Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır Sokağa Çıkma Yasağı Nedir?

Sokağa Çıkma Yasağı Nedir?

Corona virüsün dünya genelinde yayılması ve birçok vakanın görülmesiyle birlikte her ülke kendi yöntemleri ile corona virüsün etkisini azaltmaya çalışmaktadır. Ülkemizin bu konuda aldığı birçok tedbir bulunmaktadır. Bunların başında sokağa çıkma yasakları gelmektedir. Yazımızda sokağa çıkma yasağının ne olduğu hakkında bilgilere ve corona virüs için kimlerin sokağa çıkmasının sınırlandığı gibi bilgilere ulaşabilirsiniz.

Sokağa çıkma yasağı olağanüstü bazı durumlarda devlet tarafından vatandaşlara getirilen bir kısıtlamadır. Sokağa çıkma yasağı bütün vatandaşlara getirilebileceği gibi zaman zaman bazı kriterlerle kısıtlanarak da getirilebilir.

Öte yandan bazı sokağa çıkma yasaklarında günün belirli saatlerinde dışarı çıkılabilecek şekilde ya da çok yoğunluk olmayacak şekilde yapılabilmektedir. 

Corona Virüs İçin Sokağa Çıkma Yasağı Getirildi Mi?

Corona virüsün en fazla can kaybına sebep olduğu yaş 65 yaş üstü kesimdir. Bu doğrultuda ülkemiz sınırlarında sokağa çıkma yasağı ilk olarak 65 yaş üstü bireylere getirildi. 21 Mart 2020 tarihinde açıklanan karar ile 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkması yasaklandı. Bu süreçte mağdur olabilecek vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için polis ve jandarma kuvvetleri seferber olmaktadır. Öte yandan kaymakamlık ve belediyelerce oluşturulan gruplar yine 65 yaş üstü dışarı çıkması yasaklanan vatandaşların ihtiyaçlarını gidermektedir. 

65 yaş üstüne gelen sokağa çıkma yasağının ardından, sokağa çıkma yasağı getirilen bir diğer grup ise 20 yaş altı olan genç vatandaşlardır. Böylelikle hanelere virüs bulaşma ihtimalinin en aza indirilmesi amaçlanmaktadır. 

Sokağa Çıkma Yasağı Tüm Ülkeye Uygulanabilir Mi?

Corona virüsün etkilerinin artması ya da vaka sayısında gelişen artışlar ile birlikte virüsün etkisinin daha fazla önlenebilmesi için yapılabileceklerden biri de ülke geneline uygulanacak sokağa çıkma yasağıdır. Birçok ülke, ülke genelinde sokağa çıkma yasağı uygulamaktadır.

Sokağa çıkma yasağının geçerli olduğu süreç içerisinde dışarı çıkma kuralları bir takım kurallar çerçevesinde gerçekleşmektedir. Örneğin insanlar belirli gün ve saat aralığında dışarı çıkmaktadır ve ihtiyaçları karşılamak için her haneden bir kişi dışarı çıkmaktadır. Market ve pazar gibi insanların kalabalık şekilde bir arada oldukları mekanlarda kişi sınırlaması yapılabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz