Ana Sayfa Pratik Bilgiler Senetle Para Veren Tefeciler ve Riskleri 

Senetle Para Veren Tefeciler ve Riskleri 

Senetle para veren tefeciler, borç para vermek suretiyle kazanç elde eden kimselerdir. Bu kişiler BDDK kapsamında olmayan kişiler oldukları için insanlara yüksek faiz karşılığında verdikleri paralar yasadışıdır. Bankaların verdiği kredi faizlerin çok üstünde bir oranla borç para veren tefeciler, insanların zor durumunda yararlanmaya çalışırlar ve insanlar mümkün olduğunda tefecilere bulaşmak istemez. Ancak, son dönemde ekonomik şartların zorlaşması nedeniyle insanlar nakit sıkıntısı yaşamaya başladığı için ay sonlarını zorla getirmektedirler.

Bu kapsamda nakit sıkıntısına düşen herkes ilk olarak bankalara başvurarak kredi, kredi kartı almaya çalışıyor. Bankalar kendilerine kredi almak için başvuran kişinin kredi notu, gelir düzeyi gibi birçok unsuru dikkate alarak kredi başvurusu hakkında karar verir. Bu kapsamda kredi notu kötü olan gelir düzeyi yeterli bulunmayan kişilere bankalar tarafından kredi verilmez. Nakit sıkıntısı yaşayan ve kredi talebi bankalar tarafından reddedilen kişiler ister istemez tefecilerin eline düşmektedir.

Nakit ihtiyacını karşılamak isteyen insanlar senet karşılığında tefecilerden borç alırlar. Ancak tefecilerden borç almak kendi içerisinde birçok riski barındırır. Borç verdiği kişiyi köşeye sıkıştırmak isteyen tefeciler, borçluya verdiği paranın birkaç katı bedelli senet imzalatabileceği gibi borçluya imzalatılan senette vade kısa tutularak yahut bedel kısmı boş bırakılarak ileride borçluyu mağdur edebilirler. Ayrıca piyasanın çok üstüne bir faiz oranı ile insanlara borç veren tefeciler, paralarını tahsil edemedikleri takdirde yasal olmayan yollardan borçlunun evine, arabasına el koyabilirler.

Tefecilik, TCK kapsamında suç olarak düzenlendiği de göz önünde bulundurulduğunda tefecilerden para almak oldukça risklidir ve doğru bir davranış değildir. Nakit ihtiyacını tefeciden aldığı para ile çözmeye çalışan kişiler, ileride daha büyük sıkıntıların içerisinde kendilerini bulabilirler. Bu kapsamda eğer nakit sıkıntısı yaşıyorsanız, senetle para veren tefecilerin dışındaki faktoring şirketlerini, kuyumcuları, GSM şirketlerini tercih edebilirsiniz.

Tefeciden Senet Karşılığı Para Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tefecilerden senet karşılığı para almak her ne kadar önermediğimiz bir nakit sağlama yöntemi olsa da bazı durumlarda tefecilerin eline düşebilirsiniz. Eğer zorunlu olarak tefecilerin eline düşerseniz ve senet karşılığı para alacaksanız, ileride sıkıntı yaşamamak adına aşağıdaki hususlara dikkat etmeyi unutmayın.

 • Tefecilerin piyaanın çok üstünde faiz oranları uyguladığını göz önünde bulundurursak tefeciden para almadan evvel hesabınızı çok iyi yaparak bu parayı ödeyip ödeyemeceğini tespit edin. Kısa vadeli nakit ihtiyacınızı çözebilmek için daha sıkıntılı taahhütlerin altına girmeyin.
 • Borç para alacağınız tefecinin, toplum tarafından bilindik güvenilir biri olmasına dikkat edin.
 • Aldığınız borç paraya karşılık tefeciye vereceğiniz senette, bedel kısmının doldurulduğundan ve bedelin sonuna “#” işaretinin konulduğundan emin olun. Aksi halde 10 liralık borcunuz, tefeciler tarafından 100 TL hatta 1000 TL haline getirilebilir.
 • Tefeciler, verdikleri borcun teminatı olarak aldıkları senetleri kısa vadeli olarak düzenleyerek borçluları daha zor duruma sokabilirler. Bu nedenle düzenlediğiniz senedin kısa vadeli olmamasına oldukça dikkat edin. Borcunuzu ödeyebileceğiniz sürenin, senede vade olarak yazılmasını isteyin.
 • Tefeciye boş senet vermek, senet karşılığı tefeciden borç para alanların en büyük yaptığı hatadır. Nitekim tefeciye sadece imzası atılmış diğer kısımları boş verilmiş senetler, bir bomba niteliğinde olup tefeci tarafından her an haksız olarak işlem yapılabilir. Bu nedenle kesinlikle tefecilere boş senet vermeyiniz.

Senet Karşılığı Para Veren Kurum ve Kişiler

Tefeciliğin yasadışı bir iş olduğu ve riskli bir para bulma yöntemi olduğu göz önünde bulundurulduğunda resmi olarak borç para veren kurum ve kişiler önem kazanmaktadır. Tefecilerin dışında, nakit ihtiyacı olan kişilere genellikle Faktoring şirketleri borç para vermektedir. Faktoring şirketleri, BDDK kapsamında oldukları için daha orantılı faizler ile yasal çerçeveler içerisinde çalışırlar. Eğer nakit ihtiyacınız var ve bankadan kredi alamıyorsanız, alternatif para çözümleri için aşağıda sizin için listelediğimiz faktoring şirketleri ile iletişime geçebilirsiniz.

 • Aktif Yatırım A.Ş. 
 • Güven Varlık A.Ş. 
 • Anadolu Yatırım  
 • Acar Faktoring 
 • Atılım Yatırım A.Ş. 
 • Acer Faktoring 
 • Akdeniz Faktoring 

Faktoring şirketleri, bankalara göre daha sınırlı bir inceleme yaparak insanların nakit ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Ancak banka sicili tamamen bozuk olan birinin faktoring şirketlerinden de para bulma ihtimali çok azdır. Borç para talebi faktoring şirketleri tarafından reddedilen kişiler tefeciye düşmemek için, tefecilere göre makbul olan senetle para veren kuyumculara başvurabilirler.

Senetle Para Veren Kuyumcular

Senetle para veren kuyumcular, yasadışı olması ve borç para üzerinden kazanç sağlaması nedeni ile tefeciliğe benzer. Ancak tefecilikten farklı olarak, borç para almak isteyen kişi kuyumcudan uzun vadeli, taksitler halinde ödeyebileceği şekilde ziynet eşyası alır. Daha sonra çok daha düşük bir miktardan bu ziynet eşyalarını nakde çevirerek ihtiyaçlarını karşılar. Kuyumcu da bu aradaki farkı karı olarak alır. Bu sistemde kuyumcu, nakit sıkıntısı yaşayan kişiye kısa vadeli nakit sağlarken alacağını uzun vadede alır ve bunun karşılığı olarak da ziynet eşyasını çok üstünde bir bedel ile satmış olur.

Tefeciliğini, yasadışı olması ve TCK kapsamında hapis cezası ile cezalandırılması göz önünde bulundurulduğunda birçok tefeci, kuyumcu kisvesi altında ziynet eşya aracılığı ile borç para vererek cezai sorumluluktan kaçmaktadır.

Senetle Para Veren Telefon Bayileri

Acil nakde sıkışmış olmasına rağmen tefeciye bulaşmak istemeyen kişiler için piyasa kendiliğinden çözümler üretmiştir. Nakde ihtiyacı olan kişiler, telefon satan bayilerden 24-36 ay vadeli olarak sıfır telefon alarak aynı gün çok daha düşük bir ücretten satarlar. Bu sayede kendilerine kısa vadede lazım olan nakdi sağlarken telefonu alım ve satım fiyatları arasındaki farkı telefon bayisine kar olarak bırakırlar. Tefeciliğin bir başka türü olan telefon alım – satım işi hukuki olarak da suç değildir.

Senet karşılığı borç para veren tefeciler ve diğer kişileri incelediğimizde, tefeciden para almanın dolandırılmaya kadar varabileceğini tespit ettik. Bu kapsamda tefecilerle çalışmadan evvel alternatif borç para bulma yöntemlerini yönelmenizi tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz