölelere yaptırıldığına dair birçok efsane vardır. Bunların hiçbiri tam olarak kanıtlanmış olmamasına rağmen bu konuda net bir cevap da verilememektedir. 

Öte yandan geçtiğimiz yıllarda yapılan bir araştırma bu düşünceleri aydınlatmıştır. Yine tam olarak bir cevap verilemiyor olsa da insanların kafasında oluşabilecek birçok soru işaretini cevaplamaya yetmiştir. 

Piramitler Nasıl Yapıldı?

Dünyaca üne sahip olan piramitlerin arasındaki en eski ve en uzun olanı 146.5 metre boyuna ulaşan ve bilinen en eski piramit olan Büyük Giza Piramididir. M.Ö. 2560 yılında inşa edildiği bilinen bu piramit, Firavun Kufu’nun emri ile inşa edilmeye başlanmıştır fakat yine de tam olarak nasıl inşa edildiğine dair bir bilgi bulunmamaktadır. Bu konu ile ilgilenen arkeologlar, piramidi oluşturan çeşitli mekanizmaları parça parça da olsa açıklamaya çalışmışlardır. Piramitin yapımında kullanılan taşlar, piramidin güney kısmında bulunan bir taş ocağından çıkarılmıştır. Taşları taşımanın zor olmasıyla birlikte arkeologlar, kolay taşınması için önce kumun ıslatıldığını düşünmektedir. Tüm bu çalışmalar sonucunda taşların nasıl bir araya getirildiği ve taşındığı açıklanıyor olsa da, getirilen taşların üst üste konularak piramit haline nasıl getirildiği hala gizemini korumaktadır. Bu konuda yapılan tahminler arasında akla en çok yatanı bir rampa yardımı ile gerçekleştirilmiş olabileceğidir. Böyle  bir yapıtın inşaatında kullanılabilecek bir vinç olmadığına göre rampadan yardım almak olası bir davranıştır. Fakat bu konuda da karşılaşılan engeller bulunmaktadır. Bunun için ihtiyaç duyulan rampanın işe yarar olabilmesi için çok dik yapıda olması gerekmektedir. Dik bir rampa da 2.5 tonluk bir taş için istenilen sonuca varılmasını engelleyebilmektedir. 

Fakat yakın bölgede bulunan bir taş ocağında araştırma yapan arkeologların buldukları ile piramitlerin inşaatlarının nasıl gerçekleştiği bir nebzede olsa aydınlanabilmektedir. Araştırılan taş ocağında yer oyularak meydana getirilen bir rampa sistemine rastlanmıştır. Bu durum rampa yardımı ile piramidin inşaatının gerçekleşebilecek olma ihtimalini arttırmaktadır. Öte yandan taş ocağı keşfinde bulunan diğer şeyler de oldukça dikkat çekicidir. Rampa geniş bir yapıya sahip olmasıyla birlikte her iki yanında da merdiven bulunmaktadır. Asıl dikkat çekici olan ise merdiven içerisinde belirli aralıklarla tekrarlayan delikler bulunmaktadır. Bu deliklerin direkleri barındırdığını ve direklerin geçen zaman içerisinde çürüdüğü düşünülmektedir. Bulunan bu kanıtlar ile birlikte bir türde makara-halat sisteminin geliştirildiği ve bunun piramidin yapımında yardımcı olduğu düşünülmektedir. Araştırmayı yöneten ve katılan araştırmacılar böyle bir sisteme daha önce rastlanılmadığını savunmaktadır. 

Öte yandan bulunan bu kanıtlar insanlığı şaşırtmaya devam etmektedir. Çünkü bulunan rampa ve merdiven sisteminin, firavunun piramit inşaatı emrini vermeden yaklaşık 2000 yıl öncesine ait olduğunu düşülmektedir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz