Ana Sayfa Genel PTT Kargo Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

PTT Kargo Sorgulama Nasıl Yapılır, Nereden Öğrenilir?

PTT kargo sorgulaması özellikle internet üzerinden, PTT şubelerinden ya da e- devlet üzerinden kolaylıkla yapılabilir. PTT kargo takibi için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Yurt içi ve Yurt dışı kargo takip sistemleri için geçerli olan kargo sorgulama yöntemi dakikalar içinde yapılabilmektedir. PTT özellikle kargo ve posta takip sistemi ile yurt dışı kargoları da tüm veri ve bilgileri ile takip etme ve sorgulama imkanı tanımaktadır.

PTT ile Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

PTT kargo takip için öncelikli olarak belirttiğiniz adrese gönderilmesini talep ettiğiniz posta ya da kargo ürünlerinin nerede olduğu, yola çıkıp çıkmadığı, kargonun alıcısı ve teslim edilecek olan adres gibi birçok alanda bilgi sahibi olmanız mümkün. PTT ile kargo takibi yapmak için kimliğiniz ile beraber PTT şubelerine başvurarak kargo takibini yapmanız mümkündür. Kargo takibi için bir başka yöntem ise isim ve soy isim ile kargo takibi yapmaktır. Çeşitli sebeplerle barkod numarasını ya da kargo numarasını kaybettiyseniz PTT şubelerine gidip kimliğinizi göstererek kargo hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ancak kargoyu gönderen ya da alıcı olmanız gerekmektedir. Aksi halde TC kimlik numarası ile kargo durumunu öğrenmeniz mümkün değildir.

Barkod Numarasından PTT Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

PTT barkod numarası sisteminde gönderdiğiniz ya da size gelecek kargolar için barkod ve kargo gönderim numarası verilir. Genel anlamda eğer kargo teslimi siz evde yokken gelmiş ise ve kargo yeniden PTT merkeze gönderilmişse bu noktada barkod numarası ile sorgu yaparak kargonuzun durumunu öğrenmeniz mümkün. Gönderi takip paneli üzerinden yapacağınız sorgulamalar ile kargonuzun barkod numarası ile nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden PTT Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

E- Devlet ile PTT kargo takibi de yapabilirsiniz. PTT kamuya ait bir kurumdur. Bundan dolayı da PTT ile ilgili yapılacak olan resmi işlemlerde e- devlet üzerinden bu işlemleri gerçekleştirmeniz mümkündür. Bundan dolayı da PTT aracılığı ile gönderdiğiniz kargo ya da özel evrakların nerede olduğunu E- devlet üzerinden kolayca öğrenebilirsiniz. E- devlet hesabınıza giriş yapmanızdan sonra PTT Genel Müdürlüğü için özel olarak ayrılan sayfaya tıklayarak, kargo takip numarası ve kargo takip paneline ulaşabilirsiniz. Bu alana tıkladığınızda açılan ekrana barkod numarasını girerek kargonuzla ilgili bilgileri görmeniz mümkün. Bu sayede kargonuzun teslim edilip edilmediğini, alıcıya ulaşıp ulaşmadığını ya da nereye ve ne zaman teslim edildiğini görebilirsiniz.

PTT üzerinden gönderilen kargoların durumunu öğrenmek ve kargo takibi yapmak için çeşitli alternatif yöntemlerden faydalanabilirsiniz. En fazla tercih edilen kargo gönderme ve kargo alma firması olan PTT özellikle akıllı cep telefonları ve internet üzerinden de sorgulamaya açıktır. Cep PTT kargo uygulaması ile TC posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilmiş olan app indirilebilir. Bu sayede ücretsiz şekilde sorgulama yapılabilir. Özel belgelerin de barkod üzerinden okunması ve sorgulanması mümkündür. Cep PTT uygulaması bunun yanı sıra tüm kargo işlemleri için de çeşitli hizmetler sunmakta ve size en yakın PTT şubelerini online olarak göstermektedir.

PTT Kargom Nerede Nasıl Sorgulanır?

PTT kargom nerede hizmetini sorgulamak için PTT üzerinden gönderdiğiniz veya PTT aracılığı ile size ulaşacak olan kargonun bulunduğu yer tespit edilebilmektedir. Kargonun nerede olduğunu öğrenmek için barkod numarasını girebilirsiniz ya da direkt olarak PTT şubelerine gidip, kargo hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu noktada internet üzerinden ve PTT ve e-devlet üzerinden sorguyu kargo barkod numarası ile yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz