Ana Sayfa Sağlık Regl Adet Ağrısı Nasıl Geçer?

Regl Adet Ağrısı Nasıl Geçer?

Regl adet ağrısı bütün kızların genel olarak sorunları arasında yer alır. Adet krampları görülebilir ve bu da günlük yaşantıyı oldukça etkilemektedir. Kadınların yarısından fazlası her ay düzenli olarak adet görmektedirler. Her gördükleri regl döneminde ise ilk 3 gün adet ağrısı çekmektedirler. Ağrılar zaman zaman çok şiddetli zaman zaman da eskiye göre daha hafif ağrılar görülebilir. Adet ağrılarına tıp dilinde konulan isim ise dismenore denilmektedir. 

Regl diğer adıyla da adet ağrısının nasıl geçeceğine değinmeden önce adet ağrısının neden olduğu konusuna değinirsek daha iyi olacağını düşünmekteyiz. 

Regl Adet Ağrısı Neden Olur?

Adet görmenin nedeni kadınların yaşadığı kanamadır. Normalde bebek gelişimi için hazırlanan rahim içerisinde yumurtaların döllenme olmamasından dolayı vücut tarafından atılması nedeniyle regl görülmektedir. Rahim yani diğer adıyla da uterus aslında basit bir kas dokusu olarak işlev görmektedir. Bu kas dokusu ise iç tarafında bulunan o yumuşak duvarı atmak için sürekli kasılmaya çalışır.  Prostaglandin denilen hormon ise rahmin içinin kasılmasına neden olmakta ve yardımcı olmaya çalışılmaktadır. Prostaglandin adet bbaşlamadan bir iki gün öncesinden adet görmeye yardımcı olabilmek için kasılmalara başlamaktadır. Adetin ilk ve iki günün sonrasında azalmaya başlar. Prostaglandin seviyesi ne kadar yüksek olursa kasılmalar da o kadar güçlü olmaktadır. Bunun nedeni olarak adet krampları ciddi oranda kasılmaları neden olmaktadır. 

Bu seviyeni yüksek olmasının yanı sırada bazı nedenlerden dolayı da regl adet ağrısı yaşanmaktadır. Gelin sizlerle birlikte bunlara odaklanalım. 

Servikal Darlık: Bazı kadınlarda ise rahim ağzı adet akışının engelleyecek kadar küçüklükte olmaktadır. Bu küçüklük yüzünden adet görmede sorun yaşanabilir. Adet ağrısı ise daha şiddetli ve daha sorunlu olabilir. Kas ağrısının yanı sıra rahim ağzı küçüklüğü aprısı da neden olmaktadır. 

Endometriozis: Bu da regl ağrısına neden olan önemli bir durumdur. Rahmi kaplayan uterus dokusu bulunmaktadır. Doku uterus dışına çıkarak, fallop tüpleri yumurtalıklar veya pelvisi kaplayan diğer dokular üzerine doğru gelişip yerleşmesine denir. Çikolata kistlerine neden olabilmektedir. Ayrıca bu sorunlar da cinsel ilişki esnasında da ağrı hissedilebilir. 

Uterin Fibroidleri: Bu durumda rahim duvarında yaşanan kas ve fibroz dokudan oluşan uterin fibroidleri kanserli olmayan fakat sert ve büyük olabilen tümörlerdir. 

Adenomyozis: Bu rahatsızlığın sebebi ise rahim kaplayan doku uterusun kas duvarlarına doğru büyümeye başlamasından kaynaklanmaktadır. 

Adet Sancılarının Belirtileri Nelerdir?

 1. Adet sancılarının önemli belirtileri bulunmaktadır. 
 2. Alt karın bölgesinde yoğunlaşan sancılar görülebilir. 
 3. Adetten tam 1 ile 3 gün öncesinden başlayan sıkı ağrılar.
 4. Adet olduktan sonra ilk gün ve ikinci gün olmak üzere üst seviyeye ulaşan ağrılar
 5. Bele ve sırta varan uyuşukluk aynı zamanda ağrular
 6. Baş ağrısı
 7. Mide Bulantısı
 8. Baş Dönmesi
 9. Yumuşak Dışkılama

Yukarıda adet ağrısı belirtilerinden bahsettik. Eğer adet döneminizde bunlar ile karşı karşıya kaldıysanız muhtemelen sizler de adet sancısı çekiyorsunuz. Adet sancınızdan kurtulmak için mutlaka aşağıda sizlere vereceğimiz önerileri dinlemenizi ve onları uygulamanızı öneririz. 

Kimler Daha Şiddetli Adet Ağrısı Görebilirler?

 1. 30 yaşından küçük olanlar
 2. Erken yaşta ergenlik yaşayanlar
 3. Adet döneminde ağır kanaması olanlar
 4. Düzensiz adet görenler
 5. Ailede genel olarak adet sancısı görenler
 6. Sigara içenler

Yukarıda var olan nedenler adet ağrısını daha net hissedenlerin nedenleri arasında olabilir. Bundan dolayı eğer çok sık alkol kullanıyor ve çok sık sigara içiyorsanız, mutlaka bunu bırakmaları gerekmektedir. Sigara genel olarak en büyük sorunları oluşturur. Aynı zamanda düzensiz adet ağrısı görüyorsanız kadın hastalıkları doktoruna gitmeniz gerekmektedir. Düzensiz adet ağrıları daha farklı şeylere neden olabilmektedirler. 

Adet Sancılarına Ne İyi Gelir?

Kadınların her ay genellikle sorduğu sorulardan biri de adet sancılarına ne iyi gelir sorularından biridir. Adet sancılarını gidermek için o gün yaşam düzeninde bazı değişiklikler yapılması önemlidir. Her ne kadar kabul edilmese de bir yandan da sancılar çok ağır gelirse ilaç takviyesi yapılabilir. 

Adet sancısını geçirmek için nonsteroid antienflamatuvar ilaçlar kullanılabilir. Bu da ibuprofen ya da naproksen etken maddelerini içeren adet kasılmalarını baskılayan ilaçlar kullanılabilmektedir. Adetin ilk görüldüğü günlerde ise bazı dozlarda kullanılabilir. Bu ilaçlar kesinlikle doktorunuzun önerisi dahilinde kullanmanız gerekmektedir. Kendinize göre ilaç kullanımını tercih etmeyiniz. 

Aynı zamanda da doğum kontrol ilaçları da adet kramplarının ağrılarını azaltan hormonlar içeren bir ilaç olmaktadır. Bu hormonlar ayrıca enjeksiyon cilt yaması kol derisinin altına yerleştirilmiş bir implant ya da vajinaya yerleştirilen esnek bir halka şeklinde verilebilir. 

Adet Sancılarını Azaltmaya Yarayan Öneriler

Regl sancısını azaltan önemli önerileri sizinle paylaşırsak çok iyi olmaktadır. Küveti sıcak su ile doldurup içine girebilir ve karnınızın alt kısmına sıcak su torbası koyabilirsiniz. Sıcak uygulaması adet kramplarını ciddi anlamda hafifletebilmektedir. 

Düzenli olarak haftada 3 gün en az yarım saat yapılan egzersiz beta endorfin denen bir maddenin salınmasına neden olmaktadır. Bu da vücutta ağrı kesici etki yaratmaktadır. Egzersizler vücudun rahatlamasına neden olmaktadır. 

Aynı zamanda da E vitamini bol olan gıdalarla beslenmek ve Omega 3 asitlerini içeren takviyeleri alarak adet krampları ciddi oranda azalabilmektedir. 

Stres içerisindeyseniz, adet ağrılarınızı daha net ve daha sık çekebilirsiniz. Bu yüzden stres altında olmamak için bol bol yoga ve meditasyon yapmaya özen göstermelisiniz. 

Ayrıca bazı bitkisel ilaçları kullanarak da adet ağrılarınızı azaltabilirsiniz. Rezene çuha çiçeği yağı gibi bazı bitkisel ürünler adet ağrısını gidermek için sizlere yardımcı olmaktadır. Akupunktur tedavileri de önerilen tedavi çeşitlerinden olduğunu sizlere hatırlatmak gerekmektedir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz