Ana Sayfa Pratik Bilgiler Sıfır Araba Mı Yoksa İkinci El Araba Almak Mı Mantıklıdır?

Sıfır Araba Mı Yoksa İkinci El Araba Almak Mı Mantıklıdır?

Satın alma sırasında çokça düşündüğümüz mallardan biri de arabadır. Birçok durumu göz önünde bulundurarak kendimize uygun olan marka ve modeli seçmek zorunda kalırız. Hatta karar verme sürecimiz bu doğrultu da oldukça uzun sürebilmektedir. 

Araba satın alma kararı veren vatandaşların karşılaştığı iki seçenek bulunmaktadır. Sıfır araç ve ikinci el araç. Her iki durum da vatandaşın ihtiyacını karşılamaktadır ama çeşitli faktörler bu kararı verdiğimiz süreçte etkili olmaktadır. 

Araba almak isteyen ama ikinci el mi sıfır mı alması gerektiğine karar veremeyen vatandaşlarımız için gerekli araştırmaları yaptık ve ihtiyacınıza uygun aracı seçmenize yardımcı olacak bilgileri sizler için derledik. Bu konuda kafa karışıklığına sahip olan kullanıcılar yazımızın devamını okuyabilir. 

  • Bütçe Belirlemek

Her alışverişinizde yapılması gerektiği araba alışverişinde de bütçenizi ayarlamanız önemlidir. Alışveriş sonrasında herhangi bir finansal sorun yaşamamak adına alışverişinizin boyutunu bütçenize göre ayarlamalısınız. 

Bu noktada zorlanacak olan vatandaşların genellikle ikinci el arabalara yöneldiği görülmektedir. Çünkü ikinci el arabalar sıfır arabalardan daha uygun fiyatlıdır. Böylelikle ihtiyacınıza uygun olan araca daha fazla para harcamadan sahip olabilirsiniz.

  • Aracınızı Ne Sıklıkla Yenilersiniz?

Bazı vatandaşlar araç değişimini sıklıkla gerçekleştirmektedir. Kullandığı araçtan sıkılabilir, yeni modeller denemek isteyebilirler. Bu durumda sürekli sıfır araç alıp satmak zarar etmenize sebep olacaktır. Çünkü sıfır araçların değeri satma işlemi sırasında oldukça düşmektedir. Dolayısıyla yeni araç alırken daha fazla para harcamak zorunda kalırsınız.

Öte yandan aracınızı uzun süre kullananlardansanız sıfır araç tercih edebilirsiniz. Sıfır araçlarda kaza geçirme, hata, kusur olmadığından daha uzun süre kullanmanıza yardımcı olacaktır.

  • Aracın Yaşı

Özellikle ikinci el araç satın alırken önem arz eden konulardan biri satın almak istediğiniz aracın yaşıdır. Yaşı büyük olan araçlar günümüzde araçların sahip olduğu teknolojik gelişmelerden geride kalmış olacaktır. Bu sebeple yaşı daha küçük olan araçlara yönelmek isteyebilirsiniz. Aksi takdirde arabanıza yapacağınız masraflar daha da artacaktır. 

  • Pazarlık Yapabilme İmkanı

Genellikle ikinci el araba satımlarında düşünülen pazarlık, aslında sıfır araçlarda da yapılabilmektedir. Galeri çalışanları ile yapılabilecek pazarlık, aracınızı daha uygun fiyata almanıza sebep olabilir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz