Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır Sars Virüsü Nedir, Ne Zaman Çıktı?

Sars Virüsü Nedir, Ne Zaman Çıktı?

Corona virüsünün gündemde büyük bir yere sahip olması ve dünyanın her yerinde görülen corona Çin’den yayılan bir salgın hastalıktır. Bu durum akıllara Sars virüsünü getirdi. Sars virüsü de 2002 yılında Çin’de yayılan bir virüstü. Corona ile birlikte insanlar Sars virüsü hakkında soru işaretlerine sahip oldu. Sars virüsünün ne olduğunu, ne zaman ortaya çıktığını hatırlamak isteyen bireyler yazımızda bu bilgilere ulaşabilmektedir.

Sars Virüsü, 2002 yılında Çin’de ortaya çıkmış olan bir virüstür. Sars vakaları genel olarak 25 ile 70 yaş arasındaki vatandaşlarda görülmüştür. 15 yaşın altındaki bireylerde vaka görünümü yok denecek kadar azdır. Sars virüsü yeni bir corona virüs olarak adlandırlmaktaydı. Ayrıca Sars virüsü sebebi ile hayatını kaybetmiş olan Carlo Urbani anısına Urbani şuşu olarak da adlandırılmıştı.

Sars Virüsü Nasıl Bulaşır?

Birçok virüste olduğu gibi Sars virüsünün de bulaşmasının çeşitli yöntemleri bulunmaktadır. Bunların başında vatandaşları paniğe sokan hava yolu ile bulaşma ihtimali gelmektedir.  Ayrıca damlacık infeksiyonu ve vücut sıvıları yolu ile de bulaşabilmektedir.

Herhangi bir bulaşmanın önüne geçebilmek için çevrenizdeki insanlar ile yakın temastan kaçınmak en önemli adımdır. Böylelikle kendinizi koruyabilirsiniz.

Sars Hastalığının Belirtileri

Sars hastalığı günlük yaşantımızda geçirmiş olduğumuz basit gripler gibi belirtiler göstermektedir. Yüksek ateş ve üşüme, titreme gibi belirtilerle başlarken zaman zaman baş ağrısı, halsizlik, kas ağrıları da görüşmektedir. Bazı durumlarda solunum yollarında sıkıntı yaşandığı da görülebilmektedir. 

Sars hastalığının ilerleyen dönemlerinde gösterdiği belirtiler daha da artış göstermektedir. Öyle ki bu durum insan hayatının yaşanılamaz hale getirilir. Öksürük giderek artık ve kuru, balgamsız şekilde gerçekleşir. 

Sarsın Tedavisi

Sars hastalığında kullanılan tedavi yöntemi, meydana gelen solunum sorunlarının giderilmesine yönelik tedavileri ve gerekli durumlarda oksijen takviyesini kapsamaktadır. 

Sars Hastalığından Kaç Kişi Öldü?

2002 yılı ile 2003 yılları arasında etkin olan Sars hastalığı, Çin’de baş göstererek dünyanın birçok bölgesine yayılmıştır. Ölüm sayısı da buna bağlantılı olarak artış görülmüştür. Dünya Sağlık Örgütü’nden alınan bilgilere göre bu yıllar arasında hastalığın sebep olduğu ölüm sayısı 774’ü bulmuştur. Ölenlerin çoğu Çin vatandaşıdır. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz