Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır Seyahat İzin Belgesi Nedir?

Seyahat İzin Belgesi Nedir?

Corona virüsü ya da diğer adıyla Covid-19 tedbirleri kapsamında, yolculuk edecek olan kişilerin toplu ulaşım araçları ile şehir değiştirmek için şehirler arası seyahatlerinde gerekli olan belgedir. Şehirler arası seyahat izin belgesi olmadan uçak ya da otobüs ile seyahat eden şirketlere ve yolculara ceza kesilmektedir. 

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

E-Devlet üzerinden giriş yapıldıktan sonra çıktı olarak alınabilmektedir. PDF formatında indirilen seyahat izin belgesi, ayrıca çıktı alınarak araç içerisinde taşınabilir. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Twitter hesabından yapılmış olan açıklamada seyahat izin belgesinin bundan sonra E-Devlet üzerinden alınabileceği duyuruldu.

Kimler Seyahat İzin Belgesi Alabilir?

Seyahat izin belgesinden faydalanabilecek olan kişiler tedavi ihtiyaçları sebebiyle doktor kararı ile sevk edilmiş olan, birinci dereceden yakınları ağır hastalığı olan ya da vefat edenler ve son on beş gün içinde gelmiş oldukları şehirde kalacak herhangi bir yeri olmayan kişiler olarak belirlenmiştir. Ayrıca tedarik ve üretim süreci içerisinde yer aldığını ilgili meslek odası tarafından belgelendirilmiş olan ve kamu hizmeti yürütenler ile üst düzey kamu görevlilerine herhangi bir seyahat kısıtlaması olmayacaktır.

Yürürlüğe girmiş olan kararların uygulanması, takibi ve denetimi Gazipaşa ve Antalya Hava alanı Mülki İdare Amirlikleri, hava alanı işletmesi, emniyet müdürlükleri ve hava alanında hizmet veren firmalarca koordineli bir şekilde yapılmasına ve uygulamada hiçbir aksaklığa meydan verilmemesine özen gösterildi. İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun almış olduğu bu kararlara uyulmaması durumunda Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesince 392 TL, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 282. maddesince 3 bin 150 TL idare para cezası kesilmesine ve karara uymayan şahısların adli mercilere bildirilmesine karar verildi.

Seyahat İzin Belgesi Başvuru Süreci Nasıl İşleyecek?

E-Devlet kapısı üzerinden başvuru yapılacaktır. Bu başvuru Seyahat İzin Kurulu’na iletilecektir. Kurul başvuruyu incelemeye alacaktır. Yapılan inceleme sonrasında başvuru yapmış olan kişilere “başvurunuz ret edilmiştir” ya da “başvurunuz kabul edilmiştir” şeklinde bir sms gönderilecektir. 

Başvurusu kabul edilmiş olan kişiler E-Devlet kapısı üzerinden seyahat izin belgesini PDF olarak indirip çıktısını alabilirler. Ayrıca otogar ya da hava limanlarında kurulmuş olan başvuru masalarından TC kimlik numaraları ile doğrulama işlemi yapabilirler.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Vatandaşlar www.turkiye.gov.tr adresinden E-Devlet kapısına eriştikten sonra ya da akıllı telefonlarına E-Devlet kapısı uygulamasını indirdikten sonra hizmetlerden yararlanabilirler. E-Devlet kapısı üzerinden verilen elektronik kamu hizmetlerinin bazıları ise hiçbir kimlik doğrulaması gerekmeden kullanılabilen hizmetlerdir. Kişisel verilere erişim ya da kimlik doğrulaması gereken entegre elektronik hizmetlere ulaşmak için, mobil imza, e-imza ya da şifre gibi kimlik doğrulama araçları kullanılmaktadır. Bu araçlardan herhangi birini kullanarak pek çok elektronik hizmeti aynı adresten almak mümkündür. 

Ayrıca E-Devlet kapısı üzerinden alınacak olan elektronik hizmetler için harç, vergi ödemesi gibi ödemele işlemlerinin yapılması gerektiği durumlarda da ödeme birimi hizmeti yardımıyla güvenli bir şekilde E-Devlet üzerinden ödeme işlemi gerçekleştirilebilir. 

E-Devlet şifrenizi kendiniz başvuru ile, fotoğrafınızın ve TC kimlik numaranızın yer aldığı nüfus cüzdanı, ehliyet belgesi, pasaport, evlilik cüzdanı, mavi kart ya da hakim, savcı, avukat kimlik kartınız ile yurt içindeki PTT merkezlerinden ya da yetkili şubelerden şifre zarfı şeklinde alabilirsiniz. Şifrenizi unutursanız, daha önce e-posta ve cep telefonu doğrulaması yapmışsanız E-Devlet kapısı üzerinde ki şifremi unuttum kısmından, doğrulama yapmamışsanız en yakın PTT merkezine ya da şubesine giderek yine şifre zarfınızı alabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz