Ana Sayfa Kişisel Finans-Yatırım Refah Seviyesini Arttırmanın Yolları

Refah Seviyesini Arttırmanın Yolları

Refah seviyesi, insanların kazançları veya sahip oldukları taşınmaz mallar arttıkça artan bir olgudur. Kazancı arttırmak için fazla çalışmak veya sahip olunan yetenekleri geliştirmek gerekir. Kazanç arttıkça birikim yapma olasılığı da doğru orantıda artmaktadır. Diğer yandan, sahip olunan ev, arsa, araba veya diğer taşınmazlara sahip olmak için kredi çekmek yada ciddi miktarda birikim yapmak gerekmektedir. Bu yazımızda ise refah seviyesini arttırmanın yollarını anlatacağız.

Alışkanlıklar

Karakterin oturması durumunda (yani 30’lu yaşlara gelindiğinde) alışkanlıkları da değiştirmek çok zordur. Kimi insan sabah erken kalkma alışkanlığına sahipken kimide hayatı boyunca bu alışkanlığa asla sahip olmamıştır. Refah seviyesini arttırmanın en önemli yolu alışkanlıkları değiştirmektir. Tabi ki sadece olumsuz olanları.

Analiz ve Eleştirisel Bakış Açısı

Öncelikle insanın kendini iyi tanıması ve kendi ile barışık olması gerekmektedir. Kendi hatalarını göremeyen insanlar asla iyi bir refah seviyesine ulaşamazlar. Bu sebeple eleştirisel bir bakış açısı ile hayata bakmalı ve çevrede olup bitenleri iyi analiz etmek gerekmektedir. Zengin insanların birçoğu fırsatları avantaja çevirerek servetlerini elde etmişlerdir. Örneğin, bomboş bir arsanın yanından yol geçebilir veya bu yere yakın bir arsa sanayi bölgesi ilan edilebilir. Bu durumda para etmeyen bu boş arsa birden değerlenecektir. Tabi ki bu sadece bir örnek çünkü ülkemizde bu işten çok daha önce haberdar olan insanlar vardır. Buna benzer analizlerle çevrede ki fırsatları iyi takip etmek oldukça önemlidir.

Çevre

İnsanın hayatını şekillendiren en önemli etken çevre yani sahip olunan arkadaşlardır. Arkadaşları zeki, girişimci ve kültürlü insanlardan oluşan kişinin hayatta başarılı olması çok daha kolaydır. Zenginlik bir nevi bulaşıcıdır ve çevresi zenginlerden oluşan insanlar bir şekilde bu arkadaşlarını kullanarak çok daha kolay zengin olabilir. Bu bilgiler ışığı altında, refah seviyesini arttırmak isteyen insanlar çevrelerinde ki zararlı alışkanlıklara sahip ve bir amacı olmayan insanları hayatından çıkarmalıdır.

Tasarruf ve Birikim

Yukarıda anlattığımız yöntemler kadar önemli bir diğer yöntem de harcamalardan tasarruf edip birikim yapmaktır. Bir insan emeklilik dönemine kadar hiç birikim yapamaz ise emekli maaşı ile geçinmesi oldukça zordur. Bu sebeple yatırım araçlarını ve tasarruf yöntemlerini araştırmak elzemdir. Aşağıda ki linkten konu ile ilgili detaylı anlatıma ulaşabilirsiniz.

Tasarruf ve Birikim Yöntemleri

İhtiyaçlar

Parasını sadece ihtiyaçlarına harcayan insanlar genellikle refah seviyesi yüksek olan insanlardır. Belki dışarıdan insanlar bu kişilere cimri diyebilir fakat bu kişiler günün sonunda kazananlar sınıfında yer alır. Günümüzde tüketim çılgınlığı çok farklı bir boyutta olduğu için sadece ihtiyaçları karşılamak ve kalan parayı birikim yapmak faydalı bir alışkanlıktır. Örneğin, iPhone’un yeni modelleri 14 bin TL değerindedir. Bu telefonun yapabildiklerini piyasada ki 2 bin TL’lik telefonlarda yapabilir. Arada ki fark ise neredeyse başlangıç düzeyinde ki bir araç parası kadardır. Bu şekilde lükse kaçmadan sadece ihtiyaçları karşılayarak hem tasarruf edilir hemde birikim imkanı arttırılabilir.

Risk Almak

Hayatta ki en büyük risk, risk almamaktır. Bu söz Robin Sharma isimli bir yazara aittir ve bu yazar kişisel gelişim üzerine birçok kitabın sahibidir. Risk almak belki aile sahibi olunduğunda veya bakmakla yükümlü kişilerin olması durumunda zordur fakat en azından ufak risklerle kazanç elde etmenin yolları araştırılabilir. Bu çok ortaklı bir girişimde olabilir pasif gelir oluşturmak için yapılan harcamalarda. Aşağıda ki yazımızdan pasif gelir hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Pasif Gelir Oluşturmak

Güne Erken Başlamak

Hayatında başarılı olmuş kişiler genellikle az uyuyan insanlardır. Tim Cook, Richard Branson ve daha birçok büyük şirketin kurucusu veya yöneticisi güne erken başlayan ve 6 saatten daha az uyuyan insanlardır. Yapılan araştırmalarda güne erken başlayan insanların iş verimlerinin arttığını kanıtlamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz