Ana Sayfa Gezi Schengen Vizesi En Kolay Nasıl Alınır?

Schengen Vizesi En Kolay Nasıl Alınır?

Schengen vizesi, Avrupa Birliği’ne üye olan ülkelere rahatlıkla giriş çıkış yapma özgürlüğünü verebilen bir vize olmaktadır. Avrupa Birliğine üye olan Almanya, Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, GKRY, Hırvatistan, Hollanda, İngiltere, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, Yunanistan gibi ülkelere ülkemizden ziyaret etmek istiyorsanız mutlaka Schengen vizesi almanız gerekmektedir. Schengen vizesi almadan bu ülkeleri ziyaret etmeniz mümkün değildir. Aynı zamanda da eğer yeşil pasaport sahibi bir bireyseniz vize almanıza gerek kalmadan bu ülkeleri ziyaret edebilmeniz mümkün olacaktır. Ama bordo pasaport sahibi iseniz mutlaka ziyaret edeceğiniz ülke için vize almalısınız.

Schengen Vizesi İle İlgili En Önemli Noktalar

Şimdi sizlerle birlikte schengen vizesini nasıl en kolay şekilde alabileceğiniz konusunda bilgiler vermeye çalışacağız. Öncelikle yukarıda yer alan ülkelerde tanıdığınız var ise sizlere davet mektubu yollamalarını isteyebilirsiniz. Eğer davet mektubu yollamazlarsa ve hangi ülkeye gideceğinizi bilmiyorsanız en kolay schengen vizesi alınan ülkeleri tercih etmeniz gerektiğini de sizlere hatırlatmak isteriz. Almanya, Çekya Finlandiya, İsveç, Hollanda gibi ülkeler vize verme konusunda daha katı davranmaktadırlar. Bunun için vize alma işlemlerinizi Yunanistan, Macaristan gibi daha kolay alınan ülkelere başvurmanızı öneririz. Şimdi sizlerle birlikte Schengen vizesi ile ilgili en çok sorulan sorulara birer göz atalım. 

Schengen Vize Ücreti Ne Kadardır?

Vize ücretleri her ülkeye ve yaş grubuna göre değişebilmektedir. Fransa Vize Ücreti 2019 yılı için 60 Euro’dur. Ayrıca ilgili başvuru merkezine de yaklaşık olarak 26 Euro koordinasyon bedeli ödenmektedir. Yine bu vize ücretleri söylediğimiz gibi her ülkeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Eğer Erasmus öğrencisi iseniz vize ücretlerinden muaf kalacağınızı ve sadece koordinasyon bedeli ödeyebileceğinizi sizlere hatırlatmak isteriz. 

Schengen Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkabilmektedir?

Schengen vizesi için başvurunuzu yaptıktan yaklaşık 15 gün içerisinde sonuç belli olmaktadır. Ama konsolosluğun durumuna göre 4 gün ile 20 gün arasında da sonuç değişiklik gösterebilir. Acil sonucunuzun çıkmasını istiyorsanız vize başvurularınız sırasında bunu kesinlikle belirtmeniz gerektiğini unutmamalısınız. 

Schengen Vizesini En Kolay Şekilde Almak İçin Püf Noktalar

Schengen vizesini sorun yaşamadan en kolay şekilde almak istiyorsanız sizlere söyleyeceğimiz püf noktalara dikkat etmeniz gerektiğini unutmayınız. Gelin şimdi sizlerle bu noktalara göz atalım.

  1. Güven

Kesinlikle kendinize güvenmelisiniz. Schengen vize başvurularında konsolosluklarda en çok dikkat edilen vize alacak kişinin kendine olan güvenidir. Vize yetkilisi başvuru sahibinin Türkiye’de bir işi, kurulu düzeni, mal varlıkları olduğunu bilir ve yabancı bir ülkeye yerleşmeyeceğine kanaat getirirse, o kişinin Schengen vizesi alması kolaylaşır. Ancak başvuru sahibinin Türkiye’de düzenli bir işi yoksa, bankada gösterdiği para azsa vize yetkilisi bu kişinin kendi ülkesinde kalacağını düşünür ve vizesine ret verebilir. Bunun için vize görüşmelerinde heyecanı bir yana bırakıp, yurt dışında gezeceğiniz zamanları hatırlayarak hareket etmelisiniz. Ne kadar kendinize güvenirseniz o kadar kolay bir şekilde vizenizi alabilirsiniz. 

  1. Evrak İşlemleri

Schengen vizesini sorunsuz ve ret yemeden almak istiyorsanız konsolosluğun sizden istediği evrakları tam ve eksiksiz bir şekilde hazırlamanız gerekmektedir. Vize işlemleri çok ciddi bir iştir. Bundan dolayı da sizlerinde ciddi davranmanız öncelikli olacaktır. Ne kadar ciddi davranır, sorunsuz hazırlarsanız o kadar hızlı bir şekilde vize alabilirsiniz. 

  1. Banka Hesap Özetiniz 

Schengen vizesi alırken ülkelerin en çok baktığı yerlerden biri de banka hesap özeti olmaktadır. Genellikle ülkeler yurtdışındayken bu kişi nasıl geçinecek diye sorgular ve kötü bir hesap özeti olan ya da hesabında parası olmayan birine vize vermek istemezler. 

  1. Eski Pasaportlarınızı Sunun

Eğer daha önce yurt dışı gezisi yaptıysanız mutlaka bunları göstermelisiniz. Bunlar konsolosluğa güven verecektir. Eski pasaportlarınız var ise bunları da evraklarınız içerisinde sunmaya özen göstermelisiniz. 

  1. Seyehat Sigortası, Uçak Rezervasyonları, Otel Rezervasyonları

Vize alma işlemlerinden önce mutlaka seyehat sigortası, uçak rezervasyonları ve otel rezervasyonlarınız tam olması gerekiyor. Bunlardan herhangi birinin eksik olması durumunda vize işlemleriniz sekteye uğrayabilir. 

  1. En Kolay Schengen Vizesi Veren Ülkeler

En kolay schengen vizesi veren ülkeler sırasıyla, Yunanistan, İtalya, İspanya, Macaristan olmaktadır. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz