Ana Sayfa Genel POMEM Başvuru Şartları Nelerdir? (Kimler Başvuramaz?)

POMEM Başvuru Şartları Nelerdir? (Kimler Başvuramaz?)

POMEM’e başvuru yapacakların uyması gereken şartlar, yetkili kurum olan Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamalarla kamuoyuna duyurulmaktadır. Bu açıklamalar neticesinde polis olmak isteyen kişilerden talep edilen kriterlerin başında Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) puanı, lisans veya önlisans diplomasına sahip olmak ve 30 yaşından gün almamak yer almaktadır. POMEM nedir ve POMEM’e başvuruda bulunarak polis olmak isteyenlerin merak ettikleri tüm bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Polis Meslek Eğitim Merkezleri (POMEM) her sene ihtiyaca göre önceden belirlediği polis memuru kontenjan sayısını açıklayarak polis alımlarını gerçekleştiriyor. Örneğin en son 2018 yılının ekim ayında polis memuru alımı yapan POMEM, ihtiyaç duyduğu polis memuru sayısını 10 bin olarak açıklamıştı. Hayallerindeki polislik mesleğini gerçekleştirmek isteyenler için POMEM nedir şartları nelerdir hakkında daha detaylı bilgilere değinelim.

POMEM Nedir?

POMEM açılımı nedir diye merak edenler için, Polis Meslek Eğitim Merkezi’nin baş harflerinden oluşan kısaltma adıyla bilinen POMEM, bir polis okuludur. Bu okulda polislik mesleğine dair bütün eğitimler verilmektedir. POMEM’e başvurmak isteyen adayların temel olarak 4 yıllık lisans bölümünü bitirmiş olmaları ve KPSS sınavından başarılı sonuç almış olan kişiler olmaları talep edilmektedir. Buna ek olarak her polis memuru alım döneminde açıklanan kontenjanın %20’si oranında da 2 yıllık önlisans mezunu alınmaktadır.

POMEM’de Eğitim Süresi Ne Kadardır?

Başvuru işlemlerini tamamlayan ve polislik sınavlarını başarıyla tamamlayan kişiler POMEM’de eğitim almaya hak kazanırlar. Polis adayları bu okulda 4 aylık bir eğitimden geçerler. Bu 4 ay POMEM eğitimi sonucunda kura çekerek görev yapacakları illeri belirlerler.

POMEM Başvuru Şartları Nelerdir?

POMEM başvuru şartları, Polis Akademisi Başkanlığı tarafından belirlenmektedir. Eğitime alınacak tüm polis adayları bu başvuru şartlarına eksiksiz uymak zorundadır. Aksi hâlde bu başvuru şartlarından bir ya da birden fazlasının yerine getirilmediği kanıtlandığında başvuran kişi eğitime başlamış dahi olsa derhal POMEM’den uzaklaştırılır ve bir daha hiçbir polislik başvurusunda bulunamaz. POMEM’in polis memurları için gerekli gördüğü başvuru şartları şunlardır:

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 2. Belirtilen eğitim kurumlarından mezun olmak
 3. KPSS’den Bakanlığın belirlediği taban puan ve üzerinde puan almak
 4. Emniyet personeli şehit olmuş kişilerin eşleri ya da çocuklarına yönelik belirlenen KPSS puanının en az %80’ini almak
 5. POMEM sınavlarının yapıldığı tarih itibarıyla erkek ve kadın adayların ikisi için de 30 yaşından gün almamak
 6. Silah taşımaya ve silah kullanmaya hukuksal açıdan bir engeli bulunmamak
 7. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 53. Maddesinde açıkça belirtilen sürelerin geçmiş olması halinde bile polis adayının kendisinin ya da evliyse eşinin;
 • Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak
 • Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak.
 • Alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığı olmaması veya bağımlılık tedavisi görmüş olmaması
 • Adayın güvenlik soruşturmasından olumlu sonuç çıkması
 • Polis eğitim kurumlarından herhangi bir nedenle çıkarılmış olmamak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz