Ana Sayfa Genel Plaka Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

Plaka Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

Plaka ceza sorgulaması için internet üzerinden aracınızın üzerine herhangi bir ceza ya da yaptırım uygulanıp uygulanmadığını öğrenmeniz mümkündür. Aracınıza ait trafik cezalarını plakadan sorgulamak için Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi sitesi olan www.egm.gov.tr adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Bu sayfa üzerinden Trafik Sorguları kısmına tıkladıktan sonra plaka bilgilerinizi girerek, aracınıza kayıtlı olan park ya da farklı cezalar olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. Bu alanda link üzerinde çıkan sorgulama ekrana isim ve soy isim bilgilerini girdikten sonra TC kimlik numarası ve diğer özel bilgileri doldurarak dakikalar içerisinde plakadan ceza sorgusu yapabilirsiniz.

Plakadan Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plakadan ceza sorgulama için araç sahiplerinin online olarak sisteme giriş yapması ve plaka numarasını sorgulayarak ceza olup olmadığını öğrenmesi gerekmektedir. Günümüzde araç sahipleri özellikle trafik cezalarını ve evlere ulaşan postalarını temin etmesi oldukça zor olmaktadır. Plaka sorgusu ile aracın aldığı cezaların tespit edilmesi için plakayı sorgulamak yeterli olmaktadır. Bu sistem ise Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından verilen hizmetler sayesinde dakikalar içerisinde yapılabilmektedir. Araç borç sorgulama sistemleri ile plaka üzerinden kısa sürede borç bilgilerine ulaşmak mümkündür. İnternet üzerinden Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi sitesi olan turkiye.gov.tr adresi üzerinden plakadan ceza sorgulama sistemleri kolaylıkla yapılabilir.

Plakadan Araç Trafik Cezası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plakayla araç trafik cezası sorgulama için öncelikli olarak internet bağlantısınız olması gerekir. Daha sonra izlemeniz gereken adımlar ise:

  • EGM’nin resmi web adresi olan www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden giriş yapın ve E- Hizmetler bölümüne tıklayın.
  • Bu alanın açılmasının ardından Emniyet Genel Müdürlüğü kısmında bulunan  “Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama”  bağlantısına tıklayın.
  • Açılan sayfada plakadan araç trafik cezası sorgulama sayfasına geçin. Daha sonra bu alandan bir sene içinde araca yazılan tüm cezaları görebilirsiniz.
  • Eğer aracınızın plakasına yazılmış hiçbir ceza yoksa (son bir yıl içinde) herhangi bir ceza çıkmayacaktır. Bunun için de ekranda   “Son 1 yıl içerisinde adınıza kayıtlı araç plakasına yazılan herhangi bir ceza bulunamadı.”  Yazar.

2019 Plaka Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır?

2019 plaka cezaları her sene olduğu gibi bu sene de düzenlenmiştir. Maliye Bakanlığı tarafından yeniden güncellenen trafik cezaları, yeniden değerlenme oranları göz önünde bulundurulduğunda yaklaşık olarak yüzde 14,47 seviyesinde bir zam artışı söz konusudur. Bazı ceza ve fiyatları ise:

  • Trafik işaretlerine zarar vermek 488 TL olarak,
  • Araç seyir halindeyken araçtan çöp atmak 488 TL olarak,
  • Aracın tescil ettirilmemesi 235 TL olarak belirlenmiştir.

Diğer tüm trafik ihlalleri için de cezalar yeniden fiyatlandırılmıştır.

Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

Plakaya kesilen cezanın sorgulanmasından sonra cezanın ödenmesi için bazı yöntemler bulunmaktadır. Tıpkı plakadan ceza sorgulama gibi trafik cezalarının da ödenmesi günümüzün teknolojik şartlarıyla kolaylaştırılmıştır. Trafik cezalarının tamamı GİB olarak belirlenmiş olan Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından online sitesinde plaka bilgilerinizi girerek ödeme yapabilirsiniz. Bu noktada TC kimlik numarası ve tescil tarihi bilgilerine sahip olmanız gerekmektedir.

Plakadan Ceza Sorgulama Nedir?

Plakayla trafik cezası sorgulama hizmetlerinden faydalanmak için internet erişiminizin olması yeterlidir. Plaka ile ceza sorgulama işlemleri için trafik cezalarınızın son bir sene içinde adınıza tescilli olan araç plakasına yazılmış olması gerekir.  Ödeme yapılan cezaların da bu sistemde görüntülenebileceği unutulmamalıdır. Ödeme yaptığınız cezaların çıkması durumunda endişelenmenize gerek yoktur. Bu hizmetten faydalanmak için sorgulamış olduğunuz trafik cezaları tamamen bilgi amaçlıdır. Detaylı bilgi ve sorgu için trafik birimlerine başvurmanız gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz