Ana Sayfa Genel PTT Barkod Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

PTT Barkod Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

PTT gönderilerinizde ve alınan kargolarda barkod sorgulaması tarafınıza gönderilen veya sizin göndermiş olduğunuz posta veya kargolarınızın takibinin gerçekleştirildiği bir işlemdir. Bu sayede herhangi bir kimseyle irtibat zorunda kalmadan postanız veya kargonuzun bulunduğu yer hakkında bilgi sahibi olabilir, tahmini varış süresi veya istasyonlar arası dağıtım yerlerinden kargonuzla ilgili geçmiş dönem bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.

Kargo ve posta hizmetleri veren kurumların başında gelen kamu uygulaması olan PTT hizmetleri de internet ortamıyla entegre edilmiştir. Göndermek istediğiniz bir posta veya tarafınıza gönderilen bir kargo olması durumunda bu gönderilerinizi internet ortamından takip edebilme imkanı veren barkod uygulaması ile PTT gönderileriniz postaya verildikten itibaren izlediği yolları ve dağıtım istasyonlarını görebilir, kargonuzun nerede olduğu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

PTT Barkod Sorgulamasının Sağladığı Faydalar Nelerdir?

PTT barkod sorgulamasına geçilmeden önce PTT kargo takip telefon ile gerçekleşmekteydi. Bu durum hem kargo hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişinin zamanını almakta hem de istenilen bilgilere ulaşılamaması alıcı ve göndericide sorunlara sebep olmaktaydı. PTT barkod sorgulaması ile PTT şubesine gitmeden veya telefon açmak zorunda kalmadan gönderi durumunuzu takip edebilirsiniz. Ayrıca göndericisine ulaşmakta zorlandığınız kıymetli evraklarınızın resmi kurumlara teslim edilip edilmediği hakkında PTT barkod sorgulaması ile bilgi alabilirsiniz.

PTT barkod sorgulaması kargo takibine imkan sağlaması yanında gönderilerinizin teslimi sırasında özel olarak talep ettiğiniz alıcıya teslim edildiğinde “kayıtlı gönderi teslim belgesi” düzenlenmesi işlemlerinin takip edilmesini ve sistem üzerinden bu belgenin alınmasını hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. 

PTT’den Hangi Gönderiler Hakkında Barkod Sorgulaması Yapılabilmektedir?

PTT barkod sorgulama hizmetleri yalnızca yurt içi kargolarınızda değil PTT yurtdışı kargo takip işlemlerinizde de sizlere bilgi vermektedir. Gönderi durumunuzu e-Devlet üzerinden veya PTT gönderi takip internet adresinden yapabileceğiniz;

 • Kargo,
 • APS kurye,
 • Taahhütlü,
 • Tebligat,
 • Telgraf,
 • Yurtiçi/ yurtdışı kayıtlı mektup postası,
 • Koli, APG ve TURPEX gönderileri

PTT barkod sorgulaması girilerek kolayca takip edilebilmekte alıcıya teslim edilene kadar geçirilen süreçler ve sevk noktaları internet ortamından takip edilebilmektedir.

PTT Barkod Sorgulaması Nasıl Yapılır?

PTT barkod sorgulama yapmak gelişen teknolojilerin hayatımıza girmesiyle birlikte internet ortamından telefon veya bilgisayar üzerinden hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir. PTT’ye ait resmi internet sitesi üzerinden barkod sorgulaması yapabilir ve gönderinizin teslim edilip edilmesi veya size ne zaman teslim edileceği hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

PTT barkod sorgulamaları gönderitakip.ptt.gov.tr resmi internet adresi üzerinden gerçekleştirilmektedir. Arama motorlarına yukarıdaki adresi yazmanız halinde direkt olarak gönderi takibi yapabileceğiniz ana ekrana giriş yapabilirsiniz. Bu ekranda size barkod numarası ve güvenlik kodu sorulmaktadır. Barkod numarasını ve güvenlik resmi içerisinde bulunan güvenlik kodunu ilgili satırlara girerek gönderi takibi yapabilir ve PTT’de kayıtlı gönderileriniz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. 

PTT kargo takip isimle sorgulama yapmak isim benzerlikleri nedeniyle tavsiye edilmeyen ve sağlıklı sonuçlar elde edilmesi bakımından barkod sorgulamalarına göre daha az tercih edilen bir yöntemdir. Bu sebeple isimden gönderi takibi yapmak yerine gönderinize ait barkod bilgilerini not ederek barkod sorgulaması yapmak daha hızlı netice elde etmenize imkan sağlayacaktır.

E-Devlet Üzerinden Barkod Sorgulaması Nasıl Yapılır?

PTT uygulamalarının e-Devlet sistemine entegre edilmesiyle birlikte barkod sorgulamaları e-Devlet sistemi üzerinden barkot numarasının bilinmesi halinde kolayca yapılabilmektedir. E-Devlet üzerinden barkod sorgulaması yapabilmek için öncelikle e-Devlete giriş yapabileceğiniz şifreye sahip olmanız gerekir. E-Devlete girişte kullanılan en yaygın yöntem olan e-Devlet şifresi PTT şubelerinden 2 TL’ye temin edilebilmektedir. E-Devlet kapısına giriş yaptığınızda kimlik doğrulaması için;

 • T.C. Kimlik Numarası
 • E-Devlet şifresi

Sizlerden istenecektir. Bu bilgileri ilgili satırlara girerek kimliğimi doğrula seçeneğini tercih etmeniz halinde e-Devlet ana sayfasına giriş yapabileceksiniz. Daha sonra ana ekranda bulunan ‘Kurumlar’ seçeneğinin tıklanması sonra açılan sayfada ise ‘PTT Genel Müdürlüğü’ adımının takip edilmesi sizi PTT uygulamalarına yönlendirecektir. En sonda ise “PTT Kayıtlı Gönderi Takibi” seçeneğini tercih etmeniz sizi e-Devlet barkod sorgulama ekranına yönlendirecektir. Burada bulunan;

 • Barkod numarası
 • Güvenlik resmi

Satırlarındaki bilgileri doğru olarak girmeniz ve sorgula seçeneğini tercih etmeniz halinde PTT gönderi takibini yapabilir ve kargonuz ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz