Ana Sayfa Genel Plaka ile MTV Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Plaka ile MTV Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?

Plaka ile MTV sorgulama yapmak, her araç sahibinin internet üzerinden kolaylıkla yapabileceği bir işlemdir. Motorlu taşıtlar vergisi borç sorgulama yaparak aracınıza ait vergi borcunuzu internet üzerinden pratik bir şekilde öğrenebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet üzerinden başlattığı hizmetle hem aracınızın motorlu taşıtlar vergi borcunu görebilir hem de ödeme işlemlerini hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulama Nereden Yapılır?

Milyonlarca araç sahibini yakından ilgilendiren motorlu taşıtlar vergisi borç sorgulama işlemlerinde Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından vatandaşlara kolaylık tanınmıştır. Buna göre sahip olduğu aracının motorlu taşıtlar vergi tutarını, vergi tutarında zam olup olmadığını öğrenmek isteyen araç sahipleri internet üzerinden sorgulama yaparak kolay bir şekilde sonuçları görüntüleyebilirler. Aynı zamanda vatandaşlar, araçlarına ait motorlu taşıtlar vergisini internet üzerinden ödeyebilmektedirler. Ödeme seçenekleri arasında motorlu taşıtlar vergisi taksit imkânı da sunulmaktadır. MTV borç sorgulama işlemleri için aracınıza ait plaka bilgilerinin olması yeterlidir.

MTV Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plaka ile MTV sorgulamayı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden şu şekilde yapabilirsiniz:

 • Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesine girin. (www.gib.gov.tr)
 • Siteye girilmesinin ardından ana sayfa üzerinde üst kısımda yer alan e-İşlemler menüsüne tıklayın.
 • Açılan menüden “Borç Sorgulama ve Ödeme” seçeneğinin üzerine geldiğinizde yan tarafta alt başlıklar halinde tüm sorgulama ve ödeme işlemlerinin listesi gözükecektir.
 • Bu listede yer alan “MTV Borcu Sorgulama ve Ödeme” ibaresine tıklayın.
 • Açılan pencerede 2 farklı şekilde giriş yapmanız mümkündür:
 • TC kimlik numarası ve İnteraktif Vergi Dairesi şifresi ile giriş yapabilirsiniz. Şifreniz yoksa İnteraktif Vergi Dairesi sistemine üye olarak yeni şifre oluşturabilirsiniz. Ekran üzerinde yer alan “Kayıt Ol” bağlantısına tıklayarak üyelik hesabı açabilirsiniz. Daha sonra yine bu siteye gelerek TC kimlik numaranız ve şifrenizle giriş yapabilirsiniz.
 • Alt kısımda yer alan “e-Devlet şifresi ile giriş” bağlantısına tıklayarak sahip olduğunuz e-Devlet şifrenizle giriş yapabilirsiniz. Eğer e-Devlet şifresine de sahip değilseniz, en yakın PTT şubesine bizzat müracaat ederek adınıza oluşturulan e-Devlet şifresini alabilirsiniz. Devlet tarafından e-Devlet sistemine ilk defa giriş yapacaklara kapalı zarfta verilen bu şifrenin 2 TL bedeli vardır. Daha sonra e-Devlet sistemi içerisinden yeni şifre oluştur diyerek kendi şifrenizi aktif edebilirsiniz.
 • Aracınıza ait MTV sorgusu için aracınızın plakasını ve TC kimlik numaranızı veya vergi kimlik numaranız ve tescil tarihini girmeniz yeterlidir. Ayrıca bu ekranda özel plakaya sahip olup olmadığınız belirtmeniz gerekir.
 • MTV hesaplama ve ödeme işlemini internet üzerinden kredi kartınızla taksitli olarak yapabilirsiniz.

MTV Hesaplama Nasıl Yapılır?

Aracınıza ait motorlu taşıtlar vergisinin ne kadar olduğunu hesaplamanız için aracınızın ruhsat bilgileri gereklidir. Çünkü motorlu taşıtlar vergisi hesaplama; aracınızın yaşı, motor hacmi ve cinsi üzerinden yapılmaktadır. Tüm araç sahipleri için geçerli olan motorlu taşıtlar vergisinden sadece engelli vatandaşlarımız muaf tutulmaktadır. Buna göre %90’ın üzerinde engelli olduğu belgelenmiş vatandaşlar şahsi araçları için MTV ödemek zorunda değillerdir.

MTV Hesaplama

MTV hesaplama 2019 yılında internet üzerinden yapılmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın ve daha birçok kurumun motorlu taşıtlar vergisi hesaplama motorları internet üzerinden hizmet vermektedir. Aracınızın hangi MTV dilimine girdiğini öğrenmek için MTV hesaplama motoruna;

 • Aracınızın tipini, yaşını ve sahip olduğu motor silindir hacmini yazın.
 • Onay verdikten sonra Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen ve her yıl yeniden düzenlenen MTV tutarınız ekrana gelecektir.
 • Bu tutarı ocak ve temmuz aylarında olmak üzere yılda 2 taksite böldürebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz